Çok zayıf bilgisayarlar için özel dağıtım yapmalı mıyım?

500 MB Ram'i olan bilgisayarlarda bile çalışacak bir dağıtım olsun mu?.

• Oy verenlerin toplamı
    75
  • Anket kapandı .

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar, eski ve zayıf bilgisayarlar için özel olarak çok hafif bir dağıtım yapmayı düşünüyorum. Yapacağım dağıtım 500 Mega Bayt'lık RAM'i olan bilgisayarlarda bile rahat çalışacak şekilde olacak. Oturum JWM olacak, 32 bit yapmayı düşünüyordum ama 32 bit desteği neredeyse artık bitti, 64 bit olacak, hafif olması için JWM'nin doğal halini bozmadan sırf hafif olacak şekilde entegre edeceğim. Hafif bir sistem olacağı için elbette çok fazla görsellik olmaz ama her işi rahatlıkla görür. Amacım eski bilgisayarları canlandırmak, bir köşeye atılmış zayıf makineleri hayata döndürmek ve daha da önemlisi yeni bilgisayar alma durumu olmayanlara katkıda bulunmak.
Ancak şimdilik düşünüyorum, çünkü böyle bir şeye insanların ihtiyacı olup-olmadığından emin değilim, zira ihtiyaç yoksa boşuna uğraşmayayım.
Bu nedenle bu başlık aynı zamanda bir soru başlığı, 3 gün içinde verilen cevaba ve tercihe göre ihtiyaç olup-olmadığına karar vereceğim.

Son düzenleme:
Bence kesinlikle süper bir şey olacaktır hocam. Ülkemizde bahsettiğiniz türden bilgisayarlar hala daha faal olarak kullanılmakta çoğu yerde. Bu kişileri belki de yazılıma yönlendirebilecek bir proje olacaktır bu. Ben destekliyorum açıkçası. 2003 model laptop'uma kurabilirim.

Arkadaşlar, eski ve zayıf bilgisayarlar için özel olarak çok hafif bir dağıtım yapmayı düşünüyorum. Yapacağım dağıtım 500 Mega Bayt'lık RAM'i olan bilgisayarlarda bile rahat çalışacak şekilde olacak. Oturum JWM olacak, hafif olması için JWM'nin doğal halini bozmadan sırf hafif olacak şekilde entegre edeceğim. Hafif bir sistem olacağı için elbette çok fazla görsellik olmaz ama her işi rahatlıkla görür. Amacım eski bilgisayarları canlandırmak, bir köşeye atılmış zayıf makineleri hayata döndürmek ve daha da önemlisi yeni bilgisayar alma durumu olmayanlara katkıda bulunmak.
Ancak şimdilik düşünüyorum, çünkü böyle bir şeye insanların ihtiyacı olup-olmadığından emin değilim, zira ihtiyaç yoksa boşuna uğraşmayayım.
Bu nedenle bu başlık aynı zamanda bir soru başlığı, 3 gün içinde verilen cevaba ve tercihe göre ihtiyaç olup-olmadığına karar vereceğim.
Hocam bunu yapan dağıtımlar zaten var. Büyük ihtimalle kullanıcılar onlara yönelecektir. Tabii boş zamanınız varsa zevk için yapılabilir.

Tarayıcıda ve dosya işlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir dağıtım güzel olur.

Hocam bunu yapan dağıtımlar zaten var. Büyük ihtimalle kullanıcılar onlara yönelecektir. Tabii boş zamanınız varsa zevk için yapılabilir.
Örnek verebilir misiniz?

Eğri oturup doğru konuşalım. 500MB belleğe sahip bilgisayarlar bırakın da çalışmasın bence. Init sistemi varsın 150MB kullansın, zaten geri kalanını kullanılacak, rastgele servis kapatıp kernel panic yiyecek. Bu kadar düşük sisteme uğraşmak zaman kaybı olur. Saygılar...
Çok haklı.

Var olan bir şey yüzünden yapmayı bırakmak cahillik olur. (Ama hocamız zaten yapar.😅) Ne demişler çaba ve emek hiçbir zaman boşa değildir. Zamanı gelince hepsi dalında bir çiçek açacaktır.

Örnegin mesela birine tek başına oyun motoru yapamazsın demeyin, onu yapmaya teşvik edin. Ister yapabilsin ister yapamasın, bu ona öyle bir tecrübe katar ki.

1GB RAM'li, 120 GB 5200 RPM HDD'li, Intel DUO T2330 işlemcili Asus X80L bilgisayarda akıcı çalışacak bir işletim sistemi olsun. Ayrıca lisanslı Microsoft Office 2016 çalıştırılabilsin. Bir de EBA, canlı ders, ve Zoom desteği de olursa tutacağını düşündüğüm işletim sistemidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı