Çözüm RDR2 "Error GFX State" Hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
17
Merhaba, son zamanlarda Red Dead Redemption 2 oynamaya başladıktan 20-30 dk sonra "Error GFX State" hatasını alıyordum. Yaptığım araştırma sonrasında çözümü buldum. Benzer problem yaşayacaklar içinde paylaşmak istedim. Bu hata oyun başlarken de çıkabiliyormuş.

Çözüm;

"Belgeler > Rockstar Games > Red Dead Redamption 2 > Settings" klasörüne giriyoruz ve "SGA" yazan dosyaları siliyoruz.

1.jpg

Ayrıca oyunu aldığınız yere göre başlangıç seçeneğine "-ignorepipelinecache" eklemeniz gerekiyor. Aşağıdaki görselde Rockstar, Epic ve Steam için bu ayarı nasıl ekleyebiliceğinizi öğrenebilirsiniz. Kaynak

2.jpg

Çözüm
@Centuriof , @MertGuven aşağıda yazmış olduğum ayarların hepsini uygulayın bunları yaptıktan sonra herhangi bir hata almamanız gerekiyor. Grafik ayarlarınızı yapmak için RDR2 FPS konuma bakabilirsiniz.

1 - AMD Radeon Settings > Oyun > Red Dead Redemption 2 >
Doku Filtremesi:
Performans
Oyunu Vulkan ile açıp "OpenGL Üçlü Arabelleğe" almayı aktif etmenizi öneririm.

2 - DDU ile driverınızı güvenli modda kaldırın.
PC yeniden başlata basarken "Shift "tuşuna basılı tutun > Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarlarını seçip Güvenli Moda girebilirsiniz.
Rx 590 20.9.1 WHQL Sürücüsünü indir.
Rx 5500 20.9.1 WHQL Sürücüsünü indir

3 - Ayrıca anakart üretici sitesine girip güncel Chipset sürücünüzü yenileyin. Linkini verdiğim C++ ile Directx yazılımlarının offline setuplarını indirip kurulumlarını yapın. C++ kurmadan önce sisteminizde yüklüyse kaldırın.
C++ 2005-2019 Katılımsız
Directx 9,11,12 Offline Setup

4 - Başlat "sağ tıkla > Ayarlar > Sistem > Monitör > Grafik Ayarları > Masaüstü Uygulaması > Gözat > RDR2.exe ve PlayRDR2.exe dosyasını ayrı ayrı ekleyip "Yüksek Performans" seçeneğiyle kaydedin.

5 - RDR2.exe ve PlayRDR2.exe dosyalarını Sağ tıklayıp > Özellikler > Uyumluluk > "Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak"

6 - Antivirüs programınız varsa RDR2 dosyasını beyaz listeye alın.

7 - Yerel Disk C "sağ tıkla" > Özellikler > Diski Temizle > İndirilenler hariç herşeyi seçip çöp dosyaları temizleyin.

8 - Oyun Harddisk üzerine kuruluysa "Disk Birleştirmesi" yapın. Wise Care 365 öneririm.

9 - ULPS Kapatın > Regedit açın > "Ctrl + F" tuşlarına basıp arama kutusunu açın > "EnableUlps" yazıp aratın. Bulduğu sonuçta EnableUlps değerini "0" yapın.

10 - CMD yönetici olarak çalıştırıp > sfc /scannow komutunu girin ve sistem doğrulaması yapın. İşlem bittikten sonra yeniden başlatın.

SGA dosyalarını silmeyi unutmayınnnn.

"-ignorepipelinecache" eklemeyin.

Undervolt ve Overclock işlemlerinizi devre dışı bırakmayı unutmayın. Bu tarz ayarlar oyunun siyah ekrana düşmesine sebep olabilir.
@Centuriof , @MertGuven aşağıda yazmış olduğum ayarların hepsini uygulayın bunları yaptıktan sonra herhangi bir hata almamanız gerekiyor. Grafik ayarlarınızı yapmak için RDR2 FPS konuma bakabilirsiniz.

Doku Filtremesi:
Performans

PC yeniden başlata basarken "Shift "tuşuna basılı tutun > Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarlarını seçip Güvenli Moda girebilirsiniz.

3 - Ayrıca anakart üretici sitesine girip güncel Chipset sürücünüzü yenileyin. Linkini verdiğim C++ ile Directx yazılımlarının offline setuplarını indirip kurulumlarını yapın. C++ kurmadan önce sisteminizde yüklüyse kaldırın.
C++ 2005-2019 Katılımsız

4 - Başlat "sağ tıkla > Ayarlar > Sistem > Monitör > Grafik Ayarları > Masaüstü Uygulaması > Gözat > RDR2.exe ve PlayRDR2.exe dosyasını ayrı ayrı ekleyip "Yüksek Performans" seçeneğiyle kaydedin.

5 - RDR2.exe ve PlayRDR2.exe dosyalarını Sağ tıklayıp > Özellikler > Uyumluluk > "Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak"

7 - Yerel Disk C "sağ tıkla" > Özellikler > Diski Temizle > İndirilenler hariç herşeyi seçip çöp dosyaları temizleyin.

8 - Oyun Harddisk üzerine kuruluysa "Disk Birleştirmesi" yapın. Wise Care 365 öneririm.

9 - ULPS Kapatın > Regedit açın > "Ctrl + F" tuşlarına basıp arama kutusunu açın > "EnableUlps" yazıp aratın. Bulduğu sonuçta EnableUlps değerini "0" yapın.

10 - CMD yönetici olarak çalıştırıp > sfc /scannow komutunu girin ve sistem doğrulaması yapın. İşlem bittikten sonra yeniden başlatın.

Undervolt ve Overclock işlemlerinizi devre dışı bırakmayı unutmayın. Bu tarz ayarlar oyunun siyah ekrana düşmesine sebep olabilir.

Çözüm
Aynı hatayı bende aldım, sga dosyalarını sildikten sonra DX12'yi Vulkan'a geçirmen gerekiyor, Sorun çözülecek 👍
Sizin dediginizi oyunu acarken hata verdiginde yaptım evet işe yaradı. ama benim sıkıntım oyun icerisinde belirsiz aralık ve durumlarda yapması
@Centuriof, @MertGuven aşağıda yazmış olduğum ayarların hepsini uygulayın bunları yaptıktan sonra herhangi bir hata almamanız gerekiyor. Grafik ayarlarınızı yapmak için RDR2 FPS konuma bakabilirsiniz.

1 - AMD Radeon settings > oyun > Red Dead Redemption 2 >
Doku filtremesi:
performans
oyunu Vulkan ile açıp "OpenGL üçlü arabelleğe" almayı aktif etmenizi öneririm.

PC yeniden başlata basarken "Shift "tuşuna basılı tutun > sorun gider > gelişmiş seçenekler > başlangıç ayarlarını seçip güvenli moda girebilirsiniz.

3 - ayrıca anakart üretici sitesine girip güncel chipset sürücünüzü yenileyin. Linkini verdiğim C++ ile DirectX yazılımlarının offline setuplarını indirip kurulumlarını yapın. C++ kurmadan önce sisteminizde yüklüyse kaldırın.
C++ 2005-2019 Katılımsız

4 - başlat "sağ tıkla > ayarlar > sistem > monitör > grafik ayarları > masaüstü uygulaması > gözat > RDR2.exe ve playRDR2.exe dosyasını ayrı ayrı ekleyip "yüksek performans" seçeneğiyle kaydedin.

5 - RDR2.exe ve playRDR2.exe dosyalarını sağ tıklayıp > özellikler > uyumluluk > "tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak"

6 - antivirüs programınız varsa RDR2 dosyasını beyaz listeye alın.

7 - yerel disk C "sağ tıkla" > özellikler > diski temizle > indirilenler hariç her şeyi seçip çöp dosyaları temizleyin.

8 - oyun harddisk üzerine kuruluysa "disk birleştirmesi" yapın. Wise Care 365 öneririm.

9 - ULPS kapatın > regedit açın > "CTRL + F" tuşlarına basıp arama kutusunu açın > "enableulps" yazıp aratın. Bulduğu sonuçta enableulps değerini "0" yapın.

10 - CMD yönetici olarak çalıştırıp > SFC /scannow komutunu girin ve sistem doğrulaması yapın. İşlem bittikten sonra yeniden başlatın.

sga dosyalarını silmeyi unutmayınnnn.

undervolt ve overclock işlemlerinizi devre dışı bırakmayı unutmayın. Bu tarz ayarlar oyunun siyah ekrana düşmesine sebep olabilir.

Aksam eve gecince dediklerinizi bir deneyecegim. Durumu buraya yazarım simdiden cok tesekkür ettim.

Doku Filtremesi:
Performans

C++ 2005-2019 Katılımsız

maalesef hocam dediklerinizi harfiyen yaptım ama sonuç değişmedi. kafayı yemek üzereyim. yinede sagolun.

Bende de olmadı. Directx12 ile çalıştırıyordum. Her girdiğimde SGA dosyalarını siliyordum ve sorunu çözdüm sandım. Saatlerce oynayabiliyorum ama son iki girişimde bu çözüm de fayda vermemeye başladı. Sanki hata bağışıklık kazanıyor gibi.

maalesef hocam dediklerinizi harfiyen yaptım ama sonuç değişmedi. kafayı yemek üzereyim. yinede sagolun.
Rockstara ticket atmak dışında başka çare yok gibi onlarda robot gibiler.
Bende de olmadı. Directx12 ile çalıştırıyordum. Her girdiğimde SGA dosyalarını siliyordum ve sorunu çözdüm sandım. Saatlerce oynayabiliyorum ama son iki girişimde bu çözüm de fayda vermemeye başladı. Sanki hata bağışıklık kazanıyor gibi.
Bende de ilk başta öyleydi Vulkana alınca sorunum çözüldü.

Bunlar çözüm falan değil arkadaşlar, bir oyun oynamak için bunları yapıyorsak, bir oyun oynanabilmek için bunlara ihtiyaç duyuyorsa zaten o oyun sorunludur kısa ve net. Düşünün, bir oyun satın aldınız ve ne yapmanız, oyunun da ne yapması beklenir? Oyunu açar, New Game der ve oynamaya başlarsınız. Olması gereken budur. Ki RDR2 de konsoldan PC'ye ve Rockstar'dan da hiç beklenmeyecek bir şekilde özensiz port edildiği için sorunu bitmiyor ve bitmeyecek ne yazık ki! Firma belli ki, para hırsıyla düzenleyen ekibi, test ekibini ve süreçleri kısmış, üstelik bir de oyuna herhangi bir güncelleme de getirmeyerek bu fecaate yol açmış durumda şu anda. Reddit forumlarından tutun, Technopat'a, Steam topluluklarından tutun da Rockstar'ın forumlarına kadar sayısız platformda bu sorunla ilgili şu yukarıdakine benzer konular açılmış ama altında mutlaka sorunun kesintisiz devam ettiğini söyleyen mesajlar var. Üstelik Rockstar dahi şöyle şöyle yapın diyerek (ki yayınladıkları mesaj tam bir komedi) bu sorunu geçiştirmiş. Özetle, istediğinizi yapın, bir bölümde, ama mutlaka bu sorunu tekrar alacaksınız. Bu sorunu yaşamayan çok küçük bir azınlık var ki, bu da zaten oyunun ne derece sorunlu olduğunu, dosya sisteminde ciddi bir hata olduğunu gösteriyor.

Oyun o kadar hatalı ki sistemim çöküyor. Mavi ekran ve siyah ekran yiyip duruyorum.
Oyun çıktığı günden itibaren hatalar veriyor. Maalesef Rockstar gelen parayı seviyor. Hatalara kulağını tıkamış durumda, oyunu crakle oynasam bu kadar problem yaşamazdım. GTA 5'de var orada da birçok hatayla karşılaştım. İnternetim olmadığında oyuna giriş yapamıyorum. Yani çok saçma geliyor, parasını verip aldığım oyunu internetsiz oynamıyorum. RDR2'deki hataları gidermiş olsam da bıkkınlık geldi. Rockstar yapımlarına karşı nefret oluştu desem yeridir.

Geri
Yukarı