[Çözüldü] Samsung SyncMaster 923NW görüntü sürekli kararıyor

physX10

Picopat
Katılım
6 Eylül 2020
Mesajlar
45
Beğeniler
25
Yer
Çankaya/ANKARA
Merhaba arkadaşlar.

Aşağıda sorunumla ilgili bir video paylaştım. Nedense bugün durduk yere monitörüm bu şekilde kararıp durmaya başladı. Öncesinde birkaç defa format atmam gerekti işletim sistemi kurmak ve daha iyi oyun performansı almak için fakat bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Önemli not: monitörün parlaklığını düşürünce kararma sıklığı azalıyor. DotA 2 gibi bir oyun oynamazken, Google Chrome ile YouTube'dan video falan izlerken kararma sıklığı azalıyor.
Önerilerinize ve fikirlerinizi açığım. Şimdiden teşekkür ederim, sağlıklı günler dilerim.

 
Son düzenleyen: Moderatör:

KS
physX10

physX10

Picopat
Katılım
6 Eylül 2020
Mesajlar
45
Beğeniler
25
Yer
Çankaya/ANKARA
Ekran kartınız sanırım sıkıntılı. Eğer ekran kartınızı söküp O/B görüntü alırsanız, sorun kalmayacak gibi. Deneyip sonuçları paylaşırsanız devam edebiliriz.
Bir deneyeyim hocam, ekran kartım AMD Radeon HD5450, anakartım ASUS P5KPL-AM SE. Neyse ki onboard VGA girişi var. Hemen deneyip, sonuçlarını aktarıyorum.
@ramazandeveli hocam, VGA kablosunu onboard girişe takınca ekranda herhangi bir görüntü alamadım şuanda. Yalnız, ekran kartını da çıkarmadım. Ekran kartını çıkarmalı mıyım?

Düzenleme: Afedersiniz hocam, ekran kartını söküp denemem gerektiğini söylemişsiniz. Anca farkettim :D Şuan deniyorum ve işletim sistemini boot edemiyor bilgisayar. Yani, bilgisayar açılmıyor. Nedenini bulmaya çalışıyorum.
Ekleme: Sebebini anlayamadığım şekilde ekran kartını çıkarıp, bilgisayarı başlatınca BIOS ayarlarını da sıfırlanmış sanırım. Benden BIOS ayarlarını girmek için SETUP'ı ya da varsayılan ayarları girerek devam etmemi istedi. Sanırım, ekran kartını çıkarmadan önce Power Supply'ın anahtarını açtığım için oldu. Şuan gayet iyi bir biçimde bilgisayar başladı. Sadece biraz yavaşlık ve kasıntı var gibi. Bilgisayarı bir iki defa zorla kapattığım için. Ekranda kararma vesaire yaşanmadı henüz.
Ekleme 2: @ramazandeveli hocam, sanırım nokta atışı yaptınız. Şuan sistem dosyalarının bütünlüğünü doğrulamak amaçlı "sfc /scannow" işlemi yaptım, herhangi bir bozuk dosya saptanamadı. YouTube'dan video izlemeye çalıştım, herhangi bir sorun/kararma yine yaşanmadı. Şimdi ne yapabilirim, ne önerirsiniz?
 
Son düzenleme:
KS
physX10

physX10

Picopat
Katılım
6 Eylül 2020
Mesajlar
45
Beğeniler
25
Yer
Çankaya/ANKARA
Ekran kartı almanız sanırım, elzem (Gerekli/ en gereklisi) gibi duruyor :)
Zaten kartınızda, O/ B grafik işlemcisinden bir nebze iyi idi. Bu bahane ile biraz daha iyisini alacaksınız gibi.
Anladım hocam. Açıkçası 2 haftada 10 yıllık bilgisayarıma bir sürü harcama yaptım, ekran kartları da pahalı biraz ne yapacağım bilmiyorum. Yine de yardımınız için çok teşekkür ederim hocam. Ben heralde monitor bozuldu filan diye düşünüp duruyordum :D
Güncelleme: Şuan sanırım sorunu bir şekilde çözdüm. Bilgisayar nedense HDD'yi algılamıyordu ondan ötürü başlamıyordu. Bir sürü şey denedim. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Ekran kartını söküp, VGA'yı anakartın onboard girişine takınca nedense bilgisayar HDD'yi görüyordu. Ekran kartını geri takıp, tekrar VGA'yı ekran kartına bağlayınca yine HDD'yi görmüyordu. Acaba dedim, PSU yeterli gücü veremiyor mu ikisi birlikte olunca diye düşündüm. Anakartın 24 pinlik güç kablosuna baktım ve rastgele ellerken, bir tane pin kablosunun çıkık olduğunu farkettim. Sorun bundan kaynaklı olabilir diye düşünüp, pini yerine biraz zorlayarak soktum. Tekrar çalıştırdım bilgisayarı ve hem ekran kartı hem de HDD güzelce çalışmaya başladı. Hatta Dota 2'ye bile girdim ve ekranda herhangi bir kararma sorunu yaşamıyorum nedense. Aşağıya iki tane video bırakıyorum. Bir tanesi, kabloyu zorla yerine yerleştirdikten sonraki durum diğeri de bozuk pin kablosu ile ilgili. Fikirlerinize açığım, bu kabloyu nasıl bağlarım?Eklemek istediğim bazı şeyler var. Şuan o bozuk pin kablosunu, yuvasından komple çıkarıp bilgisayarı çalıştırdım ve şuan herhangi bir kararma sorunu olmadan da bilgisayar çalışıyor. Anlayamadım. Bu pin kablosu, eksik olursa kısa ve uzun vadede nasıl bir sorun yaşayabilirim, ekran kararma sorunu tekrarlar mı veya HDD görmeme sorunu tekrarlar mı? Ayrıca, normal olarak 24 pinden birisi zaten eksik görünüyor, bu da normal midir?

@ramazandeveli
 
Son düzenleme:Yukarı