Advertisement

Çoğunluğu kurtarmak için bir çocuğu öldürür müydünüz?

Shinya Kogami

Hectopat
Katılım
4 Ocak 2020
Mesajlar
1.561
Çözümler
10
Tramvay dilemması. Buna karar vermek insanın kendini tanrı yerine koyması demek bence. Kimin ölüp kimin yaşayacağına karar verecek yetiyi kendinde görmek, tanrı rolü oynamak. Bu durum çok zor. Bunun olayı şu. Tramvay geliyor ve 2 ray var. Birinde tek bir işçi diğerinde 5 işçi var. Siz hangisine yönlendirirseniz oradakiler ölecek. Muhtemelen buraya şöyle öldürürüm böyle yaparım, yok kolu çekerim acımam diyenlerin çok büyük bölümü olay sırasında donup kalacak ve sadece seyredecek. Kimin ölüp ölmeyeceğine bu denli hızlı ve kesin karar vermek insan üstü bir durum. En küçük elektronik ürünü bile satın almadan 50 tane konu açan, o forum senin bu forum benim gezen insanların bu denli insan üstü bir karar verebileceğine inanmak ironik olur.
 

kino

Terapat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
23.772
Makaleler
34
Çözümler
80
Rastgele bir çocuk ise düşünmeden öldürürüm. Çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek olması onu özel yapmıyor insan insandır. O çocuk sonsuza kadar çocuk kalmayacak büyüdüğünde iyi bir ihtimali olması kadar tecavüzcü, zararlı biri vb. olma ihtimali de var. Çoğunluğun içerisinde elbet kendisini kanıtlamış, iyi ve hayalleri olan birden çok insan vardır.

Eğer soru videodaki gibi "kendi çocuğunu öldürür müsün?" ise ne öldüreceğim bırak çocuğu kedimi bile öldürmem. Diğerler ölsün tohumlarına para mı saydım sanki.
ctqurzsuqq331.jpg
 
Son düzenleme:

bitwise

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
5.950
Makaleler
1
Çözümler
50
Evet.
Hatta benim icin onemli bir azinlik icin cogunlugu de oldurmeyi dusunebilirim.
Bu sorulara hayir diyen insanlarin da sartlar gerektirdiginde boyle davranacagini dusunuyorum. Rastgele sececeginiz bir anne kendi cocugu icin binlerce baska cocugun hayatina kiyabilir.
 
Yukarı