Çözüldü Çok fazla işletim sistemi değiştirmenin zararı var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
@Linux Kaymak
Her işletim sistemi kurduğunuzda diske yeni veriler yazılıyor, sonra birdaha kurduğunuzda o veriler silinip yeniden yazılıyor. Bu nedenle disk ömrüne olumsuz etkiler olabiliyor. Ve disk'e göre değişiklik gösterme durumuda var. SSD'nin ömrü HDD'ye göre çok daha uzun oluyor.

Kısacası SSD'niz varsa çok fazla problem olmayacaktır. Lakin HDD'ye kuruyorsanız fazla değiştirmemek daha iyi olur.
Arkadaşlar, çok sık Linux sürümleri değiştiriyorum bir sıkıntı olur mu? HDD'ye falan bir zararı varmış diye duydum.
HDD'lerde sürekli veri yazıp silmekte bir yerden sonra disklerin ömrünü yıpratabilir. Ancak SSD'ler gibi bir veri yazma okuma sınırı olmadığı için teorik olarakta sen o diski 20 sene bile kullanabilirsin uygun şartlarda.

@Linux Kaymak
Her işletim sistemi kurduğunuzda diske yeni veriler yazılıyor, sonra birdaha kurduğunuzda o veriler silinip yeniden yazılıyor. Bu nedenle disk ömrüne olumsuz etkiler olabiliyor. Ve disk'e göre değişiklik gösterme durumuda var. SSD'nin ömrü HDD'ye göre çok daha uzun oluyor.

Kısacası SSD'niz varsa çok fazla problem olmayacaktır. Lakin HDD'ye kuruyorsanız fazla değiştirmemek daha iyi olur.

Çözüm
SSD'nin ömrü HDD'ye göre çok daha uzun oluyor durumu biraz yanlış bir bilgi. HDD'lerde herhangi bir okuma veya yazma ömürü olmadığı için diskler çok ciddi hasar yaşamadığı sürece örneğin: elektrik kesintisi, sarsıntı, düşme, dabe vs. gibi durumlar yaşanmadığı sürece HDD'ler çok uzun yıllar kullanılabilir.

SSD'lerin en büyük avantajı mekanik aksam olmadığı için sarsıntı gibi durumlarda etkilenmiyorlar. Ancak sürekli veri yazıp silme durumunda hızı zamanla düşmeye başlıyor hele içerisinde kalitesiz bir kontrolcü ve DRAM varsa.

@Linux Kaymak

En iyi anlatım buydu. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı