Çözüm Oyuncu bilgisayarı aldıktan sonra oyun oynamak istememek

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Aslında ilk mesajda sebebi de anlatılmış. Oyun eskiden benim için problemlerden bir süreliğine kaçma yoluydu. Kafamı boşaltıyordum. Şimdi ise kafa o kadar dolu ki oyuna odaklanamıyorum bile.

Yeni bir şeyler aldığımda kendimi iyi hissedeceğimi sanıyorum ama bunun sadece bir sanı olduğunun farkındayım. Misal az kalsın kendimi tutamayıp RX 5700 XT alacaktım, sonra vazgeçtim. Elimdeki RX 590 neyime yetmiyor? Aynı oyunu 50 değil 90 FPS görünce çok mu mutlu olacağım?

Hayır zengin de değilim parayı elde tutmam lazım ama işte anlatıldığı gibi; "yeni bir şeyler alınca mutlu olacağım" düşüncesi...

Neyse ben gibip meditasyon yapayım biraz, içimdeki sıkıntı gitsin. Eeh! 😐

Kafanıza kazınan reklamlar ve diğer insanlarlar aynı şeyi yapma isteğinin sonuçları. İnsanlar evlatlarını yetiştirirken bunun için iyice programlamalı ki, emeklerini ve paralarını boşa harcamasınlar.

"...olabilir." diye eklemeniz gerekir. Tümdengelim yöntemiyle tanımadığınız biri hakkında yargıya varamazsınız. Benim sebeplerim farklı. Yine de bahsettiğiniz popüler kültür sorununa katılıyorum.
Buna insan psikolojisi deniyor, Ahmet psikolojisi veya Mehmet psikolojisi değil.

Ben ancak istediğim oyunları Ultra ayarlarda oynayıp keyfini çıkardıktan sonra oyun oynamayı istemeyebilirim. Fakat şu an hedeflediğim oyunlar var. Yani hiç öyle bilgisayarı aldım oyun oynayasım yok diyemem. Her şeyi bitirseniz tamam o zaman anlarım.

Hayır. Bahsettiğiniz şeye toplum psikolojisi deniyor. Günümüzde sürü psikolojisi de derler. Sosyolojinin temelidir.
Benim bahsettiğim şey insan psikolojisi, toplumu oluşturan da insandır zaten. Bütün insanlarda bulunan bir mekaniktir bu, dürtüseldir değiştirilmesi neredeyse imkansızdır. İnsanlar bu sayede toplum olabilirler. Bu mekaniği bozuk olan insanlar da mevcuttur ancak psikolojik olarak rahatsız kabul edilirler.

Benim fikrim; oynadığım oyunlarla ilgili. Mesela bundan 7-10 sene önce oynadığım oyunlar benim için aşırı zevkliydi. Hatta bitirdiğim oyunları tekrardan başlayarak oynardım. İnternet kafe ise bambaşkaydı. Mesela çocukken Sema abla'nın hem bilgisayar parçaları sattığı hem de 3 tane bilgisayarı olduğu bi' dükkanı vardı. Ben, komşum ve Sema abla'nın oğlu hep Age of Empires 2 oynardık. Şimdiki AOE2 eskisi gibi sarmıyor. HD versiyonu Voobly'deki modlardan alıntı gibi ve bug'lı. Definitive versiyonunu saymıyorum bile lag'den dolayı oynamak tam bir işkence. Re-volt vardı mesela devamlı onu oynadım. Midtown Madness 2 falan bunlar hep eskide kaldı. Şimdiki Windows'ta bu oyunu yükleyip oynasan aynı zevki vermez. Online oyun oynamak için çelik gibi sinir lazım. Bazı oyuncular var, en büyük hatayı bile yapsa senin en ufak hatanda hemen küfürü basıp çıkıyor oyundan. Online oynadığım bir kaç oyun yüzünden kim bilir mouse'u kaç kere vurmuşumdur, arada tekliyor zavallı. :D Steam'de neredeyse 1000 kişi engelledim bu online oyunlar yüzünden. Şimdilerde ya BFME2 ya da Sims Life Stories oynuyorum öyle rahatım ki. Zaten ne varsa eskilerde var.

Benim bahsettiğim şey insan psikolojisi, toplumu oluşturan da insandır zaten. Bütün insanlarda bulunan bir mekaniktir bu, dürtüseldir değiştirilmesi neredeyse imkansızdır. İnsanlar bu sayede toplum olabilirler. Bu mekaniği bozuk olan insanlar da mevcuttur ancak psikolojik olarak rahatsız kabul edilirler.

Konu amacından saptı ve saçma bir tartışmaya dönecek. Bahsettiğiniz "reklamlar" ve "diğer insanlarla aynı şeyi yapma isteği" sürü psikolojisiyle ilgilidir. Siz buradan yola çıkıp tümdengelim uygulayarak benim hakkımda, beni hiç tanımadığınız halde kesin bir yargı belirttiniz. Ben de böyle yapmanızın yanlışlığını vurguladım. Etik de değil ayrıca. Beni anladığınızı umuyor, konuyu kendi açımdan burada kapatıyorum.

Bu sorun sadece ben de var zannediyordum meğersem birçok insan bu durumdan muzdaripmiş, bilgisayar kargoyla eve gelince direkt oynamak istediğim oyunları indirdim her şeyi Ultra'ya çektim ama keyif almıyordum. Moralim bozulmuştu peki sorun neydi? Sorun açıkça belli birçok insanın hayatında belirli problemler var, aslında o sorunları çözmek istiyorsunuz ama yapamıyorsunuz, erteliyorsunuz ve çözümü bilgisayar gibi farklı şeylere odaklanmakta arıyorsunuz. Belki gerçekten oyun sevmiyor da olabilirsiniz bu da bir ihtimal. Yani demem şu ki bilgisayardan ve oyunlardan keyif alacaksınız ama siz ne kadar farkında olmasanız da bünyeniz tamamen yaşadığınız sorunlar üzerine kurulmuş. İlk önce onlarla yüzleşip çözüme kavuşursanız deli gibi oyun oynamaya devam edebilirsiniz, çünkü artık oyun oynarken sadece oyunu düşüneceksiniz başka şeyleri değil.

Tahmin ediyorum bu olayı (PC almak ve oyun oynamak) bir kurtarıcı gibi hayal etmişsin ve yarattığın beklentiyi karşılamaması depresif bir duygu durumu yaratmış olmalı. Hayatındaki sorunlarla yüzleşmen durumun düzelmesine yardımcı olacaktır fakat bu yüzleşme ve çözüm gayreti hayat boyu sürecek. Doğru çözümün doğru beklentiler yaratmak olacağına inanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı