Çözüldü ShellExt64.dll nasıl silinir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

darth_turko

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği öğrencisi
Merhabalar. Yakın zamanda bilgisayarıma MegaSync adlı ücretsiz programı indirmiştim. Daha sonrasında programı sildim. Hitmanpro adlı güvenlik yazılımıyla bilgisayarımı tarattığımda ShellExt64.dll adlı uygulama uzantısını tehdit benzeri bir şey olarak buldu ve ben de temizle dedim. Daha sonrasında kullanıcı/Appdata/Local/MegaSync adlı klasörde hala durduğunu gördüm. Ben bu baş belası dll'yi nasıl kaldırırım? Bilgisayarımda bir tehdit var mı?

Güncelleme: Sorunu Unlocker adlı programla çözdüm konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Doğru düzgün bir AV kullanın zararlı kalkmış değil.
Normalde lisanslı KIS kullanıyordum fakat lisansım bittiğinden dolayı iObit Pro kullanıyorum. Sizce iObit malwarebytes ile beraber yeterli midir. Bu arada virüsü tarayıp silmeden önce ne malwarebytes ne de iObit zararlı buldu.

@Türkçesever teşekkürler bilginiz için. iObit'in yakın zamanda bedava lisans anahtar dağıtımlı kampanyası olmuştu. Bu yüzden kullanıyordum. Elimde bir tane daha KIS 2016 lisansı var. Bilgisayarımda oyunları yedekleyip temiz bir format atacağım. Bu arada virüs Steam dosyalarına bulaşma ihtimali var mıdır?

@Murat5038 daha iyi bilir. Yedeklerden virüs bulaşabilir bence. USB belleğe virüs nasıl bulaşıyorsa sabit diske de bulaşır bence.
Doğru düzgün güvenlik programlarıyla tarama yaptıysanız fazla endişelenmenize gerek yok bence. Bir de temiz kurulum yaptıktan sonra ilk işiniz bilgisayarınıza iyi bir güvenlik programı kurmak olsun.

Kusura bakmayın bir cemiyete katılmıştım anca sorularınızı görebiliyorum.

Kalkmamış dememin sebebi bu zararlının temizlemesini sosyalde paylaşmıştık. Bu zararlı yeni bir varyant değilse V9, portal sepeti olan zararlının sadece bir gizli dosyasından biridir. Sosyalde bahsettiğim zararlı için çözümleri uygularsanız sıkıntı olmaz. Format atacağım dersen sen bilirsin formatlık birşey değil onu belirteyim.

Formatını temizce attım :) Yalnız MegaSync gibi büyük bir şirketin dll'sinin virüslü olması çok garibime gitti :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı