Çok küçük şeyleri bile kafaya takıyorum

Toprak Işıl

Picopat
Daha fazla  
Kafaya taktığım şeylerin çözümü var ama çözümü olduğu halde, ben hâla kafaya takıyorum. Kafaya taktığım şeylerin çözümü olsa da çözemiyorum ve kafaya takmaktan kurtulamıyorum. Nasıl kurtulacağım bu kafaya takmaktan?

Son düzenleme:
Obsesif kompulsif bozukluk olma olasılığı yüksek. Ben de böyleydim (hala böyleyim) daha sonra kendi kendime bu sorunuma teşhis koyabildim. Elimde rapor yok ama psikoloğa gitsem bana koyacağı yegane teşhis bu olur. Çözümü olsa ilk ben uygulardım ama şimdilik psikoloğa gidecek zamanım yok o yüzden bilmiyorum. Senin zamanın varsa psikoloğa kesinlikle git.

Obsesif kompulsif bozukluk olma olasılığı yüksek. Ben de böyleydim (hala böyleyim) daha sonra kendi kendime bu sorunuma teşhis koyabildim. Elimde rapor yok ama psikoloğa gitsem bana koyacağı yegane teşhis bu olur. Çözümü olsa ilk ben uygulardım ama şimdilik psikoloğa gidecek zamanım yok o yüzden bilmiyorum. Senin zamanın varsa psikoloğa kesinlikle git.
Kendi kendine OKB teşhisi koyma kardeşim. 11 sene boşuna okumuyor o adamlar. OKB değilsen bile kendi kendini OKB yapma şimdi burada.

Overthinker olabilirsin. Benim arkadaşımda öyleydi , en ufak şeyi bile kafasına takardı. Psikolog ile görüşüyor 1 yıldır, eskisine göre baya iyi durumu.

Arkadaş herkes doktor olmuş. Kafanızı başka şeyler ile doldurun dağıtın kafanızı atlatırsınız.

Ben de böyleyim ama eskiden daha beterdim. Kendimi ruhsal bunalıma sokuyordum bildiğin küçük şeyler için... Sonraları takmamaya başladım, hiçbir zaman gereksiz ve küçük şeyleri takmayacağım dedim hep kendime. Böyle akışına bırakınca düzeliyor gibi.

Obsesif kompulsif bozukluğun obsesyon evresinde görülebilen bir durum olduğu kadar gelişimsel dönemine bağlı olarak ortaya çıkabilecek geçici bir durum da olabilir. Ne zaman başladığı, neyin tetiklediği ve gündelik yaşamında ne kadar yer kapladığı çok önemlidir böyle bir rahatsızlığın. Ayrıca bu süreçte psikolojik yardım alabilirsin, bazı kitap ve filmler izleyebilirsin. Sorunun kaynağına inme noktasında tek başına bir arayışa girmek çözümün ilk safhalarında oldukça zordur. Durumun ciddiyetini anlamak için bir psikolojik danışman ile görüşebilirsin. Eğer yaşadığın durum bir psikoz ise zaten psikiyatr ya da psikoloğa yönlendirilirsin tanı almak üzere. Ancak bir uzman olarak yine belirtmek istiyorum ki bu durum yaşına ve içinde bulunduğun gelişim dönemine göre oldukça doğal da olabilir.

Arkadaş herkes doktor olmuş. Kafanızı başka şeyler ile doldurun dağıtın kafanızı atlatırsınız.
Aynen, kafamızı başka şeylerle doldurmak hiç aklımıza gelmemişti çok sağ ol. Bu düşünceler istesen de kafandan gitmiyor ve tüm hayat enerjini sömürüyor. 3 4 Yıldır bununla ilgili araştırma yapıyorum, bana gelip "herkes doktor olmuş" gibi genelleme yargılarda bulunamazsın çünkü büyük ihtimalle bu teşhisi bir psikologdan daha iyi koyarım. Buna ego dersin veya demezsin umurumda değil ama bunca senedir yaptığım araştırmalar boşa değildi.

Geri
Yukarı