Çözüldü Taşın üzerindeki gerçek mermi olabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

336277

Hectopat
(Lütfen sonuna kadar okuyun) Yayla da gezerken önümde taşlardan yapılmış eski askeri siper gibi bir yer fark ettim ve nasıl bir meraksa tam siperin ortasını yaklaşık 1 metre kazdım ve aşağıdaki taşı buldum. Aileme önce gösterdim ve bu mermi olabilir dediler sizce de öyle mi?

daş.jpg

Çözüm
Tek kurşun olması imkansız gibi geliyor. 16-12 calibre kuş saçması veya 9 adet saçma mermisi olabilir. Tek çekirdeğe benzemiyor. Tek çekirdekli mermilerde bu kadar barut izi olmayacağını düşünüyorum ve Trabzon gibi bir yerde 7.62 gibi tek çekirdek mermilerin çok fazla olacağını düşünmüyorum. Ama şu kesin olabilir ki 9 mm calibre değil. 12-16 calibre olabilir veya daha düşüğü. Ben buradan bunu söyleyebilirim. Kuru sıkıda olabilir. Sonuçta kuru sıkı tabancalar ile taşlara ve onun gibi şeylere ateş eden insanlar var. Kuru sıkı taşı parçalayacak kadar basınç üretebilir ve ateş edilen yeri barut izi yani siyah yapabilir. Bana en yakın ihtimal 12-16 calibre yerine kuru sıkı tabanca ile taşa ateş etme ihtimali oluyor. Silah dışında düşünürsek ormanda ateş yakmış ve bu taşı kullanmış olabilirler veya bunun benzeri şekilde. Ama şuan en yakın ihtimal bana kuru sıkı oluyor.
Eğer o çemberin solundakiler barutsa o mermi olabilir tahminimce 7.62 ama 7.62 kalibrelik bir mermi o taşı bayağı delerdi.

Taşın rengi sarı fakat çermberin sol kısmında büyük bir grilik var
Eğer o çemberin solundakiler barutsa o mermi olabilir tahminimce 7.62 ama 7.62 kalibrelik bir mermi o taşı bayağı delerdi.

Evet küçük küçük delikler var

Tek kurşun olması imkansız gibi geliyor. 16-12 calibre kuş saçması veya 9 adet saçma mermisi olabilir. Tek çekirdeğe benzemiyor. Tek çekirdekli mermilerde bu kadar barut izi olmayacağını düşünüyorum ve Trabzon gibi bir yerde 7.62 gibi tek çekirdek mermilerin çok fazla olacağını düşünmüyorum. Ama şu kesin olabilir ki 9 mm calibre değil. 12-16 calibre olabilir veya daha düşüğü. Ben buradan bunu söyleyebilirim. Kuru sıkıda olabilir. Sonuçta kuru sıkı tabancalar ile taşlara ve onun gibi şeylere ateş eden insanlar var. Kuru sıkı taşı parçalayacak kadar basınç üretebilir ve ateş edilen yeri barut izi yani siyah yapabilir. Bana en yakın ihtimal 12-16 calibre yerine kuru sıkı tabanca ile taşa ateş etme ihtimali oluyor. Silah dışında düşünürsek ormanda ateş yakmış ve bu taşı kullanmış olabilirler veya bunun benzeri şekilde. Ama şuan en yakın ihtimal bana kuru sıkı oluyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Tek kurşun olması imkansız gibi geliyor. 16-12 Calibre kuş saçması veya 9 adet saçma mermisi olabilir. Tek çekirdeğe benzemiyor. Tek çekirdekli mermilerde bu kadar barut izi olmayacağını düşünüyorum ve Trabzon gibi bir yerde 7.62 gibi tek çekirdek mermilerin çok fazla olacağını düşünmüyorum. Ama şu kesin olabilir ki 9 mm Calibre değil. 12-16 Calibre olabilir veya daha düşüğü. Ben buradan bunu söyleyebilirim. Kuru sıkıda olabilir. Sonuçta kuru sıkı tabancalar ile taşlara ve onun gibi şeylere ateş eden insanlar var. Kuru sıkı taşı parçalayacak kadar basınç üretebilir ve ateş edilen yeri barut izi yani siyah yapabilir. Bana en yakın ihtimal 12-16 Calibre yerine kuru sıkı tabanca ile taşa ateş etme ihtimali oluyor. Silah dışında düşünürsek ormanda ateş yakmış ve bu taşı kullanmış olabilirler veya bunun benzeri şekilde. Ama şu an en yakın ihtimal bana kuru sıkı oluyor.

Verdiginiz bilgiden dolayı teşekkür ederim.

Geri
Yukarı