Çözüldü Xubuntu AMD Ryzen 3 2200U sürücü sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Xubuntu 20.04 LTS'nin ISO dosyasını indirdim ve Rufus yardımıyla USB aygıtımda yazdırma işlemini gerçekleştirdim. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ve karşıma gelen yükleme ekranında ilk önce "Try Xubuntu" seçeneğini seçtim. Masaüstü ortamına geçtiğimde Xubuntu tüm sürücülerimi algıladı fakat ekran karı sürücüsünde sorun yaşanmaya başladı. Xubuntu'yu kuramadan ekranın sol kısmı tam olarak işlevini yerine getiremiyordu.

Bu durumun ekran kartı sürücüsünden dolayı kaynaklandığını düşündüm ve Xubuntu'yu kurmadan önce bilgisayarı kapattım. Tekrardan Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ama karşıma gelen seçeneklerde "Try Xubuntu (without graphics)" seçeneğini seçtim. Ekran kartı sürücüm pasif hâle getirildi ve masaüstü ortamında bir sorunla karşılaşmadım.

Ekran sorununu kurulumdan önce hallettim. XFCE masaüstü içerisindeki özelliklere baktıktan sonra kurulum aşamasına geçtim. Kurulum aşamasında "Üçüncü parti sürücüleri yükle" seçeneğini de aktifleştirdim ve kurulum sorunsuz bir şekilde hâlledildi. Bilgisayarı yeniden başlattım ve ekran kartı sürücümün hâlâ daha sorun çıkardığını gözlemledim. İnternette arattığımda da bu sorunla karşılaşan kullanıcılara rastlayamadım.
Xubuntu.png

Çözüm
Aynısı aklıma geldi ama bu kadar büyük bir hataya sebep olur mu diye düşündüm.
Bana da compositor için biraz ciddi bir sorun gibi geldi fakat neticede olabilecek en alakalı şey odur diye düşünüyorum.

@unnamedington Xfce ayarları altında 'pencere yöneticisi ince ayarları' gibi bir kutucuk olması gerekiyor. Oradan kapatabilirsin.

xfce-settings-manager-window-manager-tweaks-disable-compositing.png
Hocam size bir soru sormuştum ama cevap alamadım.
Konunun başında hangi ekran kartı sürücüsünü kullandığımı belirtmiştim.
Kernel sürücüsünü değiştirmeyi deneseniz?
Ekranın yarısını kullanırken bir sorun olmazsa, deneyebilirim.
IOMMU ayarı var mı BIOS'ta?
Hayır, bulunmuyor.
2 yolu aynı anda mı denediniz yani?
Hayır, hepsini teker teker denedim. Aynı anda kodları deneyip yeniden başlatamazdım zaten. İlk yöntemde belirttiğim yazıda kaldı. Diğer yöntemde de diğer belirttiğim yazı kısmında takılı kaldı.

Konunun başında hangi ekran kartı sürücüsünü kullandığımı belirtmiştim.

Ekranın yarısını kullanırken bir sorun olmazsa, deneyebilirim.

Hayır, bulunmuyor.

Hayır, hepsini teker teker denedim. Aynı anda kodları deneyip yeniden başlatamazdım zaten.
Kusura bakmayın ama emin olmak için, lspci -k komutunu verip çıktısını paylaşabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında bir yol daha var. Ben daha önce denedim ama çalışmadı bende, sizinkinde ters etki yapabilir.
Tekrar kurulum yapın (15 dk. sürmez herhalde).
Bunu anlatmayacağım hazıra başvuracağım.

Kısaca XORG'u yapılandıracaksınız.

Ryzen 3 2200U işlemcide Radeon Vega 3 ekran kartı var. Ben de APU kullanıyorum ve aynı ekran kartına sahip (Athlon 3000G) Xubuntu 20.04 sorunsuz çalışıyor ve 20.04. 1 ile çoklu ekran sorunları da çözüldü. Verdiğim bağlantıdan Xubuntu 20.04. 1 indirip kurmayı dener misiniz?
Bir de anakartta SVM (enabled) ve IOMMU (enabled) yapalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakmayın ama emin olmak için, lspci -k komutunu verip çıktısını paylaşabilir misiniz?
14. mesajda belirttiğim yazıda sistem takılı kalıyor.

@Mete_ÖZDEMİR, ben Xubuntu'nun kendi indirme sunucularından indirme işlemini gerçekleştirdim. Paylaşmış olduğun bağlantıdaki ISO dosyası ile benim indirmiş olduğum ISO dosyasının da boyutu aynı olarak gözüküyor. Farklı bir sonuç olacağını düşünmüyorum. Eğer belirli bir çözüm yolu bulamazsam, paylaşmış olduğun bağlantıdaki ISO dosyası ile beraber kurulum yapacağım.

@acv, peki belirttiğin bölüme nasıl bakabilirim?

Aynısı aklıma geldi ama bu kadar büyük bir hataya sebep olur mu diye düşündüm.
Bana da compositor için biraz ciddi bir sorun gibi geldi fakat neticede olabilecek en alakalı şey odur diye düşünüyorum.

@unnamedington Xfce ayarları altında 'pencere yöneticisi ince ayarları' gibi bir kutucuk olması gerekiyor. Oradan kapatabilirsin.

xfce-settings-manager-window-manager-tweaks-disable-compositing.png

Çözüm
En iyi cevap işaretlendiğine göre sorun compositormüş. Millet XFCE compositoründen neler çekti ya.

@unnamedington sorun compositor kaynaklıysa başka bir compositor kurabilirsin sisteme.

Yeni konular

Geri
Yukarı