Comodo'yu yalnızca güvenlik duvarı olarak kullanma

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
1.png

2.png

(Kurulum tamamlandıktan sonra)

3b.png

Böyle bir ekran tarafından karşılaşmanız durumunda kutucuğu boş bırakın.

4.png

5.png

6.png

*: Sistem tepsisinde trafik animasyonlarını görmeyi tercih eden kullanıcılar ayarı açık bırakabilir.

cis_fw_tray_icon_042919.png

7.png

8.png

9.png

10.png

11.png

Sadece güvenlik duvarı olarak kullanabilmek için Comodo güvenlik duvarını asıl adresinden indirmelerinin gerektiğini de hatırlatalım. İnternet araması yaparken arama kutucuğuna Comodo firewall yazınca çıkan ilk sitede bulunan indirme bağlantısında asıl olan güvenlik duvarı kurulum dosyası inmemektedir. Bunu yakın bir zamanda @acv sayesinde fark ettim. Asıl olan güvenlik duvarını indirmek için aşağıdaki bağlantıdan kurulum dosyasını indirmeniz gerekiyor.

Sadece güvenlik duvarı olarak kullanabilmek için Comodo güvenlik duvarını asıl adresinden indirmelerinin gerektiğini de hatırlatalım. İnternet araması yaparken arama kutucuğuna Comodo firewall yazınca çıkan ilk sitede bulunan indirme bağlantısında asıl olan güvenlik duvarı kurulum dosyası inmemektedir. Bunu yakın bir zamanda @acv sayesinde fark ettim. Asıl olan güvenlik duvarını indirmek için aşağıdaki bağlantıdan kurulum dosyasını indirmeniz gerekiyor.

Aslında çok farkı yok hocam, verdiğiniz bağlantıdan indirilse de aşağı yukarı aynı uygulama indiriliyor. Tek farkı "Yapılandırma" ayarlarında "Firewall Security" etkin olarak geliyor ve buna bağlı olarak kurulan bileşenler sadece "Comodo Dragon Tarayıcı (bu bileşeni yüklemeyi tercih etmiyorum, aynı şekilde DNS ayarlarını değiştirmesine de izin vermiyorum, gerek görmüyorum)" ve ortadaki adam saldırılarına karşı koruyan "Internet Security Essentials" oluyor. Tabii ki, diğer gereksiz bileşenlerin inmesindense buradan indirmek daha mantıklı.

Ancak asıl dikkat çekmek istediğim nokta şu: Comodo firması tüm güvenlik hizmetlerini tek bir uygulamada toplamış ve uygulamayı da kullanıcının yapılandırması doğrultusunda dönüşümlü bir kıvama getirmiş.

Dolayısıyla IS de indirilse "firewall" gibi kullanılabiliyor.

İlaveten, son kullanıcılar için karmaşık bir uygulama olmuş, bu yüzden ev kullanıcılarına itici gelebilir.

Deneme#1: Comodo Firewall'da KMS Suite 2038 programını çalıştırmayı denedim. (Program kısaca Windows ve Microsoft Office yazılımlarını üç farklı KMS yöntemiyle etkinleştirmeye yarıyor. Komut isteminde çalışıyor. Türk yapımı. Tabii ki sunucular da Çin merkezli. Detaylı bilgi)

CFW, KMS programının tanınmayan bir sunucuyla irtibat kurmak istediğini belirterek kararı kullanıcıya bıraktı (CFW kurmadan önce denediğimde Windows Firewall ve Kaspersky Security Cloud Free bu duruma tepki göstermemişti. Tabii Kaspersky Firewall modülü etkin olsaydı durum farklı olabilirdi, Free kullandığımdan ve forumda çoğunluk bunu kullanmayı tercih ettiğinden belirtmek istedim):

Capture.PNG

Comodo ürünlerinde benim genellikle gördüğüm, tanınmayan her programı/eylemi kullanıcının arzusuna bırakması. Bilgili kullanıcılar için bu bir avantajken bilgili olmayanlar için büyük bir dezavantajdır. Bu yüzden ev kullanıcılarına hitap ettiği pek söylenemez. Ancak kendi adıma sevdiğimi söylemeliyim, böyle bir şey arıyordum😎

Yapılandırma kısmındaki seçenekler yalnızca görebileceğiniz ayarlar ile ilgili bir ön ayar. Programa farklı bir işlev kazandırma gibi bir etkisi yok, bildiğim kadarıyla. Güvenlik duvarı modülüne sahip olmayan CAV paketini kurmama rağmen neden 'Firewall security' ön ayarını aktifleştirebiliyorum diye bir sorunuz olursa sebebi budur.

