Çoklu prizler az elektrik mi verir?

Canaqrem

Femtopat
Daha fazla  
Soru saçma gibi gelebilir ama bilmediğimden soruyorum. Mesela priz 100W enerji veriyor ve bizde prize 5'li çoklu priz takıyoruz o zaman her prize 100W elektrikmi gelir yoksa 100/5den priz başına 20W mı gelir? Sorma sebebim ise laptop oyunlarda şarj olmuyor yüksek ihtimalle soketi bozulmuştur (1 sene önce de soketi bozulmuştu) yarın laptopu yaptırcam. Laptopun soketinin bozulmasına çoklu priz sebep olmuş mudur? Laptopu şarj etmek için çoklu prize takmaktansa direk çoklu priz kullanmadan normal prize takmakmı daha mantıklı? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, durum bahsettiğiniz gibi olmuyor. Çoklu prizler enerjiyi bölmez. Priz de şu kadar Watt verir diye bir durum yok. Prizden cihazın çektiği kadar gücü alırsınız. Verilebilecek güç şebeke ile alakalıdır, prizlerle değil.
Kullandığınız çoklu priz kalitesizdir, bu cihazlara zarar verebilir fakat çok olası değil bu durum sizin sorununuz için. Çoklu prizlere fazla cihaz takılması çekilen akım sebebi ile, ısıyı arttırır. Bu durum da tüm cihazlara gelen akım değerini etkileyecektir. Burada etken yine çoklu priz malzeme kalitesi olacaktır.
Muhtemelen laptop soketinizde problem var.

Watt, gerilim(volt) x akım(amper)'dir. Eğer çoklu prizde bir arıza yoksa çoklu prizin her ucundaki volt değeri aynıdır. Watt ise anlık olarak prizden çekilen akıma göre değişebilmektedir.

Adam bilmiyorum, saçma gelebilir demiş. İlgisi olmayabilir, sözelci olabilir, her şey olabilir. Yardımcı olmuyorsunuz insanları boş yere eleştiriyorsunuz.
Eleştirdiğimi nerden anladın? Konuyu açan bile böyle anlamadı. Fizik dersinde anlatıldığını söyledim. Eğer sen yanlış anlamak istiyorsan sıkıntı yok.

Merhaba, durum bahsettiğiniz gibi olmuyor. Çoklu prizler enerjiyi bölmez. Priz de şu kadar Watt verir diye bir durum yok. Prizden cihazın çektiği kadar gücü alırsınız. Verilebilecek güç şebeke ile alakalıdır, prizlerle değil.
Kullandığınız çoklu priz kalitesizdir, bu cihazlara zarar verebilir fakat çok olası değil bu durum sizin sorununuz için. Çoklu prizlere fazla cihaz takılması çekilen akım sebebi ile, ısıyı arttırır. Bu durum da tüm cihazlara gelen akım değerini etkileyecektir. Burada etken yine çoklu priz malzeme kalitesi olacaktır.
Muhtemelen laptop soketinizde problem var.
Priz hem çok eski , hemde bozuk desem yeridir eskiden salonda wifi yi buna takıyordum 1 senedir ben kullanıyorum ilk kullandığım 6 ayda alevlenmeler ve cızırtı sesleri alıyodum 1 kereliğine yanık kokusu aldığımıda hatırlıyorum (alev görüntüsünden dolayı psikoloik olabilir) daha sonra prizi değiştirmeye karar verdim ama 2-3 gün sonra bir kere daha cızırtı yada alevlenme yaşamadım o yüzden kullanmaya devam etmeye karar verdim ve kısa süre sonrada laptopun şarj olması bozuldu. Soketi öncedende yaptırmıştım yapan kişinin düzgün yapmamasından da kaynaklanabilir mi ? çünkü heralde önceki soket tamirimin ardından 1 sene yada 1.5 sene geçti.

Geri
Yukarı