Coin yatırımcısının laftan anlamaması

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
Artık bu durum gerçekten çok fazla can sıkmakta. Twitter' da genellikle görüyorum mesela birisi ''coinlere güvenmiyorum'' yazmış, altına yüzlerce yorum '' cahilsin, geleceğin parası vb.'' diye yazmış. Arkadaşlar 5 senelik pay piyasası ve aynı anda da 3 senedir de para piyasasında uluslararası işlem yapan bir maliye öğrencisiyim. Üstüne üstlük yatırım danışmanlığı sınavına hazırlanıyorum ve bana bile saldırıyorlar. Şu soruları özellikle kripto yatırımcısına soruyorum özellikle zarar edenler yazarsa gerçekten anlayacağım.

1. Coinlerin dayanağı nedir? Mesela nakit para altına endekslidir ya da hisse senetleri ise şirketlerin durumuna endeklidir. Coinler neye göre düşüp çıkıyor? Muhtemelen Elon Musk' ın Doge Coin ile Tesla alınacak demesine göre çıkmıyordur değil mi? Çıkma sebepleri nedir? Şahsi yorumum bence pump ile hepsi çıkıyor. Herkes şuna yatırın buna yatırın diye gruplara yazıyor. Olabilir mi?

2. 1 ay coin ticareti yapanlar neden ekonomist havasına bürünüyor?

3. Aracı kurum battığında ya da takas sisteminde bir hata olduğunda ne yapacaksınız? Mesela bizim ülkemizde TakasBank ve MKK var. Buralarda işlemler yürütülüyor ve her şey denetleniyor. Coinlerin aracı kurumları da finansal olarak denetleniyor mu? Şimdi buna merkeziyetsizlik durumunu açıklayacaksınız. Kimse denetlemiyor falan diyeceksiniz ben de o zaman diyorum ki o zaman neden kimlik doğrulama hizmeti var. Kimlik fotoğrafı ne için gerekli? Kara para aklanmasın diye. E hani merkeziyetsizlik ve takipsizlik?

4. Tether diye bir coin ile Dolar/TL takibi yapmak veya bunu Dolar niyetine alıp satmak sizce mantıklı mı? Çünkü FED bu duruma çok büyük bir ceza yazmıştı. Karşılıksız çıkardılar diye.

5. Geleceğin para birimi derken mesela Gambiya' daki adam ile Norveç' teki adamın alım gücü aynı olursa bu kıtlığa sebep vermez mi? Mesela Amerika' da milyonlarca Dolarlık bir yazılım şirketinin alım gücü ile Hindistan' daki bilgisayar teknisyeninin alım gücünün aynı olması sizce adil mi? Adil olsa da kıt kaynaklar ile sınırsız isteğe nasıl cevap vereceğiz.

6. Bir gün bu işler çöktüğünde ne yapacaksınız? Ya da en basitinden bankalar dese ki biz kripto paradan gelen parayı kabul edip hesabınıza geçirmeyeceğiz, ne yapacaksınız?

7. Kısa vadede köşeyi dönmeye çalışıp %60 gibi zarar yapınca üzülüyor musunuz?

Kısaca bu olay artık gerçekten can sıkıcı olmaya başladı ve emsalsiz para hareketlerine sebep olmaya başladı. Bunun en büyük örneği ise Türkiye Cumhuriyeti'nden yurtdışına akan dövizler. Günde milyonlarca dolar yurtdışına akıyor. Aynı şekilde milyoner olacağına inanlar var. 3 Sene önce arkadaşım bol sıfırlı coin aldı hala milyoner olamadı. Acaba neden?

Bir yatırım danışmanının konferansına katılmıştım, piyasaya bir torba dışkı bile koyun alıcısı ve satıcısı ortaya çıkar demişti. Bunda da durum aynı mı?

Blokchain sisstemi güzel olabilir ama geleceğin parası durumu biraz gülünç gibi.

Benim de şöyle bir teorim var. Covid öncesi ve sonrasında küresel ölçekte artan enflasyon sebebi ile piyasadaki fazla doları toplamak için şişirilen bir durum olabilir mi? Zira bu durum daha mantıklı gibi. 50 bin dolardan BTC alan birisinin şu anda 35 bin doları kaldı gibi. Bu azalış oranı da küresel enflasyon oranı ile alakalı. Zira eğer bir yatırım varsa ortada bir zenginlik ve fazlalık da vardır. Fakir yatırım yapamaz zaten. Çünkü parası yoktur. Sizce piyasadaki doları toplamak için yapılan bir simülasyon olabilir mi?

Öncelikle yaklaşık 3 yıldır mining yapıyorum ve çeşitli projelerimde blockchain teknolojilerini kullandım.
Yaklaşık 10 tane coine yatırımım var ve analizlerime göre alım satım yapıyorum. Yaptığım ve yapacağım projelerin büyük bir bölümünü bu güne kadar kripto paralar finanse etti.

Coinlerin dayanağı nedir?
Emin olun bankalardan çok daha güvenli ve çok daha kontrollü bir sistem.
Blok zinciri - Vikipedi

Mesela nakit para altına endekslidir ya da hisse senetleri ise şirketlerin durumuna endeklidir. Coinler neye göre düşüp çıkıyor?
Borsalarda yapılan alım satım işlemlerine ve arz talep dengesine alım ve satım limitlerine göre değeri değişiyor. Ayrıca Ethereum olarak örnek verirsek 1.0'dan 2.0'a geçmesi yani sistemin işleyişini etkileyen olaylar da fiyatını etkiliyor. Mutlaka fiziksel bir maddeye endeksli olması gerekli değil.

Muhtemelen Elon Musk' ın Doge Coin ile Tesla alınacak demesine göre çıkmıyordur değil mi? Çıkma sebepleri nedir? Şahsi yorumum bence pump ile hepsi çıkıyor. Herkes şuna yatırın buna yatırın diye gruplara yazıyor. Olabilir mi?
Elon Musk artık kripto piyasasında çok büyük değişimler yapamıyor. İlk yaptığı büyük değişimlerde insanlar ona güveniyordu. Ayrıca herkes şuna yatırım yapın yükselsin lafını ancak hacmi aşırı küçük olan altcoinlerde söyleyebilirsiniz. Hacmi büyük olanları bu şekilde pumplamanız için dünyanın en zengin kişilerinin servetini sadece pump için harcaması gerekir.

1 ay coin ticareti yapanlar neden ekonomist havasına bürünüyor?
Bazı kişilerde ekonomi ile ilgili bir okula gidip hiçbir şey bilmeden diplomayla ekonomist havasına giriyor. O kişinin kendisinde bitiyor.

3. Aracı kurum battığında ya da takas sisteminde bir hata olduğunda ne yapacaksınız?
O zaman aracı kurum kullanmadan doğrudan blok zinciri üzerinden işlem yapacaksınız. Blok zincirinde her işlem kaydedildiği ve herkese açık şekilde paylaşıldığı için için en ufak bir sorunda zaten insanlar bunu tespit eder ve o teknolojinin hiçbir değeri kalmaz.
Blok zinciri - Vikipedi

Mesela bizim ülkemizde TakasBank ve MKK var. Buralarda işlemler yürütülüyor ve her şey denetleniyor. Coinlerin aracı kurumları da finansal olarak denetleniyor mu?
İşte merkezi otorite tarafından denetlenmesi daha kötü. Örneğin bazı ülkelerde krizlerde bankaların kapatıldığı oluyor.

Şimdi buna merkeziyetsizlik durumunu açıklayacaksınız. Kimse denetlemiyor falan diyeceksiniz ben de o zaman diyorum ki o zaman neden kimlik doğrulama hizmeti var. Kimlik fotoğrafı ne için gerekli? Kara para aklanmasın diye. E hani merkeziyetsizlik ve takipsizlik?
Borsalarda o sınır var. Soğuk cüzdan kullanın bakalım sizden kimlik isteyen oluyor mu?

Tether diye bir coin ile Dolar/TL takibi yapmak veya bunu Dolar niyetine alıp satmak sizce mantıklı mı? Çünkü FED bu duruma çok büyük bir ceza yazmıştı. Karşılıksız çıkardılar diye.
Evet, bankalara astronomik düzeylerde kur farkı ödemek yerine USDT kullanabilirsiniz.

Geleceğin para birimi derken mesela Gambiya' daki adam ile Norveç' teki adamın alım gücü aynı olursa bu kıtlığa sebep vermez mi? Mesela Amerika' da milyonlarca Dolarlık bir yazılım şirketinin alım gücü ile Hindistan' daki bilgisayar teknisyeninin alım gücünün aynı olması sizce adil mi? Adil olsa da kıt kaynaklar ile sınırsız isteğe nasıl cevap vereceğiz.
Bence gayette adil ama kapitalizm için adil değil. Aynı işi yapıyorlarsa neden sadece doğduğu ya da yaşadığı ülkeye göre değer biçilsin?

Bir gün bu işler çöktüğünde ne yapacaksınız? Ya da en basitinden bankalar dese ki biz kripto paradan gelen parayı kabul edip hesabınıza geçirmeyeceğiz, ne yapacaksınız?
Bankalara ihtiyacımız yok. Değeri olan bir şeyi sadece bankalarda mı bozdurabiliyoruz?

Kısa vadede köşeyi dönmeye çalışıp %60 gibi zarar yapınca üzülüyor musunuz?
Ben şu ana kadar kısa vadeli alım satım yaptığım zaman stop limit kullandığım için %15'in üzerinde hiç zarar etmedim. Siz hisse senetleriniz enflasyona yenik düşüp yılda %5 kazandırınca üzülüyor musunuz?

Bir yatırım danışmanının konferansına katılmıştım, piyasaya bir torba dışkı bile koyun alıcısı ve satıcısı ortaya çıkar demişti. Bunda da durum aynı mı?
Evet, dediğiniz kısmen doğru. Bazı hisse senetlerini bile çok iyi pazarlayıp satabiliyorlar.

Blokchain sistemi güzel olabilir ama geleceğin parası durumu biraz gülünç gibi.
Artık para sistemlerine yeni bir çağa geçiyoruz ve bu onun ilk adımları. Şu anda bulunan coinlerin bir çoğunun teknolojisinin eskiyip çok daha hızlı sistemlerin çıkması da mümkün.

Benim de şöyle bir teorim var. Covid öncesi ve sonrasında küresel ölçekte artan enflasyon sebebi ile piyasadaki fazla doları toplamak için şişirilen bir durum olabilir mi? Zira bu durum daha mantıklı gibi. 50 bin dolardan BTC alan birisinin şu anda 35 bin doları kaldı gibi. Bu azalış oranı da küresel enflasyon oranı ile alakalı. Zira eğer bir yatırım varsa ortada bir zenginlik ve fazlalık da vardır. Fakir yatırım yapamaz zaten. Çünkü parası yoktur. Sizce piyasadaki doları toplamak için yapılan bir simülasyon olabilir mi?
Bence Covid-19'da insan nüfusunu azaltmak için yapılmış bir proje. 😁Kimse sistemden bir şey çıkaramayacağı için bu mümkün değil. Herkese açık yayınlanan defterden 3 gün sonra bir sayfa çıkartılsa fark edilmez mi?

Son düzenleme:
Öncelikle yaklaşık 3 yıldır mining yapıyorum ve çeşitli projelerimde blockchain teknolojilerini kullandım.
Yaklaşık 10 tane coine yatırımım var ve analizlerime göre alım satım yapıyorum. Yaptığım ve yapacağım projelerin büyük bir bölümünü bu güne kadar kripto paralar finanse etti.

Emin olun bankalardan çok daha güvenli ve çok daha kontrollü bir sistem.
Blok zinciri - Vikipedi

Borsalarda yapılan alım satım işlemlerine ve arz talep dengesine alım ve satım limitlerine göre değeri değişiyor. Ayrıca Ethereum olarak örnek verirsek 1.0'dan 2.0'a geçmesi yani sistemin işleyişini etkileyen olaylar da fiyatını etkiliyor. Mutlaka fiziksel bir maddeye endeksli olması gerekli değil.

Elon Musk artık kripto piyasasında çok büyük değişimler yapamıyor. İlk yaptığı büyük değişimlerde insanlar ona güveniyordu. Ayrıca herkes şuna yatırım yapın yükselsin lafını ancak hacmi aşırı küçük olan altcoinlerde söyleyebilirsiniz. Hacmi büyük olanları bu şekilde pumplamanız için dünyaynın en zengin kişilerinin servetini sadece pump için harcaması gerekir.

Bazı kişilerde ekonomi ile ilgili bir okula gidip hiçbir şey bilmeden diplomayla ekonomist havasına giriyor.

O zaman aracı kurum kullanmadan doğrudan blok zinciri üzerinden işlem yapacaksınız. Blok zincirinde her işlem kaydedildiği ve herkese açık şekilde paylaşıldığı için için en ufak bir sorunda zaten insanlar bunu tespit eder ve o teknolojinin hiçbir değeri kalmaz.
Blok zinciri - Vikipedi

İşte merkezi otorite tarafından denetlenmesi daha kötü. Örenğin bazı ülkelerde krizlerde bankaların kapatıldığı oluyor.

Borsalarda o sınır var. Daha tartışacağınız konuyu araştırmamışsınız. Soğuk cüzdan kullanın bakalım sizden kimlik isteyen oluyor mu?

Evet, bankalara astronomik düzeylerde kur farkı ödemek yerine USDT kullanabilirsiniz.

Bence gayette adil ama kapitalizm için adil değil. Aynı işi yapıyorlarsa neden sadece doğduğu ya da yaşadığı ülkeye göre değer biçilsin?

Bankalara ihtiyacımız yok. Sen değeri olan bir şeyi sadece bankalarda mı bozdurabiliyorsun?

Ben şu ana kadar kısa vadeli alım satım yaptığım zaman stop limit kullandığım için %15'in üzerinde hiç zarar etmedim. Siz hisse senetleriniz enflasyona yenik düşüp yılda %5 kazandırınca üzülmüyor musunuz?

Evet, dediğiniz kısmen doğru. Bazı hisse senetlerini bile çok iyi pazarlayıp satabiliyorlar.

Artık para sistemlerine yeni bir çağa geçiyoruz ve bu onun ilk adımları. Şu anda bulunan coinlerin bir çoğunun teknolojisinin eskiyip çok daha hızlı sistemlerin çıkması da mümkün.

Bence Covid-19'da insan nüfusunu azaltmak için yapılmış bir proje. 😁
Evet konuyu tam olarak bilmiyordum ve gerçekten aydınlandım. Teşekkürler.

1. Coinlerin dayanağı nedir? Mesela nakit para altına endekslidir ya da hisse senetleri ise şirketlerin durumuna endeklidir. Coinler neye göre düşüp çıkıyor? Muhtemelen Elon Musk' ın Doge Coin ile Tesla alınacak demesine göre çıkmıyordur değil mi? Çıkma sebepleri nedir? Şahsi yorumum bence pump ile hepsi çıkıyor. Herkes şuna yatırın buna yatırın diye gruplara yazıyor. Olabilir mi?
Arz talep meselesi.
Blockchain'in merkezi yok, tek bir kişi müdahele edemez. Bu yüzden bozulmaya oldukça korunaklıdır.
Blockchain üzerinde smart contractlar ile merkeziyetsiz uygulamalar kullanılabiliyor. Yani ortada ürün de var.
Bahsettiğiniz gruplar var. Küçük ve vasıfsız "shitcoinlerde" dediğiniz işlemi yapıyorlar.

2. 1 ay coin ticareti yapanlar neden ekonomist havasına bürünüyor?
Normal insan davranışı.

3. Aracı kurum battığında ya da takas sisteminde bir hata olduğunda ne yapacaksınız? Mesela bizim ülkemizde TakasBank ve MKK var. Buralarda işlemler yürütülüyor ve her şey denetleniyor. Coinlerin aracı kurumları da finansal olarak denetleniyor mu? Şimdi buna merkeziyetsizlik durumunu açıklayacaksınız. Kimse denetlemiyor falan diyeceksiniz ben de o zaman diyorum ki o zaman neden kimlik doğrulama hizmeti var. Kimlik fotoğrafı ne için gerekli? Kara para aklanmasın diye. E hani merkeziyetsizlik ve takipsizlik?
Bahsettiğiniz borsalar, blockchain değil.
Blockchain merkeziyetsizdir, kendi cüzdanında tam kontrole sahipsindir ve kimse sana müdahele edemez. İsterseniz bir kaç saniye içinde kendinizin kontrolüne ait binlerce cüzdan oluşturabilirsiniz.

4. Tether diye bir coin ile Dolar/TL takibi yapmak veya bunu Dolar niyetine alıp satmak sizce mantıklı mı? Çünkü FED bu duruma çok büyük bir ceza yazmıştı. Karşılıksız çıkardılar diye.
Mantıksız buluyorum. Dolar almak istiyorsanız dolar alın.

5. Geleceğin para birimi derken mesela Gambiya' daki adam ile Norveç' teki adamın alım gücü aynı olursa bu kıtlığa sebep vermez mi? Mesela Amerika' da milyonlarca Dolarlık bir yazılım şirketinin alım gücü ile Hindistan' daki bilgisayar teknisyeninin alım gücünün aynı olması sizce adil mi? Adil olsa da kıt kaynaklar ile sınırsız isteğe nasıl cevap vereceğiz.
Tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlatmadım. Halihazırda biri aylık $300 kazanıyor, diğeri $3000.
Az kazanan az kazanır, çok kazanan çok kazanır.

6. Bir gün bu işler çöktüğünde ne yapacaksınız? Ya da en basitinden bankalar dese ki biz kripto paradan gelen parayı kabul edip hesabınıza geçirmeyeceğiz, ne yapacaksınız?
Kullanılması gerektiği gibi direkt olarak kripto kullanabilirsiniz.

7. Kısa vadede köşeyi dönmeye çalışıp %60 gibi zarar yapınca üzülüyor musunuz?
Kısa vade ile uğraşmıyorum.

3 Sene önce arkadaşım bol sıfırlı coin aldı hala milyoner olamadı. Acaba neden?

"Shitcoinler" için durum böyle.

Normal piyasalar da aynı şekilde davranıyor.
Kriptolar da aşırı yeni bir şey değil, 10 seneden daha fazladır varlar.

Geri
Yukarı