Çok mu vicdansızım?

Elden yapacak bir şey gelmediği zaman hissiz kalınması normal. YouTube üzerinden "restore human faith" videolarını izlerken duygulanmıyorsan o zaman doktora gitmen gerekir işte :) gerçi yaşın gereği onlardan da etkilenmeyebilirsin. Ama en kötü gözden bir damla yaş akıtan videolar var.

Hocam açtım biraz göz gezdirdim ben olsam bende yaparım ama pek bir şey hissetmedim doğrusu.
Ne istersen yaparım gibi sözlere gerek yok. Ailene anlatmak isterim ancak bunu senin yapman hem kişisel gelişimin adına iyi olur hem de dışarıdan birisini pek takacaklarını düşünmüyorum. Ancak işin ucu sizden kaçarsa anlatmak isterim.

Ciddi anlamda söylüyorum kafalarındaki hiçbir şeyi değiştiremedim, değiştiremiyorum, ve artık denemiyorum.

Hocam açtım biraz göz gezdirdim ben olsam bende yaparım ama pek bir şey hissetmedim doğrusu.

Ciddi anlamda söylüyorum kafalarındaki hiçbir şeyi değiştiremedim, değiştiremiyorum, ve artık denemiyorum.
Dediğimi yapmayı deneyin. Eğer olmazsa alıntılayın mesajı. Yardım etmek isterim.

Bakalım takmayacağım 1-2 gün acaba ne değişecek.
Önce konuşun hocam. Takmamaktan kastınız şu olsun. "Dediklerini yapacağım ama konuşmayacağım, yanlarına gitmeyeceğim". Terslemek yok.
Çocuğunu dinlemeyen birisi internetten rastgele gelen birini mi dinleyecek? Gelip sizinle konuştursa bir de araları bu yüzden bozulur, yemediği bütün azarı işitir muhtemelen.
Haklısınız. Ancak genel olarak Adolf Hitler gibi konuşmalarımla insanları etkileyebilen birisiyim. Duruma göre artık.

Zamana bırak. Daha yaşın çok genç. Kendi bağımsızlığını eline aldığın zaman düşüncelerin değişecektir. İş hayatına atıldıktan sonra bu tür şeyleri düşünmeye vakit kalmıyor. Yaşam mücadelesine o zaman girmiş oluyorsun. Ben olsam ben de yaparım dedin bahsettiğim videolar için. Bu da vicdanın olduğu anlamına gelir. Şu anki yaşına bir daha gelemeyeceksin. O yüzden değerini iyi bil. Büyümek güzel değil :) Ben senden 16 yaş büyüğüm. Ama hala ruhumu çocuk gibi tutmaya çalışıyorum. Şimdilik eğlenmene ve takılmana bak. Hayat kısa. Kötü şeyler ile aklını doldurma.

Önce konuşun hocam. Takmamaktan kastınız şu olsun. "Dediklerini yapacağım ama konuşmayacağım, yanlarına gitmeyeceğim". Terslemek yok.

Haklısınız. Ancak genel olarak Adolf Hitler gibi konuşmalarımla insanları etkileyebilen birisiyim. Duruma göre artık.
Bu insanlar Adolf Hitleri bile çiğneyebilecek kadar kin kusacak derecede ruhsuzlardır. En azından benim ailem öyle. Bir de epey gamsızlar, sizin de canınızı sıkarlar bence.
Bunu yapınca da kullanmaya başlıyorlar, daha da yüzsüzleşiyorlar. Arkadaş bunu daha önce denedi mi bilmiyorum ama büyük ihtimalle ona da bu olur. (Çok karamsar yazıyorum biliyorum, ama bu tarz insanların kafa yapıları böyle. Sömürebildikleri kadar sömürüyorlar.)

Son düzenleme:
Bu insanlar adolf hitleri bile çiğneyebilecek kadar kin kusacak derecede ruhsuzlardır. En azından benim ailem öyle. Bir de epey gamsızlar, sizin de canınızı sıkarlar bence.

Bunu yapınca da kullanmaya başlıyorlar, daha da yüzsüzleşiyorlar. Arkadaş bunu daha önce denedi mi bilmiyorum ama büyük ihtimalle ona da bu olur. (çok karamsar yazıyorum biliyorum, ama bu tarz insanların kafa yapıları böyle. Sömürebildikleri kadar sömürüyorlar.)

3-4 yıl sonra üniversite bitmiş olur bakalım acısı nasıl çıkacak.

3-4 yıl sonra üniversite bitmiş olur bakalım acısı nasıl çıkacak.
Kurtulduğun gibi kendi yoluna bak. Travmatik bir olaya çevirme yaşadıklarını. Duyduğun her ses, baktığın her şey bir travmatik olayı aklına getirdiğinde olduğun andan bile kopuyorsun, neye uğradığını şaşırırsın. Bunu da umarım okuyan kimse yaşamaz ya da yaşamamıştır. Zaten yaşamışsa dediğimin sebebini anlamıştır.
Kurtulduğun gibi kendi yoluna bak. Travmatik bir olaya çevirme yaşadıklarını. Duyduğun her ses, baktığın her şey bir travmatik olayı aklına getirdiğinde olduğun andan bile kopuyorsun, neye uğradığını şaşırırsın. Bunu da umarım okuyan kimse yaşamaz ya da yaşamamıştır. Zaten yaşamışsa dediğimin sebebini anlamıştır.
Neyse, ben de gerçekten en çok acıyı ben çektim moduna girdim yine kusura bakmayın hadsizliğim için.

Son düzenleme:
Ben de sizin yaşınızdayken benzer durumları yaşadım. İyi veya kötü hallerde empati kuramazdım. Kısmen duygusuzdum. İlerleyen yaşlarda aile kavramı benim için daha çok değer kazanmaya başladığında ve empati kurduğumda daha duygusal bir hâle büründüm. Eşini kaybetmiş, üç çocuğu olan adamın evi barkı yanmış kül olmuş. Bir videoda o adamın acısını, çaresizliğini görüp tabiri caizse iliklerime kadar hissettim. Çok bir şey kazanmış değilsiniz bu yüzden çok büyük de bir kaybınız yok. Yaşınız ve yaşadıklarınız sizi mevcut ruh halinde kalmaya itebilir ancak bunu sürdürülebilir veya sağlıklı bulmuyorum. Şu an ailem dediğiniz kişiler hayatınızda olsa da olmasa da ilerleyen zamanda gerek kendiniz için gerekse kurmayı düşündüğünüz(varsa öyle bir düşünceniz) veya kurduğunuz aileniz için çabalamak durumunda olacaksınız. İnsanın içinde sevgi ve umut olmadan ne kadar çabalarsa çabalasın yaptığı şey tatmin etmez. Umudu olan birisi şu gün evine ekmek götürebiliyorsa yalnızca onunla da mutlu olabilir. Gördüğüm kadarıyla ileriye dönük ciddi bir hedefiniz yok. Bu noktada bir hedef belirlemek ve gerçekleşmesi güç de olsa bir şeyler için umutlanmak önemli. Seçimleriniz konusuna gelecek olursak ailenizi seçme şansınız kimseye verilmediği gibi size de verilmedi. Buna karşın ilerde aile bağı kuracağınız kişiyi seçme şansınız var. Seçimlik haklarınızı doğru değerlendirmenizi diliyorum. Eğitiminize devam etmek isterseniz şehir dışına çıkmak biraz iyi gelebilir. İş hayatına gireceğim derseniz ayırmak istemeniz halinde ailenizle yollarınız daha kolay ayrılır. Kendinize değer verin ve kendinizi geliştirin. Dışarıda da bir hayat olduğunu unutmayın. Gidip bir banka oturup insanların neler yaptığına, nereye gittiklerine bakın. Çabalarını, üzüntülerini veya sevinçlerini düşünün ve o sırada empati kurmaya çalışın. İnsan doğası gereği sosyal bir canlıdır. Ne kadar yalnızlık iyi geliyor sansanız da sürekli bir yalnızlık sizi çıkılması zor bir girdabın içine sürükler. Yeni yerlere, yeni maceralara açık olun. Sürekli ailenizi düşünmek size fayda sağlamaz. Eylem gerçekleştirmediğiniz ve süreklilik kazanan düşünceler sizi boğmaya başlar. Bir şey hissetmiyorum diye düşünürsünüz ancak hislerinizi öldürdüğünüzü farketmezsiniz. Bir süre sabredin, sonra kendi yolunuzu çizersiniz. Neye inanırsanız inanın(reenkarnasyon hariç) bu dünyaya bir kez geliyorsunuz. Bu hayatı ne için yaşayacaksınız? Kendinize bu soruyu sorun ve cevaplamak için bir süre bekleyin. Ayrıca size kimsenin inanmasına ihtiyacınız olmasın. Yeterince sosyalleştiğiniz zaman, doğru kişiler çevrenizde olduğu sürece birileri size inanacaktır. Siz mumu yaktığınızda mumun dibinde olanlar yakmadığınızı düşüneceklerdir. Mumun dibinde olmayan insanlarla karşılaşmanız dileğiyle..

Yeni yoldan geldim, kafam da biraz dalgın. Konudan konuya atlamış gibi oldu biraz, umarım anlaşılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı