Çözüldü WARNING! BIOS recovery mode has been detected

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jr Master

Hectopat
Yer
Ankara
Bilgisayarın BIOS'unun sürümünün eski olduğunu farkettim ve güncellemek istedim. Flash yaptıktan biraz sonra yani yükleme esnasında bilgisayar dondu ve sonuç:

Kod:
WARNING! BIOS recovery mode has been detected,
Please put the file "M5A97.ROM" into HHDD or a removable USD media device,
And than reset your computer. 
You can also insert ASUS Support CD to your CD-ROMand reset your computer.
If you have done these dose these, Please wait a moment and don't shutdown system!!!

9342012-11-22_193711.jpg

ASUS CD'sini takıp reset attım ama o zaman da siyah bir ekran gelip kalıyor. Ne yapmam lazım.

Teşekkür ederim sorun çözüldü :) Hatta internetten araştırırken biraz da bilgi sahibi oldum. CMOS clear diye bir şey gördüm. Biraz önce kasayı açıp içindeki küçük bir pinin yerini değiştirip eski haline aldım ama bunun ne işe yaradığını tam olarak anlamadım.

CMOS, Complementary Metal Oxide Semiconductor, BIOS'un içinde saklandığı yongadır. Hani şu herkesin dediği BIOS pilini çıkarma yöntemi var ya, hah, işte o yöntem CMOS'a giden enerjiyi keserek burada depolanan BIOS ayar bilgilerini sıfırlar. Ama bu yöntemi öneren arkadaşların bilmediği şey, artık anakartlarda bu iş için bir Jumper olduğudur. Bu Jumper'ı çıkartıp yan tarafa takınca kısa devre yapmış olursunuz. Bu da CMOS'u sıfırlar.

Üst seviye ASUS anakartlarda bu işi daha da kolaylaştırmak için anakartın arkasında CLR_CMOS tuşu konulmuştur. En soldaki buton BIOS'u sıfırlamak için kullanılmaktadır.

Ahhjk.jpg

M5A97R20.CAP bendede bu hatayı verdi bu hata için yardım edermisiniz arkadaşın sorunu ile aynı ama anakart modeli ayrı galiba

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı