Çözüldü Ziraat Bankkart ile taksitli alışveriş

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Agah gibi

Hectopat
Ziraat Bankkartım var. İnternetten 2560 TL'ye telefon alacağım. 6 taksit ile 425 TL'ye bölünüyor. Her ay nasıl işleyecek? Direkt parayı çekecek mi yoksa ben mi yatıracağım? Aldığım günün tam 1 ay sonrası yatırmam gerekecek mi? Yoksa direkt çekilecek mi? Bu konuda cahilim kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Staj için hesap kartı istiyorum dedim, birkaç işlem sonrası bana Bankkart kartı verdiler.
Muhtemelen bu kredi değil, bankamatik kartı.

Kredi kartı verilseydi limiti gelir belgelenemediğinden en fazla ₺2000 olurdu ve kullanılabilir limit üzeri alışverişi taksitli yapamazdınız. Diyelim ki ₺3000 limitli verildi ve alışveriş yaptınız: O zaman karttan telefonun parası olan 2650 TL tek seferde çekilirdi ve kartta sadece 350 TL kullanılabilir limit kalırdı. Taksitli olduğundan dolayı banka sizden her ay bunun taksiti kadar para isterdi. Peşin alışveriş olsa borçlu gözükmemek ve faiz ödememek için 2650 TL peşin ödemeniz gerekirdi ama taksitli olduğundan 441.66 TL (6 taksit) ödemeniz yeterli olurdu ve faiz işlemezdi.

Taksitli alışveriş yapıldığında ürün veya hizmet değeri karttan tek seferde çekilir ama bankaya borcunuz sadece taksiti kadar olur ve ödedikçe limit eski haline kadar yükselir.

Yani:

Kart Limiti: 3000 TL.
Alışveriş tutarı: 2650 TL.
Kalan limit: 350 TL.
Her hesap kesim tarihinde ödemeniz gereken: 441.66 TL.
Alışveriş yapmak isteseydiniz o karttan kullanabileceğiniz tutar: en fazla 350 TL ve ödediğiniz taksitler veya fazlası. İlk taksit ödendiğinde bir dahaki ay kredi kartınız ile 791.66 TL harcayabilirsiniz.

Sorun şu ki sizde muhtemelen bankamatik kartı olduğundan dolayı taksit yapamazsınız ve tek seferde 2650 TL ödemeniz gerekir. Bu para da vadesiz hesabınızda nakit olarak sizin mevcut kullanılabilir paranız olmalı. Kredi kartı sizin paranız olmuyor, bankanın kredisi oluyor.
Muhtemelen bu kredi değil, bankamatik kartı.

Kredi kartı verilseydi limiti gelir belgelenemediğinden en fazla ₺2000 olurdu ve kullanılabilir limit üzeri alışverişi taksitli yapamazdınız. Diyelim ki ₺3000 limitli verildi ve alışveriş yaptınız: O zaman karttan telefonun parası olan 2650 TL tek seferde çekilirdi ve kartta sadece 350 TL kullanılabilir limit kalırdı. Taksitli olduğundan dolayı banka sizden her ay bunun taksiti kadar para isterdi. Peşin alışveriş olsa borçlu gözükmemek ve faiz ödememek için 2650 TL peşin ödemeniz gerekirdi ama taksitli olduğundan 441.66 TL (6 taksit) ödemeniz yeterli olurdu ve faiz işlemezdi.

Taksitli alışveriş yapıldığında ürün veya hizmet değeri karttan tek seferde çekilir ama bankaya borcunuz sadece taksiti kadar olur ve ödedikçe limit eski haline kadar yükselir.

Yani:

Kart Limiti: 3000 TL.
Alışveriş tutarı: 2650 TL.
Kalan limit: 350 TL.
Her hesap kesim tarihinde ödemeniz gereken: 441.66 TL.
Alışveriş yapmak isteseydiniz o karttan kullanabileceğiniz tutar: en fazla 350 TL ve ödediğiniz taksitler veya fazlası. İlk taksit ödendiğinde bir dahaki ay kredi kartınız ile 791.66 TL harcayabilirsiniz.

Sorun şu ki sizde muhtemelen bankamatik kartı olduğundan dolayı taksit yapamazsınız ve tek seferde 2650 TL ödemeniz gerekir. Bu para da vadesiz hesabınızda nakit olarak sizin mevcut kullanılabilir paranız olmalı. Kredi kartı sizin paranız olmuyor, bankanın kredisi oluyor.
Yani taksit hayal oldu desenize. Yapacak bir şey yok. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

Yani taksit hayal oldu desenize. Yapacak bir şey yok. Teşekkür ederim bilgileriniz için.
Önemli değil. :)

Ayrıca yasal olarak bireysel kredi kartları ile taksitli telefon alınamıyor. Ancak hediye kartı vs. şeyler alınıp öyle taksit yapılabilir. Tabii bunun için de uygun limitli bir kredi kartı gerekiyor.

Önemli değil. :)

Ayrıca yasal olarak bireysel kredi kartları ile taksitli telefon alınamıyor. Ancak hediye kartı vs. şeyler alınıp öyle taksit yapılabilir. Tabii bunun için de uygun limitli bir kredi kartı gerekiyor.
Kusura bakmayın alakasız bir soru soracağım. Telefon bayileri oluyor x Elektronik tarzı. O yerlerin raflarında istediğim telefonu görüyorum bazen. Nakit taksit yaparlar mı? Peşin fiyatına yaparlar mı yoksa faiz bindirerek mi yaparlar? Kusura bakmayın alakasız bir soru ama sormadan edemedim.

Nakit taksit yaparlar mı? Peşin fiyatına yaparlar mı yoksa faiz bindirerek mi yaparlar?
Nakit taksit genelde senet ile oluyor. Üzerine faiz alıyorlar. Yine de mağazaya bağlı. Mağaza öyle satıyorsa yapılabilir. Ancak onlar da yine de kredi kartı ile taksit yapamazlar. Belki başka bir ürünü satmış gibi gösterip deneyebilirler.

Geri
Yukarı