Çoklayıcı ile fan kontrolü yapılabiliyor mu?

EysPriE

Kilopat
Daha fazla  
Power Boost VK-P3302B kasa içinde fan kontrolcü bulunmuyor. Direkt 4'lü modül ile PSU bağlanabiliyor, bu nedenle fanlar hep Max devirde çalışıyor. Fan kontrolcü almak yerine, kasa fanı çoklayıcı alıp Gigabyte B450 M2H anakartımda bulunan fan kontrol yerine bağlayip 3 fani eklesem kontrol edebilir miyim? İlla fan kontrolcü gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gücün bir kısmını Molex'ten bir kısmını anakarttan çeken bir çoklayıcı aldım bugün. Yaklaşık 5 saattir kullanıyorum ve işime yarıyor. Tavsiye ederim linki bıraktım. Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) | Teknobiyotik
Fakat bu PWM kablolar için.

Hocam ben de kasamdaki hava sirkülasyonunu arttırmak için ( Xigmatek Helios ) ön tarafa 2 adet Arctic P12 PWM, üste tahliye için 1 adet F12 PWM almayı düşünüyorum. Anakartımda ( ASUS TUF B450-M Plus ) 1 giriş var sanırım fan için. Bu çoklayıcıyı anakarttaki girişe bağlayıp fanları da çoklayıcının uçlarına mı bağlıyoruz acaba ? Birden fazla fan takmak için çoklayıcı lazımmış sanırım. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Hocam ben de kasamdaki hava sirkülasyonunu arttırmak için ( Xigmatek Helios ) ön tarafa 2 adet Arctic P12 PWM, üste tahliye için 1 adet F12 PWM almayı düşünüyorum. Anakartımda ( ASUS TUF B450-M Plus ) 1 giriş var sanırım fan için. Bu çoklayıcıyı anakarttaki girişe bağlayıp fanları da çoklayıcının uçlarına mı bağlıyoruz acaba ? Birden fazla fan takmak için çoklayıcı lazımmış sanırım. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
Benim anakartım da MSI B450 M2 MAX sadece bir SYS_FAN girişi var. Kasamı dün değiştirdim önünde iki tane PWM 4 pin girişli fan, arkasında da 1 tane PWM 3 pin girişli fan var. Çoklayıcı gelene kadar sadece egzoz fanı kullanabildim. Çoklayıcı bugün elime ulaştı. 3 tane PWM fanı çoklayıcıya bağlayıp, molex kablosunu ve anakarta takılan soketini taktıktan sonra şu an tüm fanlarım çalışıyor ve kontrol edilebiliyor. Yani sizin de işinizi görür.

Gücün bir kısmını Molex'ten bir kısmını anakarttan çeken bir çoklayıcı aldım bugün. Yaklaşık 5 saattir kullanıyorum ve işime yarıyor. Tavsiye ederim linki bıraktım. Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) | Teknobiyotik

PWM kablo nedir açıklayabilir misin !!
Benim anakartım da MSI B450 M.2 Max sadece bir SYS_FAN girişi var. Kasamı dün değiştirdim önünde iki tane PWM 4 pin girişli fan, arkasında da 1 tane PWM 3 pin girişli fan var. Çoklayıcı gelene kadar sadece egzoz fanı kullanabildim. Çoklayıcı bugün elime ulaştı. 3 tane PWM fanı çoklayıcıya bağlayıp, Molex kablosunu ve anakarta takılan soketini taktıktan sonra şu an tüm fanlarım çalışıyor ve kontrol edilebiliyor. Yani sizin de işinizi görür.

RGB bağlantısını değiştirmeden. 4 pin girişli ucunu SYS_FAN 3 pinleride diger uclara baglamam gerek sadece doğru mu anlamidım acaba. Kasa fanlari Molex'e neredeyse bitişik olduğu için anakarta bağlantı yapamiyor şart bir ürün.

Power Boost VK-P3302B kasa içinde fan kontrolcü bulunmuyor. Direkt 4'lü modül ile PSU bağlanabiliyor, bu nedenle fanlar hep Max devirde çalışıyor. Fan kontrolcü almak yerine, kasa fanı çoklayıcı alıp Gigabyte B450 M2H anakartımda bulunan fan kontrol yerine bağlayip 3 fani eklesem kontrol edebilir miyim? İlla fan kontrolcü gerekir mi?
Anakartın yazılımı üzerinden kontrol edebilirsin. Gigabyte APP yazılımını kurup onun içine SIV yazılımını kurarak, kontrol edebilirsin. SIV: System İnformation View.
Fan çoklayıcıyı anakarta tak diğer uçlara fanları gücü de Molex ile PSU’dan al. Ben öyle kullanıyorum.
PWM kablo nedir açıklayabilir misin !!

RGB bağlantısını değiştirmeden. 4 pin girişli ucunu SYS_FAN 3 pinleride diger uclara baglamam gerek sadece doğru mu anlamidım acaba. Kasa fanlari Molex'e neredeyse bitişik olduğu için anakarta bağlantı yaamiyor şart bir ürün.
PWM fan gücünü anakarttan alıp kontrol edilebilir. PWM olmayan ise Molex ile direkt PSU’ya bağlanır. Son devirde çalışır hep. Bir kontrolü yoktur.

Son düzenleme:
Anakartın yazılımı üzerinden kontrol edebilirsin. Gigabyte App yazılımını kurup onun içine SIV yazılımını kurarak, kontrol edebilirsin. SIV: System İnformation View.
Fan çoklayıcıyı anakarta tak diğer uçlara fanları gücü de Molex ile PSU’dan al. Ben öyle kullanıyorum.

PWM fan gücünü anakarttan alıp kontrol edilebilir. PWM olmayan ise Molex ile direkt PSU’ya bağlanır. Son devirde çalışır hep. Bir kontrolü yoktur.

Çok tesekkürler siparis verdim inşallah yüksek fan sesinden kurtulurum.
Anakartın yazılımı üzerinden kontrol edebilirsin. Gigabyte App yazılımını kurup onun içine sıv yazılımını kurarak, kontrol edebilirsin. Sıv: System information view.

Ürün elime ulaştı fakat herhanği bir kontrol söz konusu değil. BIOS üzerinden fan gözüküyor fakat ayarlama yaptığımda fan hızı hep sabit.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı