Çözüldü Statik Elektrik Nasıl Boşaltılır?

• Konuyu başlatan Kimliksiz_Genç
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 91B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
K

Kimliksiz_Genç

Ziyaretçi
Öncelikle herkese merhaba.

Arkadaşlar bilgisayar montajına başlamadan önce, üstümdeki statik elektriği boşaltmak istiyorum. Siz de biliyorsunuz ki özellikle anakart'a dokunduğumuz da küçük kıvılcım'lar görebiliyoruz bunun nedeni nedir? Geçen gün arkadaşım kasa'nın fişini prizden çekti ve içini açtı. Amacı bilgisayar'ın tozunu almaktı. Bana anlattığına göre elini anakart'ın bobinlerine değdirince (Hangi bobin olduğunu bilmiyorum) küçük kıvılcım görmüş ve bilgisayarı sonra açılmamış. Fazla uzatmadan bilgisayar montajına başlama'dan önce statik elektrik nasıl boşaltılır. Herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba!

En basitinden iyi yalıtılmış bir demir levha üzerine elinizi dokundurmanız lazım. Yada bunu önleyen eldivenler var.

Topraklama ile aynı şeydir. Bi kuma elleri dokundurmak parmak uçları ile yükünüzü alacaktır.

Şayet benim gibi yürürken bile elektrik üretiyorsanız mutlaka bir bir eldiven kullanmanızı öneririm.

Merhaba!

En basitinden iyi yalıtılmış bir demir levha üzerine elinizi dokundurmanız lazım. Yada bunu önleyen eldivenler var.

Topraklama ile aynı şeydir. Bi kuma elleri dokundurmak parmak uçları ile yükünüzü alacaktır.

Şayet benim gibi yürürken bile elektrik üretiyorsanız mutlaka bir bir eldiven kullanmanızı öneririm.

Bilgisayar montajına başlama'dan önce duvara veya toprağa dokunursam,aynı şey olur mu ?

Duvar hakkında bir fikrim yok ancak toprak için evet. Elektriğinizi alacaktır.

Montajı halı üzerinde yapmadıkça bir problem olmaz. Bahçede atla zıpla yani elektriği boşalt :D
Daha sonra montajını yap, istersen 2 adet eldiven giyersin.
Tahta bir masada hiçbir sorun olmadan yapabilirsin montajı, kafana takma olmaz bir problem.

Montajı halı üzerinde yapmadıkça bir problem olmaz. Bahçede atla zıpla yani elektriği boşalt :D
Daha sonra montajını yap, istersen 2 adet eldiven giyersin.
Tahta bir masada hiçbir sorun olmadan yapabilirsin montajı, kafana takma olmaz bir problem.

Nasıl yani ben ben biraz toprakla oynayıp,montajı halının üzerinde yapmayı düşünüyordum.Tahta masa olması şart mı?

Sürtünme olmayacağı bir yerde yaparsan daha iyi olur, halıda yapıyorsun diye bir şey olacak diye bir şey yok illa ki. Yani ben yapıyorum her seferinde ama bir şey olmuyor şükür, belki çok uzun yıllardır içli dışlı olmamdan kaynaklı olabilir :) Ama sen yapma. Tahtaya koy, mermere koy, halıyı kaldır zemine koy tahta yoksa öyle yani. Elektriğini atmak için de bahçeye in kumda bir zıpla 2-3 adım at, dokun falan garanti olsun :)

Masanın üzerinde yap montajı. Şayet ben halı üzerinde de yaptım bir sorun olmadı ama yinede tedbir tedbirdir. ;)

Yani bilgisayarcı oturup yerde montaj yapmıyor, yani biz yapmıyorduk zamanında serviste :) Yapan varsa serviste yere çöküp bilemeyeceğim. Tedbiri elden bırakmamak gerek her zaman :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı