Çözüm WattMan ve siyah ekran hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Herkese iyi forumlar. Bu çözümde sizlere, AMD ekran kartlarında WattMan ve siyah ekran sorununun çözümüne deyineceğim. Çözümler şu şekildeler:

Çözüm 1.
Öncelikle arkadaşlar siyah ekran ve watmann sorununu çözen Driver'ı kuracağız. Önce DDU indirin. O bir kenarda kalsın. Sonra denetim masasından AMD Sofwire'yı kaldırın. İndirmş olduğumuz DDU ile ekran kartı driverlarını silin. Sonra bu linkten aşağıdaki yazan yerden indirin ve kurun. Çözüm 1 bu kadar. Yaramadıysa çözüm 2 kesin çözüm denilebilir.
The Radeon Software adrenalin 2020 Edition 20.2.2 installation package can be downloaded from the following links:
Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 20.2.2 Driver for Windows® 10 64-bit

Çözüm 2.
Arkadaşlar çözüm 2'yi ayrıntılı anlatmayacağım. Çözüm ekran kartınızı MSI ufterburner, softwire vb. gibi yerlerden undervolt yapmak. RX 580 Undervolt Rehberi - Technopat Sosyal burada ayrıntılı anlatılmış yeterince sizde yapabilirsiniz. lakin en önemli olanı stabil değerleri yakalamak. yoksa sorunu tam çözemezsiniz.

Çözümler bu kadar. Ayrıca undervolt yapınca sıcaklık değerleri de düşer. İşinize yaradıysa ne mutlu bana. Beğenirseniz mutlu olurum. İyi forumlar.
ayni sorun 2 aydir bendede var. bir turlu cozum bulamadim. eger sen cozersen banada yaz lutfen

Yıl olmuş 2020'nin ortası. Evden alışveriş yapıyorsun kapına getiriyorlar. İnternet üzerinden zayıf bir bilgisayarla son çıkan oyunları oynayabilirsin öyle bir teknolojik gelişme. 5G çıkıyor eli kulağında.
Hala wattman hala siyah ekran, hala emekli amca gömleği gibi kare, çizgili ekran. Bir de bile bile alıyorsunuz şu kartları ya pes. Diyecek laf yok.
Biz 500 serisinde sıkıntı yaşayıp bu sıkıntıları dile getirince AMD ekran kartlarını kötülemiş oluyoruz bazı kesimler tarafından bu şekilde algılanıyor ve anlam veremiyorum. Yani yaşanan sıkıntılar ortada. Ben zaten hep AMD ekran kartlarını tercih etmişim fiyat performans ürünü olmasından dolayı. Sadece 2 adet Nvidia ekran kartı kullandım. İlki 2004 yılında aldığım bilgisayarımda bulunan Nvidia Geforce FX 5200 128mb ekran kartı. Diğeri ise dizüstü bilgisayarımda bulunan GT 520m ekran kartı. Bu kartlar hala sıkıntısız çalışmakta ve driver sıkıntısı filan yaşamadım. Daha 2 ay önce aldığım XFX RX 590 ekran kartıyla maşallah birçok sıkıntı yaşadım. Ha bir yandan da iyi oldu birçok şey öğrenmiş oldum. :) Bu öğrendiklerim sayesinde de sıkıntı yaşayan insanlara yardımcı oluyorum.
Kolay gelsin hocam bilgiye alerjisi olan adamlara laf anlatmaya devam mı? 😄
@07alone07 Bırak alsınlar uğraşma ya. 😄

Yıl olmuş 2020'nin ortası. Evden alışveriş yapıyorsun kapına getiriyorlar. İnternet üzerinden zayıf bir bilgisayarla son çıkan oyunları oynayabilirsin öyle bir teknolojik gelişme. 5G çıkıyor eli kulağında.
Hala wattman hala siyah ekran, hala emekli amca gömleği gibi kare, çizgili ekran. Bir de bile bile alıyorsunuz şu kartları ya pes. Diyecek laf yok.

Kolay gelsin hocam bilgiye alerjisi olan adamlara laf anlatmaya devam mı? 😄
@07alone07 Bırak alsınlar uğraşma ya. 😄
Yok hocam ben zaten kart tavsiyesi yapmıyorum artık sonra yanlış anlaşılıyoruz isteyen istediğini tercih edebilir. Dediğinize katılıyorum hocam. Kendi yaptığım ayarları ve deneyimlerimi paylaşıyorum sorun yaşayan arkadaşlara. Bazıları halen muhalefet olma peşinde oluyor. Hocam siz bilirsiniz belki Nvidia kartlarda da silikon kalitesi farkı oluyor mu? Benim karta bir türlü undervolt yapamıyordum Mhz değerini düşürmeden. Sebebi ise kalitesiz silikon olmasıymış. Aynı kart aynı model silikon farkı oluyormuş.
ayni sorun 2 aydir bendede var. bir turlu cozum bulamadim. eger sen cozersen banada yaz lutfen
Burada yazan çözüm önerilerini denediniz mi? Onun haricinde 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Bu sürümlerde de sorun yaşarsanız Frekans Mhz değerini 120 değer düşürüp deneyin. Tekrar sorun yaşarsanız undervolt deneyin ki zaten bu dediklerim çözüm içerisinde anlatılmış. Yani bu sorunun net bir çözümü yok. Eğer sistem parçalarında bir sıkıntı yoksa burada önerilen ayarlar ile çözülmesi lazım. Daha eski sürümleri de deneyebilirsiniz.

Yok hocam ben zaten kart tavsiyesi yapmıyorum artık sonra yanlış anlaşılıyoruz isteyen istediğini tercih edebilir. Dediğinize katılıyorum hocam. Kendi yaptığım ayarları ve deneyimlerimi paylaşıyorum sorun yaşayan arkadaşlara. Bazıları halen muhalefet olma peşinde oluyor. Hocam siz bilirsiniz belki Nvidia kartlarda da silikon kalitesi farkı oluyor mu? Benim karta bir türlü undervolt yapamıyordum Mhz değerini düşürmeden. Sebebi ise kalitesiz silikon olmasıymış. Aynı kart aynı model silikon farkı oluyormuş.

Burada yazan çözüm önerilerini denediniz mi? Onun haricinde 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Bu sürümlerde de sorun yaşarsanız Frekans Mhz değerini 120 değer düşürüp deneyin. Tekrar sorun yaşarsanız undervolt deneyin ki zaten bu dediklerim çözüm içerisinde anlatılmış. Yani bu sorunun net bir çözümü yok. Eğer sistem parçalarında bir sıkıntı yoksa burada önerilen ayarlar ile çözülmesi lazım. Daha eski sürümleri de deneyebilirsiniz.
Dun gece islemcimi max 3600 MHz kitledim. Guc kaynagi ayarlariylada biraz oynadim. Internette birkac taktik izledim ve uyguladim.amator bir kullanici olarak isinde uzman kisilere danistim ve sonuc olarak 10 saniye gibi bir zamanda bilgisayarim aciliyor. Sorun tamamiyle kalkti. Sadece islemcime verdigim para biraz zoruma gitti. Tam performance kullanmaya musaadem yok ☹️

Geri
Yukarı