Coil Whine Sorunlu Ekran Kartı Garanti Süreci

MCK23

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
MSI aslında beni yönlendirdi fakat ben ne yapacağımı bilmiyorum şu an. Aramızda aşağıdaki diyalog geçti. Uzatmak istemediğimden, duygularımın kabarıklığından ve muhteşem olmayan İngilizcem yüzünden kaba davranmış olabilirim.

Screenshot (124).png

Ürünü Hepsiburada'dan uygun bir fiyata ve taksit ile aldım bu yüzden iade etmek istemiyorum. İthalatçı firma ile mi iletişim kurmalıyım yoksa yetkili servis ile mi? MSI bana bu konuda katkı sağlayabilir mi? Daha çok konuşmalı mıyım bu konu hakkında MSI ile? İzlemem gereken yollar nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Size gelen mesaj oldukça mantıklı açıklamalar yapmış aslında. Bu sesi azaltacak önlemler şunlardır:

1) güç kaynağı değiştirmek.
2) akım düzenleyicili (koruyucu değil) bir priz alıp bilgisayarı ondan çalıştırmak.
3) ekran kartına elle fan ayarı yapmak.
4) downclock işlemi yapmak ama sadece bir kaç MHz.

Firmalar sorumluluk reddi anlaşmasından dolayı bunu söylemezler ama coil whine dediğimiz şey, tam olarak belirli frekanslarda artan bir problemdir. Buna harmonik rezonans da denir. Downclock kadar overclock yapmak da kurtarıcı etki gösterebilir. Önemli olan ekran kartının hızını değiştirip, o anki güç tüketimi ve karta giren gücün frekansını farklı bir hız perdesini taşıyıp coil whine sesini değiştirmektir. Bazı sesler insan kulağı tarafından ya hiç algılanmaz ya da dikkat çekmez.

Tabi ki Msi size OC yapın diyemez, çünkü milyonda bir ihtimal kart OC'u kabul etmez ya da bozulursa gidip onlara "siz önerdiniz" diyip para iadesi isteyebilirsiniz. Bu durumda daha güvenli olan downclock önerilir.

Benim ilk önerim sesi çok dikkatli dinleyip kaynağının güç kaynağı olup olmadığını tespit etmeniz yönünde. Çoğu zaman coil whine ekran kartı yerine güç kaynağından kaynaklı olabiliyor. Kasanın içi yankılı olduğu için de tam anlaşılmıyor.

Ayrıca kendi fan eğri izi oluşturmanız da etkili olabilir. Aynı sıcaklık ve hızda farklı miktarda güç tüketimi olacağı için coil whine yine azalabilir.

Bütün bunlarla beraber, unutmayın ki coil whine aslında istisnasız bütün cihazlarda vardır. Bazı insanların kulakları daha keskindir ya da kasa yapıları, oda boyutu vs bu seslerin daha az/çok duyulabilir olmasına sebep olabilir. O yüzden bilgisayar adeta kapalı imişçesine bir sessizlik beklememekte fayda var.

Ürünün kusurlu olduğu besbelli ben bu işlemleri fiyat indirimi almadan yapmam. Bu benim hakkım, enayi değilim.

Yetkili servise e-posta attım onlardan da cevap bekliyorum.

İlk önce satıcı ile iletişim kurmam gerekiyormuş galiba. Hepsiburada'ya da mesaj attım gelen mesajı paylaşacağım. Umarım coil whine sıkıntısı olan arkadaşlara da yardımı olur açtığım başlığın. "Kusurlu" bir ekran kartı kabul edilmemeli.

Servisten hemen mesaj geldi fakat Hepsiburada'dan yönlendirme bekliyorum.

"Garanti Şartları"nda böyle bir madde buldum haberiniz olsun diye paylaşıyorum.

Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilmemesi halinde, üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

Son düzenleme:
Ben sorun etmeden kullanıyorum aynı ses ile. Umarım değişim yaparlar sizin için.

Başka forumlarda aynı problemle başvuran arkadaşlara "Eğer ses 1 metre uzaklıktan duyulabiliyor ise bu gürültülü coil whine'dır. Eğer öyleyse garanti ile etkileşime geçiniz" demiş MSI Global. Benimki de aynı şekilde uzaktan duyuluyor.
Bendeki coil whine 3-4 metreden duyuluyor, kasa kapalıyken.
Teknik servise soru soruyorum, dedikleri şey şu: Aşağıda adresimiz mevcut sorununuzu yazıp ekran kartınızı gönderiniz. Tamam...

Önemli olan satıcı ile iletişime geçmekmiş o yüzden şuanlık iplemiyorum teknik servisi.

Son düzenleme:
Ben Sinerji Bilgisayar'dan Asus RX 580 almıştım Coil Whine vardı. Sinerji'yi aradım ve sorunu belirttim gönderin inceleyip haber verelim dediler. Coil Whine'ı tespit ettiler ve yeni kart gönderdiler. Büyük ihtimalle sizde de böyle olur şansınızı deneyin derim. Eğer kabul etmezlerse bile çok dert edilcek bir problem değil diye düşünüyorum, kulaklık taktığınızda oyunda o sesin geleceğini sanmıyorum. V-Sync kullanarak da sorunu bir nebze de olsa çözebilirsiniz.
Acaba bu süreç kac günde gercekleşti benim 2070s dede ayni sorun var kullanmaya devam etmekle göndermek arasinda kaldim

Acaba bu süreç kac günde gercekleşti benim 2070s dede ayni sorun var kullanmaya devam etmekle göndermek arasinda kaldim

Açıkçası ben bu ekran kartını ömrü bitene kadar kullanmayı düşünüyorum ve bu ses varken içim rahat etmez, direkt değişim istedim tamir edilemediğini belirterek. Bir gün oldu, genelde iki kün içinde cevap veriyorlarmış. Bekliyorum.

Sinerji sadece elektronik satan bir yer olduğu ve prosedürleri daha iyi bildikleri için bence daha kısa sürecektir benimkine göre.

Açıkçası ben bu ekran kartını ömrü bitene kadar kullanmayı düşünüyorum ve bu ses varken içim rahat etmez, direkt değişim istedim tamir edilemediğini belirterek. Bir gün oldu, genelde iki kün içinde cevap veriyorlarmış. Bekliyorum.

Sinerji sadece elektronik satan bir yer olduğu ve prosedürleri daha iyi bildikleri için bence daha kısa sürecektir benimkine göre.
Ben hala bekliyorum garantiye yollayacağız dediler hala yollamadilar. Bu gün kargoya verdik dediler hala kargo takip no yok ben anlamiyoru 1 2 gün daha bekleyip tüketici haklarina gitmeyi düşünüyorum.

Ben hala bekliyorum garantiye yollayacağız dediler hala yollamadilar. Bu gün kargoya verdik dediler hala kargo takip no yok ben anlamiyoru 1 2 gün daha bekleyip tüketici haklarina gitmeyi düşünüyorum.

Ben hala Hepsiburada'dan mesaj bekliyorum. Normalde 2 iş günü içinde cevap veriyorlarmış, 3. iş günü bugün bitti.

Ben hala Hepsiburada'dan mesaj bekliyorum. Normalde 2 iş günü içinde cevap veriyorlarmış, 3. iş günü bugün bitti.
Benim vatan ve mediamarkt disinda hiçbir yere güvenim kalmadi. Sinerjidemi bir calisan bana kargo takip no mailinize gelecek diyor sonra baska biri gelip kargo takip no size gelmeyecek ürün garantiye ulastiktan sonra bilgi vereceğiz diyolar. Hem çok bilgisizler hemde yanlsi bilgi veriyolar. Ayni sorunu itopyadada yasandigina sahit oldum. 200 300 tl daha fazla verip vatandan almak daha mantikli .

Bu süreç çok basit bir süreç. Servispoint'e gidip ekran kartından rahatsız edici bir ses geliyor demeniz yeterli zaten ondan sonra incelemeye alırlar ilk süreçten olumsuz yanıt alırsanız devam edin. 2. süreçten de olumsuz yanıt alırsanız. Ekran kartınızla ilgilenen teknisyene özel olarak mail atın ve iade olmaması halinde hukuki yollara başvuracağım diyebilirsiniz.
Üzülerek söylemem gerekiyor ki herhangi bir donanımda sıkıntı çıkınca aldığınız yere mesaj atmanız ve iade etmeniz acemiliktir, dönüt alamazsınız.

Geri
Yukarı