Cooler Master Masterbox TD500 mesh uyumlu egzoz fanı tavsiyesi

Bütçe
100
Fan ayarlarını cızırtıyı engellemek için nereden ve nasıl ayar yapmalıyım?

Şurada belirttiğim gibi; işlemci sıcaklığı 60 dereceyi görene işlemci soğutucu haricindeki -stok fanlar yani- dek fanların inaktif halde kalması gibi ufak bir dokunuşla problem çözüldü benim için. Basit bir işlem, bilgisayarın güç tuşuna bastıktan sonra anakart modelinize göre BIOS'a girince fan kontrolü yapılabiliyor, internette ufak bir arama yapmanız yeterli.

Eki Görüntüle 944866

BIOS'tan fan ayarlarını yapıp istirahat halinde kafa ütüleyen hafif cızırtımsı fan sesini engelleyince görselinden hava akışına dek kusursuz bir bebek oluyor. Yaptığım en iyi alışverişlerden birisiydi 👌🏻
Merhaba. Ramleriniz RGB Pro modeli mi yoksa Pro SL modeli mi? Bende RGB Pro modeli var aynı kasada üst tarafa sıvı soğutma takamayacağımı düşünüyorum çünkü ramlerin boyutundan dolayı

Eki Görüntüle 944866

BIOS'tan fan ayarlarını yapıp istirahat halinde kafa ütüleyen hafif cızırtımsı fan sesini engelleyince görselinden hava akışına dek kusursuz bir bebek oluyor. Yaptığım en iyi alışverişlerden birisiydi 👌🏻
Hocam iyi günler konuyu hortlatıyor gibi oluyorum da bir şey sormak istiyorum, malum yaz aylarına geldik benim kasada TD500 Mesh White ekran kartım ile işlemcim oyunlarda ısınıyor bu sebeple bir tane ARGB 3 fanlı bir soğutucu ve bir tane de egzos fanı almak istiyorum fakat sorun şimdi ortaya çıkıyor anakartım da tek bir ARGB çıkışı var oda kasanın önündeki 3 fanı besliyor. Ben şimdi soğutucu ve egzos fanı almak istediğimde ARGB girişlerine nasıl bir çözüm bulacağım yardımcı olur musunuz acaba?

Fan olarak aerocool mirage fanlar var aerocool'un kendi sıvı soğutmasında kullandığı. 100-130tl arasına bulunabiliyor. Argb ve hava akışı bakımından çok iyi. Bütçeniz uygunsa tüm fanları onla değiştirebilir veya sadece egzoz fanı olarak alıp kullanabilirsiniz. Kendi orjinal fanları biraz sıkıntılı biostan güzel ayar vermeniz lazım. Ben işlemci kaç derece ise o kadar yükte çalıştırıyorum biraz sesini zırıltısını kestim. 360mm radyatörü öne alıp kendi fanlarını yukarı taşıdım. Örneğin işlemci 40 derece ise fanlar %40 devirle çalışıyor.

TD500 ile ilgili söyleceğim bir kaç şey var. Kasa tasarım olarak en güzel kasalardan biri olmasına rağmen dezavantajları çok. Üste 360mm takmak çok sıkıntılı ya ramlere denk geliyor fanlar yada dokunacak kadar yakın oluyor. Radyatörü öne takılınca hava akışı ciddi şekilde azalıyor pull-push dediğimiz bir fan yapmanız gerekiyor radyatöre. Üst kısım biraz yukarı taşınıp ekstradan corsair 5000 serisinde ki gibi arka kısıma fan desteği gelse çok iyi olucak psu fanı filtresini temizlemek çok sıkıntılı. Kasayı ya yan yatıracaksınız yada söküp takarken muhtemelen tam takamadığınız için psu toz dolucak. Sürgülü bir kapağı olsa daha iyi olur.

Geri
Yukarı