Çok Temel Şeyleri Unutmak

KaanBYK

Hectopat
Daha fazla  
Normalde kolay ezberlerim ve ezberlediğim şeyleri de zor unuturum ama çok garip istisnalar oluyor bazen. Bir dönemdir okula gitmek için servisi aynı yerde bekliyorum fakat yaklaşık 1 hafta önce 1 dönemdir gittiğim yolu unuttum. Yolu gitmek 3 dakikamı alıyor, evden çıktığım an beklediğim yer gözüküyor bile. Sitenin 2 çıkışı olmasına rağmen sabah hangi çıkıştan çıktığımı bile hatırlayamadım. Hatırlamak için 3 dakika düşündüp emin olmadan gittim ve şansıma buldum.

Farklı bir olayda bundan 1.5 2 sene önce gerçekleşti. 1 senedir gittiğim okul o da evime aynı mesafede; sadece kapıdan çıkınca gözükmüyor, 1 dakika yürümem gerekiyor gözükmesi için. Onun da yerini unuttum ve okula GPS ile gittim.

Tüm sabahlar çok acele ederek çıkarım ben ya son anda yetişir ya da kaçırırım. Aynı zamanda sabahları da çok zor kalkarım yani her sabah yarı uyur şekilde çıkarım evden.

Bir de dikkat dağınıklılığım var ama derslere odaklanabiliyorum sadece normal hayatta diğer şeylere odaklanamıyorum. Mesela yeni sınıfımdaki kişilerin ismini ezberlemem 2 ayımı alıyor. Gittiğim yerlere düzenli olarak gitmiyorsam asla hatırlayamıyorum. Birine bir soru sorup cevabını öğreniyorum, sonra cevabı unutup veya dinlemediğimi fark edip tekrar soruyorum.

Bilgisi olan varsa bu yaşadığım olaylar alzheimer belirtisi falan olabilir mi yoksa ben mi abartıyorum, sadece dikkatsizlik veya vitamin eksikliği falan mı? Doktora gitmek istersem neye gitmem lazım psikoloğa mı normal doktora mı? İnternetten biraz baktım alzheimer her yaşta olabilirmiş ama teşhis için neye gitmemiz gerektiği yazmıyor. Bu arada 18 yaşındayım.

En iyisi doktora gitmeniz. Bu kadarı bence normal değil. En azından okul yolu ve yan sınıf arkadaşlarınızın adını hatırlayabilmeniz lazım. Ama önemsemiyor iseniz sorun yok. Ama hatırlamak isteyip de böyle oluyorsa destek şart.

Az uyuyup cok calisiyorsan olabilir.
Ben aksamlari yorgun oldugumda bazen, harfleri yazmakta zorlaniyorum. "Nasil F harfi yaziyoduk" diye dusunuyorum bir sure. Uykunu alip dinlenince geciyor.
Eger cok ciddiyse doktor ile gorus.
Depresyon belirtisi de olabilir bu. Psikiyatrist ile gorusebilirsin.

Yani Alzheimer demek çok abartı olur bizim için ama ben birinci dereceden Alzheimer'i bilen biri olarak başlangıç aşamalarında unutkanlıktan ziyade kafa karışıklığı olduğunu gördüm. Zaten hastalık böyle her şeyi unutup kuş gibi gezmek değil tam olarak. Beyin giderek küçülüyor ve buna bağlı olarak siz de her gün biraz daha geçmişe gidiyorsunuz. Sürekli kendinizi daha genç zamanlardaymışsınız gibi zannediyorsunuz. En sonunda da zaten bebekliğe dönüp dünya ile olan bağınızı tamamen kesiyorsunuz.
Ama sizdeki dikkat dağınıklığı gibi daha çok. Yine de bir görünmekte fayda var. Nöroloji, Geriatri servislerine bakılacaksınız. Psikiyatri olacak tabi ki.
Ama tavsiyem günlük yaşantınıza değişiklikler yapın. Monotonluktan kurtulun ve yeni hobiler edinin. Uyku düzeninizi ayarlayın, beslenmeniz normal olsun.

Ben ve arkadaşım bir arkadaşa şaka yapacaktik. (Bende de dikkat dağınıklığı var bu arada ama evimin yolunu unutmak gibi birşey yasamadim soyleyim). Neyse şaka planımız üçümüzün birlikte yaşadığı bir olayı yalan yanlış ona anlatıp aklını karıştıracaktık yani. Neyse biz buna olayı yalan yanlış anlattık. Ama sonrasında ben asıl olayı unuttum ve kendi anlattığım olayı gerçek gibi hatirladim :D. Buna bir şey deniyordu tam bilmiyorum(olmayan bir şeyi olmuş gibi hatırlamak yani). Yani kendi anlattığıma inandım :). Doğal olarak şakayı yapan arkadaşım da buna çok şaşırdı. Ve olayın gerçeğini bana anlatınca her şey dank etti. Sendeki de bana dikkat dağınıklığı gibi geliyor. Ama bir doktora gorunseniz iyi olur. Daha çok ornek vermem gerekirse. Yeni telefon alacağım. Vodafone bayiden. Çalışanlardan birisi telefon numaramı sordu. Bende her zaman kullandığım ezberimde olan numarami unuttum. Bildiğiniz soyleyemedim. Büyük ihtimal o an yeni telefon heycani ile değişik bir şeyler yaşadım :). Sonrasında ise telefon numarami geri hatirladim(sonrası dediğim 7 dk falan sonra)
Yanı kısacası bir doktora görünün fazla kafaya takmayin. Kafaya takınca emin ol daha çok boyle şey yaşıyorsunu. Bende öyle olmustu.

Dikkat eksikliği bende de var. İlaç etkisindeyken de arkadaşlarımın adını karıştırıyorum. Ahmet'e Hamza, Hamza'ya Bora vs. gibi söylediğim oldu. Ama hiç yolu unutma veya benzeri bir şey yaşamadım. İsimleri unuttuğum oluyor. Bazen çok iyi bildiğim şeylerde bile bir dakika bunu nasıl yapıyorduk diye 1-2 dakikalık düşünmem gerekebiliyor ama bu da nadir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı