Cooler Master güç kaynağı dalgalanma sorunu

psychonaut

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar,

Sistemim geçen hafta sonu yük altında değilken (nette sörf yapıyordum) birdenbire restart atmıştı, hiçbir hata kodu vb. de yoktu. Tüm sıcaklıkları kontrol ettim, loglara baktım ancak her şey normaldi, Restart'ın sebebini bulamamıştım. Dün akşam sistemi bir dosyanın Download'u devam ettiği için açık bırakıp uyudum. Sabah kalktığımda ise sistem yine restart atmış ve BIOS giriş ekranında bekliyordu. Burada ise açıklama olarak "Power Supply surged fail recovered..." Şeklinde başlayan, meali: "Güç kaynağınızdan gelen dalgalı gücün sisteme zarar vermemesi için, ASUS'un anti-dalgalanma (anti-surge) koruması devreye girerek sistemi kurtarmıştır" gibi olan bir açıklama yazıyordu. Sormak istediğim, bu durumda güç kaynağım kesin arızalı ve değişmesi gerekiyor sonucu mu çıkarmalıyım, yoksa başka bir problem olabilir mi (başka bir parçada kısa devre vb.)? (Güç kaynağının garantisi bitti ve test etme şansım da yok, farklı güç kaynağı deneme şansım da yok, kesin arızalı ise yeni güç kaynağı alacağım).

Sistem:
Cooler Master thunder 600W güç kaynağı Thunder 600W | Cooler Master
ASUS H97M-PLUS anakart.
Intel i7-4790K CPU.
MSI GTX 1660 Ti Gaming X.
16 GB G.Skill DDR3-1600 RAM (4 X 4 GB)
1 X SATA SSD.
1 X HDD.

Son düzenleme:
Diğer parçalarda kısa devre yada hata sırasında şebeke voltajının çok düşmesi gibi başka bir sorun olma ihtimali var mıdır acaba?

Geri
Yukarı