Cooler Master 240 Lite soğutmuyor

Hakanvlo

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kafayı yiyeceğim artık.

Cooler Master 240 Lite aldım işlemcim Ryzen 5 3600.

Yok arkadaş soğutmuyor bostayken bile 50 derecede stok fanda böyleydi. Nerede problem var sizce? Stress testinde 80-83 derece. BIOS'tan voltaj modu seçili şu an.

Yok arkadaş soğutmuyor bostayken bile 50 derecede stok fanda böyleydi. Nerede problem var sizce? Stress testinde 80-83 derece. BIOS'tan voltaj modu seçili şu an.

Ben bile stok soğutucu ile 70 derece geçmiyorum tuhaf bir durum. Montajı siz yaptınız değil mi? Termal macun olarak ne kullandınız? Montajda unuttuğunuz bir şey olabilir mi?

Bağlantı bu sekilde

Dosya Ekleri

• IMG20210301204530.jpg
    IMG20210301204530.jpg
    250,4 KB · Görüntüleme: 75

Pompa fanı yavaş devire ayarlanmış olabilir. Pompa fan kablosunun anakartta hangi fan bağlantı noktasına bağlandığını kontrol edin.
HWinfo64 programı ile fan devirlerini kontrol edin.
Pompanın sabit şekilde max. devirde dönmesi uygun olur, pompa ses yapmaz.

Küçük bir ihtimal soğutucunun bakır yüzeyindeki naylon koruyucu çıkarılmadan monte edilmiş olabilir. Sökün (önden videoları seyredin, kolaydır) ve kontrol ederek tekrar monte edin.
Macununuz yoksa mevcut macunu toplayıp CPU nun yüzeyine ince bir katman şeklinde tekrar sürerseniz iş görecektir. (banka kartı gibi birşeyle yapabilirsiniz)

Ayrıntılı bilgileri buradan paylaşın ki daha rahat yardımcı olunabilsin.

Pompa fanı yavaş devire ayarlanmış olabilir. Pompa fan kablosunun anakartta hangi fan bağlantı noktasına bağlandığını kontrol edin.

Küçük bir ihtimal soğutucunun bakır yüzeyindeki naylon koruyucu çıkarılmadan monte edilmiş olabilir. Sökün (önden videoları seyredin, kolaydır) ve kontrol ederek tekrar monte edin.
Macununuz yoksa mevcut macunu toplayıp CPU nun yüzeyine ince bir katman şeklinde tekrar sürerseniz iş görecektir. (banka kartı gibi birşeyle yapabilirsiniz)

Hocam biostan aktif yaptım pompa CPU fana fanlar ise system 2 fana bağlı . Sorum şu sadece . Pompayı voltaja fanida pmw modda kullanıyorum. Bir problem olurmu sizce ? Veya nasıl bir ayar yapmalıyım ?

Son olarak fan hızı kontrolünü tam hız yapıyorum dogrumudur ? Su sesi geliyor problem olurmu acaba ?

Hocam biostan aktif yaptım pompa CPU fana fanlar ise system 2 fana bağlı . Sorum şu sadece . Pompayı voltaja fanida pmw modda kullanıyorum. Bir problem olurmu sizce ? Veya nasıl bir ayar yapmalıyım ?

Son olarak fan hızı kontrolünü tam hız yapıyorum dogrumudur ? Su sesi geliyor problem olurmu acaba ?
Anakartta pump_fan bağlantısı varsa pompayı ona bağlamak gerek.
Yoksa yaptığınız gibi yapıp max. ta çalıştığından emin olmak gerek.
Bios ta pompayı bağladığınız noktanın değerlerini değişik ayarlarda deneyin.
Auto, DC, PWM max. hangisi en yüksekte ve sabit devirde çalıştırıyorsa onu kullanın.
Radyatör fanları normalde CPU fana takılır ama devir ayarı yapabildikten sonra istediğiniz noktaya takabilirsiniz.
Su sesi için önemli olan şu:
Hortumların radyatöre bağlandığı noktalar CPU dan daha yukarda olmalı ki hava kabarcıkları pompada takılıp performansı düşürmesin. Bu önemli mutlaka yapılmalı.
Bunu yaptınız ama radyatörden lıkırtı geliyor ise çalışırken kasayı kaldırıp sağ sol ters yüz yapın ki ses yapmayacakları bir noktada toplansın hava kabarcıkları.
En ideali hava kabarcıklarını radyatörün hortum bağlanılarının ters tarafında toplamak.
Kasa izin veriyorsa kasanın önüne, hortum-radyatör bağlantısı CPU nun üstünde kalacak şekilde ve
yine bu bağlantı noktası aşağıda kalacak şekilde radyatörü monte etmek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı