CoH vs Civilization

• Konuyu başlatan xdw
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
5 ve 6. oyun arasında devasa farklar yok. Ben biraz geç cevap yazdım ama bugün için sorarsanız 6 derim. Çünkü Steam'de %85 indirim ile 33 TL'ye alabilirsiniz 12 Mayıs'a kadar. Hem daha güncel bir oyuna sahip olursunuz hem de aktif atölye içeriği daha çok şu an.

Eğer indirimi yakalayamazsanız 5. oyun derim. Çünkü 5. oyun 49 TL iken 6. oyun indirimsiz olarak 220 TL.

Yani ben tercihimi ilk olarak fiyat odaklı yapardım yerinizde olsam.

6. oyunun artıları ve eksilerine gelirsek;

+ Mod - atölye desteği. Civ 5 için artık eskisi kadar yeni mod çıkmıyor. Civ 6 için ise epeyce yeni mod vs var Steam atölyede.

+ Diplomasi konusunda yapay zeka daha tutarlı davranıyor. Bana sınırlarını aç karşılığında da bir şey vermem hatta sen bana 10 gold ver falan gibi saçma istekler yok. (Evet nadir de olsa Civ 5'te böyle saçma istekler gelebilir :) )

- Eğer multiplayer oynamak için alıyorsanız, ciddi bir oyundan atma bugu vardı bir ara. Düzeltildi mi bilmiyorum. Launcher'ı devre dışı bırakarak çözülüyordu. Ama herhalde bir çözüm getirmişlerdir.

- Daha iyi grafikleri olmasına rağmen daha toon grafiklere sahip. Yani daha bir çizgi filme bakıyor havası verdi bana. Bu bir eksi değil ama tercih meselesi tabii.

- Çok fazla DLC var. Bu da cebinizden ekstra çıkacak para demek tabii. Değer mi, bence değer çünkü seriyi çok seviyorum ben. Tabii nu da subjektif bir şey. Benim değer dediğim şeye belki de siz değmez diyebilirsiniz.

Ancak yine de indirimi yakalamışken güncelini almak daha doğru diye düşünüyorum.
5. oyunda DLC çok gerekli mi?
Total War serisini es geçme demiştin, AoE'ye göre nasıl? Daha ayrıntılı diye biliyorum ama çok fazla bilgim yok.

Civilization ile yarışabilecek oyun varsa bu Total War'dır. Başka oyunlarla kıyaslamak Civilization'a hakaret olur.
- Daha iyi grafikleri olmasına rağmen daha toon grafiklere sahip. Yani daha bir çizgi filme bakıyor havası verdi bana. Bu bir eksi değil ama tercih meselesi tabii.
Bu bir artıdır. Oyunlar öyle güzel oluyor. Grafiklerin gerçekten farkı olmasa oyun oynuyor gibi hissetmezsiniz.

5. oyunda DLC çok gerekli mi?
Total War serisini es geçme demiştin, AoE'ye göre nasıl? Daha ayrıntılı diye biliyorum ama çok fazla bilgim yok.
Tabii ki cevap subjektif olacaktır. Belli ek paketler ile belli medeniyetler, imparatorluklar, devletler vs açılıyor. Bence Civ oynanacaksa (ister 5. oyun ister 6. oyun) DLC kavramı önemli. Tüm oyunlar hatta tüm strateji oyunları için söylüyorum bunu. En azından beni kendine çeken kısımlardan birisi bu. Farklı farklı seçeneklerle oyunu oynamak oyunu taze tutuyor. Kolay kolay iştahım kaçmıyor benim. Bu bakımdan bence DLC önemli.

Total War, çok kalabalık savaşları elle yönetmek açısından çok zevkli. 2000 vs 2000 kapışırken, her bir birimin, bölüğün tek tek ne yapacağına karar verebilmek gerçekten güzel oluyor. Taktiksel manevralar, isteğinize göre geliştirdiğiniz birimler, general atama vb özellikler ciddi bir zaman ayırmak demek oyuna. Bu da oyunun savaş kısmını çok daha öncelikli ve değerli hale getiriyor. Çünkü onca emek harcayıp geliştirdiğiniz birisi bir savaşta ölebiliyor ve planlarınız bozulabiliyor. AoE ile kıyaslamamak lazım bence bu iki oyunu. Evet bir dönem strateji severler olarak hepimiz AoE oynamışızdır çılgınlar gibi fakat Civ ve Total War artık farklı bir klasmandalar.

Civ serisi ise diplomasi, ticaret, şehir planlaması, ekonomi vb konularda daha önde iken, Total War serisi ise büyük muharebeler, birim ve ordu gelişimi, savaş taktikleri gibi konularda öne çıkıyor.

Yalnız unutmamanız gereken bir şey daha var. Daha önce de belirtmiştim. Eğer çağ atlama olayını seviyorsanız Civ, sevmiyorsanız ve aynı çağda kalmak istiyorsanız Total War derim. Civ'de sapan ile savaşan askerlerden, uzay çağına kadar gelişebiliyorsunuz. Total War ise tek zaman dilimli bir oyun. Oynadığınız oyuna göre belli bir dönemde geçiyor.

Kısaca toparlamak gerekirse daha yazı tabanlı, daha fazla savaş dışı detaylı ama sakin bir oyun için Civ, daha fazla aksiyon ve bol savaşlı bir oyun için Total War demek gerekir. Ben olsaydım, AoE'ı bu iki oyuna göre daha yavan bulduğum için elerdim.

Son düzenleme:
Belli ek paketler ile belli medeniyetler, imparatorluklar, devletler vs açılıyor. Bence Civ oynanacaksa (ister 5. oyun ister 6. oyun) DLC kavramı önemli. Tüm oyunlar hatta tüm strateji oyunları için söylüyorum bunu. En azından beni kendine çeken kısımlardan birisi bu. Farklı farklı seçeneklerle oyunu oynamak oyunu taze tutuyor. Kolay kolay iştahım kaçmıyor benim. Bu bakımdan bence DLC önemli.
Yazdıklarınıza sonuna kadar katılmakla beraber şunu eklemek istiyorum: Strateji oyunlarında seçenek o kadar çok oluyor ki bazı strateji oyunlarında DLC'ler olmasa bile farklı şeyler seçip farklı stratejiler deneyerek 100 saat üstü bile geçirilebiliyor. Yani, DLC'ler esas strateji oyunları haricinde iş yapıyor fakat strateji oyunlarını da güzelleştirdiği bir gerçek. Bu nedenle, artı sayılır.

Elinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş.

Yazdıklarınıza sonuna kadar katılmakla beraber şunu eklemek istiyorum: Strateji oyunlarında seçenek o kadar çok oluyor ki bazı strateji oyunlarında DLC'ler olmasa bile farklı şeyler seçip farklı stratejiler deneyerek 100 saat üstü bile geçirilebiliyor. Yani, DLC'ler esas strateji oyunları haricinde iş yapıyor fakat strateji oyunlarını da güzelleştirdiği bir gerçek. Bu nedenle, artı sayılır.

Elinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş.
Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Bir kişiye bile faydası olsa ne mutlu bana.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı