Cooler Master Master Liquid Pro 240 Ses Yapıyor

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
RAM
8*2 CORSAIR - 3000 mHz
Ekran kartı
GTX 1080 GAMING X - MSI
Anakart
Z170A GAMING PRO CARBON
İşlemci
6700k
2016 yılı aralık ayın toplamış bilgisayarımın sıvı soğutması Cooler Master Master Liquid Pro'dan yaklaşık 1 senedir ses geliyor. İlk başta önemsemedim ve açıkçası uğraşmak da istemedim kapalı ancak kulaklığı takmazsam ses çok rahatsız ediyor. Gelen sesi buraya yükleyeceğim. Bugün %30 inorganik yeşil antifriz ve saf su ile sıvısını değiştirip komple bakım yapacağım fanların temizliği dahil. Ancak bunu yapmadan önce sormak istedim acaba motorundan mu ses geliyor diye. Şimdiden teşekkür ederim. Soruna ait videoyu izleyerek sese göre değerleri yorumlarınızı bekliyorum.

2016 yılı aralık ayın toplamış bilgisayarımın sıvı soğutması Cooler Master Master Liquid Pro'dan yaklaşık 1 senedir ses geliyor. İlk başta önemsemedim ve açıkçası uğraşmak da istemedim kapalı ancak kulaklığı takmazsam ses çok rahatsız ediyor. Gelen sesi buraya yükleyeceğim. Bugün %30 inorganik yeşil antifriz ve saf su ile sıvısını değiştirip komple bakım yapacağım fanların temizliği dahil. Ancak bunu yapmadan önce sormak istedim acaba motorundan mu ses geliyor diye. Şimdiden teşekkür ederim. Soruna ait videoyu izleyerek sese göre değerleri yorumlarınızı bekliyorum.

Sanki fanlardan geliyor gibi hissettim. Eğer komple çıkartıp güzel bir temizlik yaparsan sorununun düzelir diye düşünüyorum.

Sanki fanlardan geliyor gibi hissettim. Eğer komple çıkartıp güzel bir temizlik yaparsan sorununun düzelir diye düşünüyorum.
Çok teşekkür ediyorum cevabınız için. Umarım dediğiniz gibi olur da 1500-2000 gibi bir parayı tekrar soğutma için harcamak zorunda kalmam. Bir de kasam Xigmatek Talon Black Edition. Bu kasa meğer sıvı soğutmaya uygun değilmiş, ben uydurdum ancak kasayı değiştireceğim, Cooler Master efendi daha rahat takılabilsin diye...

Benim sıvı soğutma önermeme sebebim bu. Bir hava soğutma olsaydı, böyle bir şeyle uğraşmanıza gerek kalmazdı.
Bana pompayla alakalı gibi geldi. Kulağınızı yaklaştırıp duymaya çalışın. Eğer hâlâ anlayamıyorsanız, BIOS'dan radyatör fanlarını durdurun. Veya direkt anakart üzerindeki fan kablolarını çıkarın. Böylece fanlardan mı, pompadan mı geldiğini anlayabilirsiniz.

Benim sıvı soğutma önermeme sebebim bu. Bir hava soğutma olsaydı, böyle bir şeyle uğraşmanıza gerek kalmazdı.
Bana pompayla alakalı gibi geldi. Kulağınızı yaklaştırıp duymaya çalışın. Eğer hâlâ anlayamıyorsanız, BIOS'dan radyatör fanlarını durdurun. Veya direkt anakart üzerindeki fan kablolarını çıkarın. Böylece fanlardan mı, pompadan mı geldiğini anlayabilirsiniz.
GTX 1080' den maksimum verim almak için 4.6-4.8 gHz OC yaptığım için sıvı soğutma kullanıyordum. Öncelikle normal fanları çıkarayım dediğiniz gibi ancak sanki net bir şekilde sıvı soğutmadan geliyor gibi hissettim. Tavsiyeniz için ayrıca teşekkür ederim. CM' nin bu olumsuz yanlarına ek olarak, ses dışında ısınma problemi vs yaşamadım. Ancak bir daha CM markasının vidasını daha almayacağım her ne kadar 2016 Aralık ayından beri ve sen 1.5-2 senedir yaptığı sesi saymazsam sorunsuz çalışsa da, sessizlik ve konfor konusunda çok geride kalmış bir marka gerçekten.

@Paytak Penguen öyle dimeyin, yani dimeyin öyle. İyi sıvı soğutma candır...
Alırsınız, bu sayede CPU veye GPU'nuza çook uzun yıllar bahşedersiniz. Evet, yılda bir ya da bir kaç yılda bir de olsa, birazcık uğraş vermenizi gerektiriyor ama bu uğraşı hava soğutma için de veriyorsunuz ama aslında hava soğutmanın verdiği uğraş daha fazla...
Sıvı soğutmada, termal macunlar çok daha uzun ömürlü olur. İşin yok da ikide bir sök macun değiştir.

@GRBreakpoint sizin diğer konuda paylaştığınız fotoda da anlaşılacağı üzere, pompa pervanesinin görevi olan radyatör sıvısı tükenip kuruduğundan boşa dönüyor ve haliyle ses yırtılmasına sebep oluyor. Pompanız pervane yuvasını bozmadığı için şanslısınız. Yani umarım bozmamıştır.

Alırsınız, bu sayede CPU veye GPU'nuza çook uzun yıllar bahşedersiniz. Evet, yılda bir ya da bir kaç yılda bir de olsa, birazcık uğraş vermenizi gerektiriyor ama bu uğraşı hava soğutma için de veriyorsunuz ama aslında hava soğutmanın verdiği uğraş daha fazla...
Sıvı soğutmada, termal macunlar çok daha uzun ömürlü olur. İşin yok da ikide bir sök macun değiştir.

@GRBreakpoint sizin diğer konuda paylaştığınız fotoda da anlaşılacağı üzere, pompa pervanesinin görevi olan radyatör sıvısı tükenip kuruduğundan boşa dönüyor ve haliyle ses yırtılmasına sebep oluyor. Pompanız pervane yuvasını bozmadığı için şanslısınız. Yani umarım bozmamıştır.
Çok uzun zamandır 1.5-2 yıldır bu ses geliyor. Bugün gerekli bakımları yaptıktan sonra eğer düzelmezse kesinlikle CM markasından tamamen vazgeçip Arctic Freezer II alıp kafamı rahatlatacağım bütçem elverdiği zaman. Buna ek olarak CM markasının vidasının dahi alınmaması gerekiyor. Fanları sesli, kapalı sistem sıvısını tüketiyor. Bir de kendini kanıtlamış marka diyorlar. 2016 Aralık ayında taktım bu soğutmayı, o zamanın en iyilerinden, en pahalılarındandı. Ha sorun çıkarmadı ısı değerlerim de fena değil ama CM markasına tövbe ettim.
Bir önceki fotoğraftaki soğutucu benim değil arkadaşımındı markası da Silverstone. Bu suretle ben ısrarla diyorum ki Silverstone, CM, Deep Cool, Enermax vs. gibi markalara yöneltemektense direkt Arctic, NZXT, Corsair. Bunlar kesinlikle daha sorunsuz kullanan kişileri tanıyorum hiç sorun yaşamadılar bizler gibi...

Ben hava soğutma kullanıyorum ve işlemcim 65 dereceyi geçmiyor. Ömrü mü kısalıyor yani? Hayır.
Termal macunun uzun ömürlü olma kısmını bilmiyorum, ama bana mantıklı gelmedi. İkisinde de aynı mantık var çünkü. Bir metal doğrudan işlemciye temas ediyor, aradaki ufak pürüzleri doldurmak için termal macun kullanıyoruz.

Ben hava soğutma kullanıyorum ve işlemcim 65 dereceyi geçmiyor. Ömrü mü kısalıyor yani? Hayır.
Termal macunun uzun ömürlü olma kısmını bilmiyorum, ama bana mantıklı gelmedi. İkisinde de aynı mantık var çünkü. Bir metal doğrudan işlemciye temas ediyor, aradaki ufak pürüzleri doldurmak için termal macun kullanıyoruz.
Eğer sıvı* soğutma yüksek sıcaklılarda gerekli olmasaydı araçlarda da hava soğutma kullanılırdı ve radyatör ve karmaşık soğutma sistemi kullanılmazdı. Stok hali 4.0 gHz olan işlemciyi 4.8 gHZ OC yaptım. Sıvı soğutmadan başka çare yok maalesef. Kendi görüşüm tabii.

@Paytak Penguen hava soğutma ömrü kısaltır demedim, 'sıvı soğutma ömrü daha da uzatır' dedim.

Ortalama bir termal macun hava soğutmada 1-2 yıl gidiyorsa, sıvı soğutmada 3-4, eğer üst seviye bir sıvı soğutma ise, 4-5 yıl çok rahat gidebiliyor. Tabi normal kullanımdan ziyade, sistemi yük altına sokan program, uygulamalar üzerinden iddia ediyorum. Gerçi iddia da değil, bizzat tecrübe. Sıvı soğutmada sistem (CPU ya da GPU) çok fazla sıcaklık görmediğinden, termalin macunun ömrünü uzatır. Fazla sıcaklık ise termal macunları zamanla kurutur, teması sağlayan özelliklerini yitirtir.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı