Çok Gezen mi Bilir Yoksa Çok Okuyan mı?

Turist rehberleri o yerleri gezdikleri için rehber olmazlar okudukları için olurlar. Bu bağlam da bir insan gezmeyi düşündüğü yeri gezmeden önce araştırıp sonra gezmeye karar verebilir. Üstün körü gidilen yerler de insan da iyi izlenim bırakmışsa sonra kişi o yeri araştırabilir.

Şöyle söyleyeyim okuyan daha iyi bilir veya bildiğini zanneder, gezen ise okuduklarına bizzat şahit olur tasdikler veya hayal kırıklığına uğrar. Sonuçta her yazılan gerçeği yansıtmayabilir.

Kendimden örnek verecek olursam Kapadokya'ya gitmeden önce kısa araştırma yaptım. Peri bacaları balon aktivitesi varmış. Peri bacalarına dışardan resim çekmek dışında 1 saat vaktimi harcamadım balon aktivitesi de yabancı turistleri yolmak amaçlı fahiş fiyatlarda idi. Kısaca okuduklarım ile bizzat şahit olduklarım arasında dağlar kadar fark vardı. Tabi bu benim şahsi görüşüm.

Aklıma gelmişken ekleyeyim. Günümüz teknoloji çağı artık okumak yerine çeşitli video paylaşım sitelerinden gitmeyi düşündüğümüz yerleri görmüş gibi oluyoruz. Ama o ambiansın bizzat içerisinde olmakla bir başkasının gözünden bakmak aynı olmuyor yine de.

Son düzenleme:
Turist rehberleri o yerleri gezdikleri için rehber olmazlar okudukları için olurlar. Bu bağlam da bir insan gezmeyi düşündüğü yeri gezmeden önce araştırıp sonra gezmeye karar verebilir. Üstün körü gidilen yerler de insan da iyi izlenim bırakmışsa sonra kişi o yeri araştırabilir.

Şöyle söyleyeyim okuyan daha iyi bilir veya bildiğini zanneder, gezen ise okuduklarına bizzat şahit olur tasdikler veya hayal kırıklığına uğrar. Sonuçta her yazılan gerçeği yansıtmayabilir.

Kendimden örnek verecek olursam Kapadokya'ya gitmeden önce kısa araştırma yaptım. Peri bacaları balon aktivitesi varmış. Peri bacalarına dışardan resim çekmek dışında 1 saat vaktimi harcamadım balon aktivitesi de yabancı turistleri yolmak amaçlı fahiş fiyatlarda idi. Kısaca okuduklarım ile bizzat şahit olduklarım arasında dağlar kadar fark vardı. Tabi bu benim şahsi görüşüm.

Aklıma gelmişken ekleyeyim. Günümüz teknoloji çağı artık okumak yerine çeşitli video paylaşım sitelerinden gitmeyi düşündüğümüz yeri görmüş gibi oluyoruz. Ama o ambiansın bizzat içerisinde olmakla bir başkasının gözünden bakmak aynı olmuyor yine de.
İşte benim adamım! :neo:

Mesajların hepsini okumadım, ilk mesajı okudum sadece. Kim bilir bilmem, bence bu yerine göre değişiklik gösterir detaya inmeyeceğim. Lakin şunu bilmekte fayda var, gezmeden yazamazsın, yazamazsan başkası okuyamaz. Bu nedenle gezip yazan, okuyandan daha çok bilir diyebilirim :)

Tamamen öğrenim meselesi, bazısı gördüğü unutmaz, bazısı okuduğunu, bazısı da duyduğunu. Kişiden kişiye değişen bir şey için kesin bir şey söylemek zor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı