Çözüm: Sabit Disk 1720 - SMART Hard Drive detects imminent failure hatası

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.509
Yer
Nebuchadnezzar
HP Elitebook 8530p dizüstü bilgisayarım var. Geçenlerde sabit diski 1720 - SMART Hard Drive detects imminent failure hatası verdi, hala da veriyor. Markası SAMSUNG HM500JI ATA 500GB. Başta hatayı verdiği halde bilgisayarı açabiliyordum, sonra açamamaya başladım. Neyse yedekledim bilgilerimi ama ben garanti dışıyım. Yeni sabit disk de almak istemiyorum. Yapabileceğimiz bir şey var mı? Bir de en son Norton Essentials 15 ile disk birleştirme ve optimize ettim. Hatayı hala alıyorum ama gene de bayadır bir şey olmadı, düzelmiş olabilir mi?
 

KS
Burak Alkan

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.509
Yer
Nebuchadnezzar
1720 kodlu SMART Imminent Failure hatasını tıp dilinde sabit disk isyan bayrağını çekti olarak adlandırabiliriz. SMART, sabit diskin kendi kendini kontrol etmesini sağlayan bir sistemdir ve emin ol, bu sistem bir uyarı yapıyorsa diskinde bir şeyler ters gidiyordur ve disk her an ölmek üzeredir.

Senin diskin son dakikalarını yaşıyor fakat bunun farkında olmadığın için disk birleştirme ve disk optimizasyonu yaparak durumu daha da beter etmişsin. En iyi çözüm yeni bir sabit disk alman. Eğer verilerine bir şey olsun istemiyorsan –ki bu sorun yüzünden dizüstü bilgisayarındaki diğer bileşenlere de zarar gelebilir- yeni bir disk satın almak zorundasın. Belki monte etmekten korkuyorsun ama emin ol MW3’de şarjör değiştirmekten daha kolay.
 Yukarı