Coil Whine Sorunlu Ekran Kartı Garanti Süreci

MCK23

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
MSI aslında beni yönlendirdi fakat ben ne yapacağımı bilmiyorum şu an. Aramızda aşağıdaki diyalog geçti. Uzatmak istemediğimden, duygularımın kabarıklığından ve muhteşem olmayan İngilizcem yüzünden kaba davranmış olabilirim.

Screenshot (124).png

Ürünü Hepsiburada'dan uygun bir fiyata ve taksit ile aldım bu yüzden iade etmek istemiyorum. İthalatçı firma ile mi iletişim kurmalıyım yoksa yetkili servis ile mi? MSI bana bu konuda katkı sağlayabilir mi? Daha çok konuşmalı mıyım bu konu hakkında MSI ile? İzlemem gereken yollar nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Moderatör arkadaş konunun başlığını yanlış değiştirmiş sanırım. Bobin sızlaması sorunu ile garanti kapsamında nasıl yol izlemeliyim onu sormuştum. Çözüm oluşturmuyordum. Ayrıca her kelime büyük olmalıydı başlıkta?
Coil Whine sorununun çözümü yok, vsync acarak bir nebze sesi azaltabilirsiniz. Aldığınız yerden değişim isteyin, gerisi onların insafına kalmış.
Hepsiburada'dan değişim istenemiyor iade isteniyor. Ben de uyguna aldığım ve taksitle aldığım için iade etmek istemiyorum.

MSI'ya mail atmak yerine ürünü nereden temin ettiyseniz o site ile konuşun bunları. İzleyeceğiniz yol diye bir sey yok, garantiye gönderip değişim isteyeceksiniz. Başka yapacağınız bir şey yok. Hepsiburada iade veriyorsa iade et, MSI'ın yardımının dokunacağını sanmıyorum.

Moderatör arkadaş konunun başlığını yanlış değiştirmiş sanırım. Bobin sızlaması sorunu ile garanti kapsamında nasıl yol izlemeliyim onu sormuştum. Çözüm oluşturmuyordum. Ayrıca her kelime büyük olmalıydı başlıkta?
Moderatörlerin hatalarına takılma, bizim gibi üye değiller ki ceza alsınlar. Neyse çözüme gelecek olursak, zaman ile kendiliğinden geçebiliyor. Benimki geçti burdan tecrübeyle söylüyorum. Ama benim bolca vaktim var der isen geri gönder. Değişim yapabilirler, yapmayabilirler de.

Moderatörlerin hatalarına takılma, bizim gibi üye değiller ki ceza alsınlar. Neyse çözüme gelecek olursak, zaman ile kendiliğinden geçebiliyor. Benimki geçti burdan tecrübeyle söylüyorum. Ama benim bolca vaktim var der isen geri gönder. Değişim yapabilirler, yapmayabilirler de.

Yetkili servis ile mi iletişim kurmalıyım yoksa ithalatçı firma ile mi?

Yetkili servis ile mi iletişim kurmalıyım yoksa ithalatçı firma ile mi?
Ben Sinerji Bilgisayar'dan Asus RX 580 almıştım Coil Whine vardı. Sinerji'yi aradım ve sorunu belirttim gönderin inceleyip haber verelim dediler. Coil Whine'ı tespit ettiler ve yeni kart gönderdiler. Büyük ihtimalle sizde de böyle olur şansınızı deneyin derim. Eğer kabul etmezlerse bile çok dert edilcek bir problem değil diye düşünüyorum, kulaklık taktığınızda oyunda o sesin geleceğini sanmıyorum. V-Sync kullanarak da sorunu bir nebze de olsa çözebilirsiniz.

Ben Sinerji Bilgisayar'dan Asus RX 580 almıştım Coil Whine vardı. Sinerji'yi aradım ve sorunu belirttim gönderin inceleyip haber verelim dediler. Coil Whine'ı tespit ettiler ve yeni kart gönderdiler. Büyük ihtimalle sizde de böyle olur şansınızı deneyin derim. Eğer kabul etmezlerse bile çok dert edilcek bir problem değil diye düşünüyorum, kulaklık taktığınızda oyunda o sesin geleceğini sanmıyorum. V-Sync kullanarak da sorunu bir nebze de olsa çözebilirsiniz.
Benim bildiğim haklarım şunlar:
Sözleşmeden dönme,
Satış bedelinden indirim isteme,
Ücretsiz onarılmasını isteme,
Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Haklarım varken kulaklık takıp duymazdan gelemem.

Size gelen mesaj oldukça mantıklı açıklamalar yapmış aslında. Bu sesi azaltacak önlemler şunlardır:

1) güç kaynağı değiştirmek.
2) akım düzenleyicili (koruyucu değil) bir priz alıp bilgisayarı ondan çalıştırmak.
3) ekran kartına elle fan ayarı yapmak.
4) downclock işlemi yapmak ama sadece bir kaç MHz.

Firmalar sorumluluk reddi anlaşmasından dolayı bunu söylemezler ama coil whine dediğimiz şey, tam olarak belirli frekanslarda artan bir problemdir. Buna harmonik rezonans da denir. Downclock kadar overclock yapmak da kurtarıcı etki gösterebilir. Önemli olan ekran kartının hızını değiştirip, o anki güç tüketimi ve karta giren gücün frekansını farklı bir hız perdesini taşıyıp coil whine sesini değiştirmektir. Bazı sesler insan kulağı tarafından ya hiç algılanmaz ya da dikkat çekmez.

Tabi ki Msi size OC yapın diyemez, çünkü milyonda bir ihtimal kart OC'u kabul etmez ya da bozulursa gidip onlara "siz önerdiniz" diyip para iadesi isteyebilirsiniz. Bu durumda daha güvenli olan downclock önerilir.

Benim ilk önerim sesi çok dikkatli dinleyip kaynağının güç kaynağı olup olmadığını tespit etmeniz yönünde. Çoğu zaman coil whine ekran kartı yerine güç kaynağından kaynaklı olabiliyor. Kasanın içi yankılı olduğu için de tam anlaşılmıyor.

Ayrıca kendi fan eğri izi oluşturmanız da etkili olabilir. Aynı sıcaklık ve hızda farklı miktarda güç tüketimi olacağı için coil whine yine azalabilir.

Bütün bunlarla beraber, unutmayın ki coil whine aslında istisnasız bütün cihazlarda vardır. Bazı insanların kulakları daha keskindir ya da kasa yapıları, oda boyutu vs bu seslerin daha az/çok duyulabilir olmasına sebep olabilir. O yüzden bilgisayar adeta kapalı imişçesine bir sessizlik beklememekte fayda var.

Geri
Yukarı