Coil Whine nereden geliyor olabilir?

ghostgea

Decapat
Daha fazla  
Bir süredir bilgisayarımdan coil whine benzeri bir ses duyuyorum. Nereden geldiğini asla anlayamadım. Ekran kartından dolayıdır diye düşündüm, ASUS marka ekran kartımı MSI ile değiştirdim ve yine aynı ses yine aynı şekilde, aynı düzeyde gelmeye devam etti. Ses sadece oyunlarda geliyor. FurMark gibi testlerde sessiz iken oyunlarda düdük gibi ötmeye başlıyor. Anakartımdan şüpheliyim. YouTube videosuna bakabilirsiniz. Sizce bu ses nereden geliyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bir süredir bilgisayarımdan coil whine benzeri bir ses duyuyorum. Nereden geldiğini asla anlayamadım. Ekran kartından dolayıdır diye düşündüm, ASUS marka ekran kartımı MSI ile değiştirdim ve yine aynı ses yine aynı şekilde, aynı düzeyde gelmeye devam etti. Ses sadece oyunlarda geliyor. FurMark gibi testlerde sessiz iken oyunlarda düdük gibi ötmeye başlıyor. Anakartımdan şüpheliyim. YouTube videosuna bakabilirsiniz. Sizce bu ses nereden geliyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim laptopum da aynı sesi yapıyor. Özellikle performans moduna alınca geceleri bayağı bir duyuluyor. Araştırdım ve çoğu kişide aynı durumun olduğunu gördüm. Endişe edilecek bir şey değilmiş. Edindiğim bilgilere göre ses işlemciye güç sağlayan MOSFET'lerden geliyormuş. Herkes diyor ki fandan geliyordur ama fanı durdurarak denediğimde hala daha devam ediyordu. Enerji tüketimi çoğaldıkça da ses artıyor. Ekran kartından ziyade, işlemci stres testinde dene derim. Büyük ihtimalle işlemci testinde artacak ses. Ama dediğim gibi olağan bir şeymiş ve eski masaüstü bilgisayarım da aynı sesi yapıyordu bir sorun yaşamadım.

Son düzenleme:
PSU veya GPU'dan geliyordur. Stres testinde olmayıp oyunlarda olması da normal. Bende de streste ses yokken Yakuza 0 veya Rocket League oynarken çıldırıyordu örneğin. ☺️

Günümüzde PSU ve ekran kartı üzerinde CW normal hale geldi. Kasa fanın bile titreme vs. sebebiyle benzer bir ses çıkarabiliyor. Senin sorunun ekran kartından ziyade @NekroEge'nin de dediği gibi mosfet ile alakalı olabilir. Bazen kendi sistemimde ekran kartı dışında ince bir ses alıyorum. Sanki anakart üzerindeki bobinlerden geliyor gibi. Genel olarak ses haricinde bildiğim bir zararı yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı