Çözüldü Üniversiteyi Almanya'da okumak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EgeBatur

Hectopat
Bu sene liseye geçeceğim ve yabancı dil bölümüm Almanca olacak. Her sene sınavlar yapılıyor,"a1" gibi lisanslar alınıyormuş ve sınavsız Almanya üniversitelerine girilebiliniyormuş. Sorum şu: Almanca'nın üstüne yüklenip üniversiteyi orada okumak ne kadar mantıklı? (Yurt dışında tanıdığım yok ama bir ihtimal abimle yerleşebilirim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dediğin şey için biraz para gerekiyor. Onun yerine, Almancanı o okulda ilerletip, devamında YKS sınavından iyi bir derece yaparsan Türk-Alman Üniversitesine ücretsiz olarak gider ve orada da başarılı olursan Almanyaya rahatça gidip okursun. Hem maliyetin daha az olur hem de Alman üniversitelerinin seni kabul etmeme ihtimali olmaz. Alman üniversitelerinin seni durduk yere alacağını sanmıyorum. Ya bir yakının yada paran olacak. Türk-Alman Üniversitesi Almanya ile direk olarak bağlantılı Türkiye ile Almanya'nın ortak üniversitesidir.

Mantıklı mıdır sorusuna gelecek olursak, mühendislik için evet çok mantıklı olur ama diğer bölümler için çekeceğin sıkıntıya ve riske değmez. Tıp için ülkemiz zaten sana yetecek kadar güçlü. Diğer bölümler içinde Almanyaya gitmeye değmez.
Nasıl yani? Şimdi benim lisemde 2. dilim Almanca olacak. Eğer buna yoğunlaşırsam senin dediğin gibi Almanya'da okuyabilir miyim? Ama 2. dilim Almanca 1. dil İngilizce.

Nasıl yani? Şimdi benim lisemde 2. dilim Almanca olacak. Eğer buna yoğunlaşırsam senin dediğin gibi Almanya'da okuyabilir miyim? Ama 2. dilim Almanca 1. dil İngilizce.

Türkiye'de sayılı okul var bu lisans denen şeyi veren. Her sene Almanca sınavı oluyor ve puanınıza göre alıyorsunuz. A1, A2 gibi her sene değişiyor. Tam bilmiyorum ama bunun sonunda sınavsız üniversite okuyabiliyorsunuz.

Dediğin şey için biraz para gerekiyor. Onun yerine, Almancanı o okulda ilerletip, devamında YKS sınavından iyi bir derece yaparsan Türk-Alman Üniversitesine ücretsiz olarak gider ve orada da başarılı olursan Almanyaya rahatça gidip okursun. Hem maliyetin daha az olur hem de Alman üniversitelerinin seni kabul etmeme ihtimali olmaz. Alman üniversitelerinin seni durduk yere alacağını sanmıyorum. Ya bir yakının yada paran olacak. Türk-Alman Üniversitesi Almanya ile direk olarak bağlantılı Türkiye ile Almanya'nın ortak üniversitesidir.

Mantıklı mıdır sorusuna gelecek olursak, mühendislik için evet çok mantıklı olur ama diğer bölümler için çekeceğin sıkıntıya ve riske değmez. Tıp için ülkemiz zaten sana yetecek kadar güçlü. Diğer bölümler içinde Almanyaya gitmeye değmez.

Çözüm
Dediğin şey için biraz para gerekiyor. Onun yerine, Almancanı o okulda ilerletip, devamında YKS sınavından iyi bir derece yaparsan Türk-Alman Üniversitesine ücretsiz olarak gider ve orada da başarılı olursan Almanya'ya rahatça gidip okursun. Hem maliyetin daha az olur hem de Alman üniversitelerinin seni kabul etmeme ihtimali olmaz. Alman üniversitelerinin seni durduk yere alacağını sanmıyorum. Ya bir yakının ya da paran olacak. Türk-Alman Üniversitesi Almanya ile direk olarak bağlantılı Türkiye ile Almanya'nın ortak üniversitesidir.

Mantıklı mıdır sorusuna gelecek olursak, mühendislik için evet çok mantıklı olur ama diğer bölümler için çekeceğin sıkıntıya ve riske değmez. Tıp için ülkemiz zaten sana yetecek kadar güçlü. Diğer bölümler içinde Almanya'ya gitmeye değmez.

Teşekkürler aldım sorumun cevabını.

Yeni konular

Geri
Yukarı