Çözünürlük değişmesine rağmen bir şey fark etmiyor

• Konuyu başlatan woeP
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 340

woeP

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 2600x GPU: GIGABYTE GeForce RTX 2060 6GB RAM: 2x8GB 3MHz Anakart: B450M S2H
Arkadaşlar selam 1920x1080 çözünürlüğe sahip bir monitörüm var. League of Legends'da 1920x1080 çözünürlüğe aldığımda eskiden kullandığım 1366x768 çözünürlükten hiçbir farkı olmuyor. Hatta bu monitöre geçtiğimden beri çözünürlük 1920x1080 olmasına rağmen oyun içi kamera eskiye nazaran karakterlere çok daha yakın gözüküyor. Bu durum bir süredir canımı çok sıkıyor, bir türlü çözüme ulaşamıyorum.
Bilgisayarın görüntü ayarları 1920x1080'e ayarlı, ölçekleme de önerilende.
NVIDIA denetim masasında çözünürlüğüm de 1920x1080 olarak ayarlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözünürlüğü 4k da yapsan karakterlerin uzaklığı değişmez. Çözünürlüğü artırmak daha net görüntü almana olanak sağlar.

Aslında arkadaşın ne demek istediğini ben anladım ama teknoloji ve ona ayak uyduran oyunları hesaba katmamış. Mesela masaüstü çözünürlüğü 1024x768 yaptığımızda simgeler nasıl çok yaklaşıyorsa yani büyüyorsa, 1080p ile küçülüp uzaklaşıyor. Oyunda böyle bir mantık aramış. Kamera açısının 1080 ile aynı icon tarzı uzaklaşacağını düşünmüş. Bu durum eskide kaldı maalesef. Çözünürlük ile oyunda bir FOV etkisi aramış.

Aslında arkadaşın ne demek istediğini ben anladım ama teknoloji ve ona ayak uyduran oyunları hesaba katmamış. Mesela masaüstü çözünürlüğü 1024x768 yaptığımızda simgeler nasıl çok yaklaşıyorsa yani büyüyorsa, 1080p ile küçülüp uzaklaşıyor. Oyunda böyle bir mantık aramış. Kamera açısının 1080 ile aynı icon tarzı uzaklaşacağını düşünmüş. Bu durum eskide kaldı maalesef. Çözünürlük ile oyunda bir FOV etkisi aramış.
Şu anki monitörün kaç inç diğeri kaç inçti?
Eski monitörüm 19, şuanki 24 inç

İzlediğim içerik üreticilerinin kameraları benimle aynı çözünürlükte olmalarına rağmen bi hayli geniş. Zamanında 1366x768 monitör kullanırken insanlar bunun çözünürlükle alakalı olduğunu söylüyordu.

Eski monitörüm 19, şuanki 24 inç

İzlediğim içerik üreticilerinin kameraları benimle aynı çözünürlükte olmalarına rağmen bi hayli geniş. Zamanında 1366x768 monitör kullanırken insanlar bunun çözünürlükle alakalı olduğunu söylüyordu.
Tamam bu yüzden işte. Monitörünüz büyüdüğü için bu şekilde olmuş. Eğer 19 inç bir monitörde 1080p olarak devam etseydiniz bazı simgeler daha küçük görünecekti size. Ekran büyüdüğü için zoom yapmış gibi görünüyor şu an. Aynısı bende de oldu laptoptan büyük ekrana geçince. Hatta bir süre alışana kadar oyunu pencere modunda 1080p oynadım. Sonradan 2k ya alıp tam ekran yaptım.

Geri
Yukarı