Çok zayıf bilgisayarlar için özel dağıtım yapmalı mıyım?

500 MB Ram'i olan bilgisayarlarda bile çalışacak bir dağıtım olsun mu?.

• Oy verenlerin toplamı
    75
  • Anket kapandı .
Söz konusu bilgisayarların kullanım amacı gündelik tarayıcı kullanımı, dosyalama ve olursa ufak oyunlardır. Bu tip bilgisayarlara esasen bakım yapılmadığı için işletim sisteminden bağımsız olarak yavaş çalışıyorlar. En basitinden macun yenilenmiyor.

Geldiğimiz şu noktada genel itibariyle konuşursak ne kadar işe yarar tartışılır ancak işine yarayan çok fazla kişi olacağını da düşünüyorum. Boş zamanınız varsa ve doğru amaçlar için kullanılması adına yapıyorsanız neden olmasın.

Eğri oturup doğru konuşalım. 500MB belleğe sahip bilgisayarlar bırakın da çalışmasın bence. Init sistemi varsın 150MB kullansın, zaten geri kalanını kullanılacak, rastgele servis kapatıp kernel panic yiyecek. Bu kadar düşük sisteme uğraşmak zaman kaybı olur. Saygılar...

Yani gücü olmayanlar bilgisayar kullanmasın diyorsun, bu görüş bana pek doğru gelmedi.
Ayrıca kernel panic görüşünüzü kesin gibi belirtmişsiniz, bu yanlış, ben on yıl boyunca 14 yıllık bilgisayar ile bu tür sistem kullandım ve halen de kullanıyorum, kernel panic olayı hiç yaşamadım.
Aksine kernel panic sorunu çok servis çalıştığı için full sistemlerde olur.
Ayrıca yıllardır inşa ettiğim dağıtımları da yine 14 yıllık bilgisayarda inşa ettim, 14 yıllık bir bilgisayarda dağıtım inşa etmek ne demek artık tahmin edin. Üstelik elimde güçlü makine olduğu halde testlerimi antika bilgisayarda yapıyorum. Örneğin başlıkta bahsi geçen sistem için 30 tane tarayıcıyı yine antika bilgisayarda test ettim. Şayet bu kadar hafif bir dağıtım yaparsam test klavuzum yine 14 yıllık şampiyon olacak:).

Bu arada arkadaşlar yapmayı düşündüğüm dağıtımın test bilgilerini vereyim.
Testlerimde 64 Bit, JWM oturumu, ortalama 150 MB Ram kullanıyor, Chromium tarayıcı ile Tecnopat sistesine girdiğimde Ram kullanımı 350 MB.
Video oynatıcı, müzik çalar kendi imalatım olacak, daha önce paylaşmıştım, video oynatıcı 7-10 MB civarında Ram kullanıyor, video oynarken işlemci yüzde 3-5 civarında.
Sisteme temel unsurlar dışında pek paket eklemeyeceğim, düşündüğüm paketler, Gpicview, Chromium, Gparted, Arandr. İsteyen tabi kendisi makinenin gücüne göre istediğini kurabilir, yani paket tercihini daha ziyade kullanıcıya bırakacağım.
ISO boyutu da tahminim ortalama 1 GB civarında olur.

Hocam, şimdi aklıma geldi, siz video oynatıcı falan deyince. Kodi benzeri bir arayüze sahip, evdeki televizyona takıp multimedya sistemine dönüştürmelik bir dağıtım belki daha faydalı olur. Sadece multimedya ile kısıtlamak biraz kötü olur derseniz, ev içi sunucu/ortak depo tarzı bir şey de eklenebilir. Benim yazdığımda biraz asıl konudan uzaklaşıyor ancak faydalı olabilir yine de.

Hocam yanlış anlamanızı istemem. Düşük sistemli bilgisayarlar için yaptığınız bir dağıtım var zaten. Daha da düşük özellikli bilgisayarlar için geliştireceğiniz dağıtımın pek de istenilen aktifliğe ulaşacağını düşünmüyorum.

Çünkü zaten Linux kullanıcıları bilgisayarlara belirli düzeyde ilgi duyan kimseler. Yani o derece eski bilgisayarlara sahip çok çok fazla kullanıcı olduğunu düşünmüyorum. Evet, o seviyede cihaz ülkemizde çok fazla mevcut. Ama bu kullanıcılar genelde kelime işlemci yazılımlarıyla sadece yazı yazmak, Internet'te takılmak amacıyla kullanan insanlar. Bilgisayarlara pek fazla ilgi duymadıkları için daha güncel bir sisteme geçme ihtiyacı duymayan insanlar.

"illedelinux" isminin nereden geldiğini de okudum. Ancak sizin gibi bu konuda gayret edip, kendine böylesine bilgi katan insanlar yok denecek kadar az. Yani bahsi geçen donanıma sahip bilgisayar kullanıcıları, Linux ile ne kadar haşır neşir o tartışılır. Emeğiniz boşa gidebilir.

Özetle, maalesef değmeyeceğini düşünüyorum. Technopat Sosyal'den veya başka platformlardan sizi tanıyanlar, yedekte duran atıl bilgisayarlarına kursalar da asıl hedeflenen kitlenin Linux öğrenmekle uğraşacağını pek sanmıyorum.

Hocam yanlış anlamanızı istemem. Düşük sistemli bilgisayarlar için yaptığınız bir dağıtım var zaten. Daha da düşük özellikli bilgisayarlar için geliştireceğiniz dağıtımın pek de istenilen aktifliğe ulaşacağını düşünmüyorum.

Çünkü zaten Linux kullanıcıları bilgisayarlara belirli düzeyde ilgi duyan kimseler. Yani o derece eski bilgisayarlara sahip çok çok fazla kullanıcı olduğunu düşünmüyorum. Evet, o seviyede cihaz ülkemizde çok fazla mevcut. Ama bu kullanıcılar genelde kelime işlemci yazılımlarıyla sadece yazı yazmak, Internet'te takılmak amacıyla kullanan insanlar. Bilgisayarlara pek fazla ilgi duymadıkları için daha güncel bir sisteme geçme ihtiyacı duymayan insanlar.

"illedelinux" isminin nereden geldiğini de okudum. Ancak sizin gibi bu konuda gayret edip, kendine böylesine bilgi katan insanlar yok denecek kadar az. Yani bahsi geçen donanıma sahip bilgisayar kullanıcıları, Linux ile ne kadar haşır neşir o tartışılır. Emeğiniz boşa gidebilir.

Özetle, maalesef değmeyeceğini düşünüyorum. Technopat Sosyal'den veya başka platformlardan sizi tanıyanlar, yedekte duran atıl bilgisayarlarına kursalar da asıl hedeflenen kitlenin Linux öğrenmekle uğraşacağını pek sanmıyorum.

Görüşünüze tamamen katılıyorum, adeta düşüncemi okumuşsunuz, zaten aynısını düşündüğüm için bu başlığı açtım, düşüncemin ne derece doğru olup-olmadığını bizzat canlı olarak teyit etmek istedim.
Çok hafif bir sistemde doğal olarak görsellik, show, animasyon, rengarek cümbüş olmaz. Özelleştirmeler hazır gelmez, daha ziyade kullanıcının özelleştirmesine bağlıdır, bu da dediğiniz gibi yenilere cazip gelmez. Xfce'yi hatta KDE'yi bile beğenmeyen bir nesile böylesi bir sistemi kullandırmak neredeyse imkansız.
Ancak bu duruma rağmen yine de gerektiğini düşünüyorum.
Böylesi bir sistemi kullanan makineden ve imkansızlıktan dolayı tercih edecektir, bir anlamda zorunlu kalacaktır. Çünkü aynı zorunluluğu ben de yaşadım, 1 GB Ram ile yana yana hafif sistem arıyordum, kaşı-gözü önemli değildi, düzgün çalışması yeterliydi.
Ne ilginçtir ki, hafif oturumlara bir eli yağda bir eli balda olan Avrupalılar daha önem veriyor. Zaten WM'leri, hafif oturumları yazan yine onlar ve hepsi de yazarken önce kendisi için yazmış.
Geneli yoksul olan ülkemizde böyle bir sisteme gerek varsa kullanırlar, gerek yoksa en azından çok hafif bir sistem olarak arşivdeki yerini alır.

Ayrıca başlığa ve ankete katılan herkese çok teşekkür ederim.

Görüşünüze tamamen katılıyorum, adeta düşüncemi okumuşsunuz, zaten aynısını düşündüğüm için bu başlığı açtım, düşüncemin ne derece doğru olup-olmadığını bizzat canlı olarak teyit etmek istedim.
Çok hafif bir sistemde doğal olarak görsellik, show, animasyon, rengarek cümbüş olmaz. Özelleştirmeler hazır gelmez, daha ziyade kullanıcının özelleştirmesine bağlıdır, bu da dediğiniz gibi yenilere cazip gelmez. Xfce'yi hatta KDE'yi bile beğenmeyen bir nesile böylesi bir sistemi kullandırmak neredeyse imkansız.
Ancak bu duruma rağmen yine de gerektiğini düşünüyorum.
Böylesi bir sistemi kullanan makineden ve imkansızlıktan dolayı tercih edecektir, bir anlamda zorunlu kalacaktır. Çünkü aynı zorunluluğu ben de yaşadım, 1 GB Ram ile yana yana hafif sistem arıyordum, kaşı-gözü önemli değildi, düzgün çalışması yeterliydi.
Ne ilginçtir ki, hafif oturumlara bir eli yağda bir eli balda olan Avrupalılar daha önem veriyor. Zaten WM'leri, hafif oturumları yazan yine onlar ve hepsi de yazarken önce kendisi için yazmış.
Geneli yoksul olan ülkemizde böyle bir sisteme gerek varsa kullanırlar, gerek yoksa en azından çok hafif bir sistem olarak arşivdeki yerini alır.

Ayrıca başlığa ve ankete katılan herkese çok teşekkür ederim.
Tiny Core benzeri bir şey mi olacak?

Yeni konular

Geri
Yukarı