Comet Lake işlemciyle Mojave kurulumu

• Konuyu başlatan mvm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 4B

mvm

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
8GB DDR4 2666MHz
SSD veya HDD modeli
NVMe M.2 (PCIe) KIOXIA KBG30ZMV256G
Ekran kartı
Intel UHD 620 & NVIDIA MX130
İşlemci
i7-10510U
Dikte özelliğinin Monterey'de 1 dakika sınırlı olması (süre sonunda tekrar başlatılması gerekmesi) ve çevrimdışı çalışma için ekstradan dosya indirilmesi gerekmesi nedeniyle, bu sınırlamaların olmadığı son modelin Mojave olduğuna dair bir şeyler okuyunca bu kurulumun nasıl yapılacağını öğrenmek istedim.

Fjallsárlón, Monterey kurulumu yapmamı sağlayan bir Config paylaşmıştı ve Mojave için hakkında bir bilgim olmayan "spoof" işlemi gerekeceğini, bunun için ayrı bir başlık açmamı istediği için bu başlığı açtım. Teşekkür ederim.

Laptop Modeli: HP 15-DA2010NT 9CN02EA
Dahili ses kodeği: Realtek ALC236

Son düzenleyen: Moderatör:
Mojave imajımızı indirdikten sonra configinizi tekrar paylaşmanızı rica edeceğim. Müsait bir vaktimde SPOOF'u yapıp teslim ederim.

Teşekkür ederim.

Technopat'taki Mojave'yi ([OpenCore] macOS Mojave 10.14.6 Intel & AMD kurulum imajı) indirip Win32DiskImager ile USB'ye yazdırdım. EFI/OC klasöründe laptop için Comet Lake işlemcilere yönelik Config dosyasını Google Drive'a yükledim: Config

Monterey kurulumunda kullanmanız için vermiş olduğum config'i düzenledim. SPOOF işlemi yapılmıştır. OpenCore'da Reset NVRAM yaptıktan sonra test edebilir misiniz?

Reset NVRAM sonucu USB bellek görünmüyorsa veya OpenCore boot-entry görünmüyorsa endişe etmeyin. Yeniden başlatma sonrası USB bellleği tekrar görebiliyor olmanız lazım. OpenCore boot-entry'si ise diskteki EFI klasöründen silinmiyor, BIOS'taki boot-entry'den siliniyor ki geri getirilebilir. Bunun önüne geçmek için bir Quirk'in değerini değiştirmek yeterli oluyor. Şimdilik bu configi test edelim. Kurulum sonrası kalan konfigüreleri hallederiz. Şu an almanızı beklediğim tek hata iki imaj arasında EFI değişikliği varsa kext/.efi/SSDT eksikliği, onu da çözeriz.

Monterey kurulumunda kullanmanız için vermiş olduğum config'i düzenledim. SPOOF işlemi yapılmıştır. OpenCore'da Reset NVRAM yaptıktan sonra test edebilir misiniz?

Reset NVRAM sonucu USB bellek görünmüyorsa veya OpenCore boot-entry görünmüyorsa endişe etmeyin. Yeniden başlatma sonrası USB bellleği tekrar görebiliyor olmanız lazım. OpenCore boot-entry'si ise diskteki EFI klasöründen silinmiyor, BIOS'taki boot-entry'den siliniyor ki geri getirilebilir. Bunun önüne geçmek için bir Quirk'in değerini değiştirmek yeterli oluyor. Şimdilik bu configi test edelim. Kurulum sonrası kalan konfigüreleri hallederiz. Şu an almanızı beklediğim tek hata iki imaj arasında EFI değişikliği varsa kext/.efi/SSDT eksikliği, onu da çözeriz.

Son verdiğiniz Config dosyasıyla USB'den boot ettiğimde Reset NVRAM yaptıktan sonraki otomatik resetten sonra "End SetConsoleMode" ifadesi görünüyor ve cihaz yine otomatik resetlendikten sonra bu sefer doğrudan Windows'u boot ediyor, USB'yi atlıyor.

"Clean NVRAM" seçeneği de görünüyor USB boot menüsünde, onu denediğimde Apple simgesi görünüyor, sanki kuruluma geçecekmiş gibi ama cihaz resetleniyor yalnızca.

Aklıma gelmişken şunu da sormak istiyorum: Reset NVRAM kurulumun sadece en başında bir kez yapılması gereken bir şey mi, yoksa kurulum sürecinde her restart'ta yeniden yapılması gereken birşey mi?

Monterey'deki EFI ile mi denediniz? Biraz işim var, olmadı Mojave EFI'sinden paylaştığınız configi düzenleyip tekrar veririm. Reset NVRAM/Clean NVRAM, kurulum öncesi EFI/config değişikliklerinde yapılmasını tavsiye ederim. Kurulum sonrasında pek gerektiğini düşünmüyorum, ara sıra tema değiştirirken yapmıştım sadece.

Monterey'deki EFI ile mi denediniz? Biraz işim var, olmadı Mojave EFI'sinden paylaştığınız configi düzenleyip tekrar veririm. Reset NVRAM/Clean NVRAM, kurulum öncesi EFI/config değişikliklerinde yapılmasını tavsiye ederim. Kurulum sonrasında pek gerektiğini düşünmüyorum, ara sıra tema değiştirirken yapmıştım sadece.

Son verdiğiniz SPOOF'lu config dosyasını, Mojave imajını USB'ye yazdırdıktan sonra oluşan EFI/OC klasörüne yerleştirdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır. En kısa sürede yeni configi atarım.
Önceki configi silip bununla tekrar test eder misiniz? Reset NVRAM unutmayın.

Son düzenleme:
Tamamdır. En kısa sürede yeni configi atarım.
Önceki configi silip bununla tekrar test eder misiniz? Reset NVRAM unutmayın.

Belirttiğiniz şekilde test ettim, sonuç değişmedi maalesef.

Tamamdır hocam, siz ne zaman müsait olursanız.

Geri
Yukarı