Aslında çok farkı yok hocam, verdiğiniz bağlantıdan indirilse de aşağı yukarı aynı uygulama indiriliyor. Tek farkı "Yapılandırma" ayarlarında "Firewall Security" etkin olarak geliyor ve buna bağlı olarak kurulan bileşenler sadece "Comodo Dragon Tarayıcı (bu bileşeni yüklemeyi tercih etmiyorum, aynı şekilde DNS ayarlarını değiştirmesine de izin vermiyorum, gerek görmüyorum)" ve ortadaki adam saldırılarına karşı koruyan "Internet Security Essentials" oluyor. Tabii ki, diğer gereksiz bileşenlerin inmesindense buradan indirmek daha mantıklı.

Maalesef Comodo'nun sitesi bu konuda biraz belirsiz. Bağlantıda yazan, sayfada gözüken ve indirilen dosya birbirini tutmuyor. Google aramalarındaki ilk sonuçtan indireceğiniz kurulum dosyasına güvenlik duvarı dahil bile değil.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı3.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG
cis.PNG
cfw.PNG

Öte yandan, uygulama dediğiniz gibi modüler ve kurulum aracında antivirüs ile güvenlik duvarı modüllerinden en az bir tanesi aktif kalacak şekilde seçim yapabiliyorsunuz.

cis_change_type3_050719.png

Deneme#1: Comodo Firewall'da KMS Suite 2038 programını çalıştırmayı denedim. (Program kısaca Windows ve Microsoft Office yazılımlarını üç farklı KMS yöntemiyle etkinleştirmeye yarıyor. Komut isteminde çalışıyor. Türk yapımı. Tabii ki sunucular da Çin merkezli. Detaylı bilgi)

CFW, KMS programının tanınmayan bir sunucuyla irtibat kurmak istediğini belirterek kararı kullanıcıya bıraktı

Belirtmem gereken bir nokta da şu ki, CFW uygulamanın bağlandığı sunucunun tanınırlığından ziyade uygulamanın kendi tanınırlığını dikkate alıyor. HIPS modülü için de durum aynı.

Comodo ürünlerinde benim genellikle gördüğüm, tanınmayan her programı/eylemi kullanıcının arzusuna bırakması. Bilgili kullanıcılar için bu bir avantajken bilgili olmayanlar için büyük bir dezavantajdır. Bu yüzden ev kullanıcılarına hitap ettiği pek söylenemez.
Katılıyorum.

Belirtmem gereken bir nokta da şu ki, CFW uygulamanın bağlandığı sunucunun tanınırlığından ziyade uygulamanın kendi tanınırlığını dikkate alıyor. HIPS modülü için de durum aynı.
Ah evet, bu noktaya dikkat etmemişim. Uyarıda da zaten uygulamanın tanınmadığını ifade ediliyor, sunucunun değil. Düzeltmeniz iyi olmuş, teşekkürler.

Maalesef Comodo'nun sitesi bu konuda biraz belirsiz. Bağlantıda yazan, sayfada gözüken ve indirilen dosya birbirini tutmuyor. Google aramalarındaki ilk sonuçtan indireceğiniz kurulum dosyasına güvenlik duvarı dahil bile değil.
Bu karmaşa insanları Comodo'dan soğutuyor ve aynı zamanda da Comodo'nun prestijini yok ediyor. Aslında bunu şöyle de ele alabiliriz; ürünler (nisbeten) ücretsiz olarak sunulduğundan gereken özen gösterilmiyor, önem verilmiyor. Kapitalist şirketlerin ürettikleri ticari ürünlerle, liberallerin gönüllü olarak ürettikleri ücretsiz ürünleri kıyasladığımızda şüphesiz kapitallerin ticari ürünlerinin çok daha iyi olduğu görülecektir. Biraz da buna bağlıyorum durumu.

Yine de gönüllülerin çabası nazarımda daha üstün, ayrı konu:) Tabii Comodo ne tam anlamıyla kapitalist ne de tam anlamıyla liberalist, ikisinin ortasında bir yerde; "Güvenlik herkes için haktır." mottosuyla hareket eden, kendi halinde bir şirket:)

Buradaki ayarları yaptım ama Kaspersky Free uyumsuz hatası verdi sorun olur mu?
İkisini birlikte kullanmayın, çakışabiliyorlar, sistemi bozabiliyorlar. Mümkünse yalnız bir firmanın ürününü kullanın güvenlik için. Microsoft'un Defender ve Firewall servisleri de kamu için gayet yeterli düzeydedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı