Çözüldü SSD ve HDD bir arada iken bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aligocer

Decapat
Merhaba. Yaklaşık bir yıl önce Lenovo Z710 model laptop için aldığım SSD'yi o dönem için kurmayı başarıp CD-ROM yuvasına da mevcut 1TB harddiski takmıştım. O dönem nasıl kurulum yaptığımı hatırlamıyorum. (BIOS ayarları, MBR, GPT, UEFI-legacy vs) geçen günlerde tekrar format atmak istedim ve sitede bulunan Rufus ile kurulum yönergelerini birebir uygulayarak kurulum yaptım. Ancak bilgisayar ilk açılışta Lenovo logosunu gösterip kapanıp açılma döngüsüne giriyor ve açılmıyordu. Yani tek gördüğüm yanıp sönen Lenovo logosu oldu ve bunun ilerisine gidemediği için bilgisayar açılmadı. Daha sonra Boot setup menüsünden SSD'yi seçerek bilgisayarı açtım ancak kapatıp tekrar açmayı denediğimde yine aynı sorun oluştu. Ben de HDD'yi formatlamaya karar verdim. Sistemi BIOS ayarlarını defult hale getirip (UEFI modunda) SSD'ye tekrar Windows 10 kurmak üzere yine tekrar format attım. Bu esnada tüm diskleri GPT moduna aldım. Ancak sorun yine devam etti. Bu defa Rufus ile MBR modunda bir kurulum flash diski oluşturup, BIOS'u legacy moduna alıp, tüm diskleri MBR yapıp format attım ama sonuç yine değişmedi. Şunu da belirteyim ki bu aşamaya kadar yaptığım tüm işlemlerde HDD'yi yuvasında çıkarıp bilgisayarı açtığımda her seferinde sorunsuz açıldı ancak HDD takılıyken yaptığım her deneme sonuçsuz kaldı. Bilgisayar eski halinde iken başlangıçta Lenovo logosundan sonra Windows logosu çıkar ve altında yüklenme animasyonu dönerdi. Şimdi o da yok. Şu anda bilgisayarı her seferinde sistemi Boot seçimi yaparak ve SSD'yi seçerek açıyorum. Neredeyse bütün kombinasyonları denedim ama 1 yıl önce acemice yaptığım şeyi şimdi beceremedim. Bu arada şunu da belirteyim; yanlış hatırlamıyorsam daha önce kurulum yaptığım flash diski Windows'un kendi Windows 10 kurulum diski oluşturma programıyla yapmıştım ama son denemem sitede güncel bulunan Windows 10 dosyası ve Rufus ile olmuştu. Bunun etkisi olabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı