Çözüldü Topraklama olmayan priz bilgisayara zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WhyMeBro

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Evde ki prizlerde topraklama olmadığını öğrendim ve bir sorum olacak. Ben yeni PSU aldım ve bu PSU sıcak çalışıyor ve çalışma sesi biraz garip. Akım korumalı çoklu priz kullanıyorum ancak bu topraklama konusunda bı yararı olmuyormuş galiba. Bilgisayarım bu durumda zarar görür mü?

Çözüm
Hocam, topraklama olması gerekir. Topraklama olmayan yerde, akım korumalı prizler görevini tam olarak yapamaz. Oluşan statik elektrik ve gövdeye olan kaçaklar topraklama ile atılır. Bence bu işi halledin. Gerekirse elektrikçi çağırıp yaptırın.
Hocam psu kaçak yapmasa sorun olmasa bile, evdeki diğer eşyalardan herhangi biri kaçak yaparsa, kaçak akım toprağa gidemeyeceği için toprak hattından psuya hatta anakartınıza kadar ulaşabilir. Hem sizin sağlığınız hemde cihazlarınızın sağlığı için topraklama önemlidir.

Hocam psu kaçak yapmasa sorun olmasa bile, evdeki diğer eşyalardan herhangi biri kaçak yaparsa, kaçak akım toprağa gidemeyeceği için toprak hattından psuya hatta anakartınıza kadar ulaşabilir. Hem sizin sağlığınız hemde cihazlarınızın sağlığı için topraklama önemlidir.
Peki kullanmadığım zaman çoklu prizi kapalı bıraksam olur mu?

Tamam hocam. En iyisi dediğim gibi yapın. Bir elektrikçi çağırıp baktırın.

Evde hiç toprak hattı yoksa dediğim gibi diğer cihazların psuya kaçak yapma ihtimali yok demek. Ancak bu pcde statik oluşacak statik elektrik gibi durumlardan etkilenmeyeceği anlamına gelmez. Umarım sorun olmaz.

Yener hocamın dediği gibi elektrikçi çağırırsanız daha sağlıklı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı