Çözüm AMD FreeSync ve NVIDIA G-Sync açıldığında titreme, ekran çizgileri ve parlaklık sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

manqueller

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birçok insan FreeSync veya G-Sync açınca bu sorunlardan müzdarip. Kendimce yardım etmeye çalıştım, umarım işinizi görür.

144 Hz'lik monitörünüz var ise masaüstüne sağ tık yapıp, Radeon ayarları diyoruz. Ekrana geliyoruz, sol altta ekran özellikleri sekmesi var. Burayı iyi okuyun buradan sonrası önemli.
Ekran özelliklerimizden FreeSync'in hangi Hz'lerde çalıştığına bakmamız lazım. FreeSync açıksa altta 48-144 arası yazacaktır. Ondan sonra ekran yenileme hızımıza bakmamız gerekiyor.
Ekran yenileme hızınız büyük ihtimal 143.993 civari bir şey olacaktır. Monitör 144 Hertz veremediğinden FreeSync ekran yırtılmalarına, çizilmelere, titremelere ve parlaklık yırtılmalarına yol açıyor.
Şimdi sorunumuzu anlamış olduk, geldik çözüme.
Hemen sağ tarafta ekran çözünürlüğü oluşturma var. Ekran özelliklerinizin ne olduğunu zaten bir önceki bahsettiğim yerde öğrenebilirsiniz, oraları doldurun. Hertz kısmına (en yukarıdaki kısım) 145 girin. Böylelikle ekranınız sabit bir şekilde 144Hz'de çalışacak ve FreeSync sorunları ortadan kalkacaktır.
Kaydedip çıkıyoruz. Masaüstüne geliyoruz, sağ Click yapıp, görüntü ayarları diyoruz. Gelişmiş seçeneklerden(Hertz ayarlama menüsünden) ayarlamış olduğumuz 145Hz'yi seçiyoruz. Reset atıyoruz bilgisayarımıza ve geçmiş olsun, artık kurtuldunuz :).
Duruma göre 60-75-165-240 Hertz monitörlerin ayarlanacak HZ değerleri değişebilir. Fazla olmamak suretiyle 1-2 Hertz arttırabilirsiniz sorunu ortadan kaldırmak için. Bu çözümü uzun zamandır araştırıyordum lakin hiçbir yerde bulamamıştım. 3 günlük uğraşlarım sonucunda kendimde bizzat deneyip, bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorum.

İyi forumlar :)

Not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz.

75 Hz monitörümde 76 Hz olarak özel çözünürlük ayarladım. Ayarlardan 76 Hz'yi seçtiğimde input not support diyor napmam gerekiyor?

Ekran özelliklerini hiç oynamadan sadece Hz'i değiştirdim bir anda değişti her şey :D dünya varmış sanki teşekkürler başarılı bir konu. Masaüstünde değişimi üst seviyede hissettiysem oyunlarda ne olur Allah bilir :D.

Geri
Yukarı