Cooler Master Masterkeys Lite L Combo Klavye ve Fare Seti Detaylı İnceleme

Herkese iyi günler.

Aslında dünkü modlama konum ile birlikte ekipman incelemelerimi de paylaşacaktım ancak okuyacak moderatöre işkence olmasın diye kalan 2 incelemeyi de bugüne bıraktım :) Eğer hala görmediyseniz kasa modlama ve gaming setup konum ile JBL T500 incelememe de bir bakınız lütfen :)
Bu incelemeleri her zaman imzamda bulabilirsiniz :)

Bugün yukarıdaki konuda kullandığım Cooler Master Masterkeys Lite L Combo klavye ve fare setini inceleyeceğim. Klavye ve fare seti çıkalı çok uzun bir zaman oldu hatta sanırsam set hala satışta değil. Zaten klavye ve fare setini yeni almadım alalı 6-7 ay oluyor. (Set ayın 16'sı itibari ile 2 yıllık oldu ben 2. el aldım.) PC Mod konumu açınca resimdeki ekipmanlarımın da incelemesini yapayım dedim.

Tıpkı modlama konusunda olduğu gibi çok resim olduğundan spoiler içerisinde vereceğim. Ancak dünkü kadar uzun bir yazı olmadığından ekstralara yer vermiyorum bu sefer (Giriş, konu başlıkları falan...).

Bu setin incelemesini ve fotoğraflarını her yerde bulabilirsiniz zaten. Benim bu incelemeyi yapma amacım ise yapılan incelemelere baktığımda eksik olduklarını görüyorum. Bu eksiği başka birisi başka bir incelemede kapatıyor. Benim amacım ise benim 6 aylık deneyimlerim ile bunları birleştirerek bu set ile ilgili size ne lazımsa soru bırakmayacak şekilde incelemek.
İncelemeye geçmeden önce belirtmek isterim ki, fotoğrafları ve incelemelerini her yerde bulabileceğinizi söyledim. Bu nedenle (Ayrıca iyi bir kameram olmadığından dolayı.) fotoğrafları ve teknik detayları internetten aldım. Kaynakları ise aşağıda ekleyeceğim.

1. Kutu :

Kutudan başlayalım. İlk kutuyu elime aldığımda "Wow, bayağı ağırmış." dedim.
Set Kutusu.png

Kaynak : Cooler Master Masterkeys Lite L Combo Review – An Amazing Bundle! - Technology X

Kutunun ön ve arka kısımlarında ürünün fotoğraflarına ve bazı teknik bilgilerine yer verilmiş.

İçini açtığımızda ise güzel bir paketleme karşımıza çıkıyor. Paketlemeyi ben gerçekten beğendim açık söyleyeyim. Klavye ve fareyi kaldırdığımızda altından garanti, fatura ve ürün kitapçığı yer almakta. Burada fazla söze gerek yok.

2. Klavye :

Kutuyu gösterdiğimize göre sırada klavye var.
Klavyenin veya farenin teknik detaylardan fazla bahsetmeyeceğimi yukarıda söylemiştim. Elbette bütün teknik detaylarının fotoğrafını koyacağım ve açıklanması gerekenleri açıklayacağım. Aklınızda soru kalmasın o konuda. Ancak tek tek yazmayacağım ve resimde olanlardan bahsetmeyeceğim gerek yok. Eksik bir bilgi varsa sorabilirsiniz, cevaplarım.

A) Teknik özellikler :

Klavyenin teknik detaylarında gördüğünüz gibi "Keyboard Repeat Rate"ini 8X yapabiliyoruz. Peki nedir bu? FN + F10 tuş kombinasyonları ile klavyenin "Repat Rate"ini 8X'e aldığımızda tuşa basılı tuttuğumuzda daha hızlı yazıyor. Yani demek istediğim :
2 saniye boyunca "a" tuşuna hem 1X hem 8X hızlarında basılı tutacağım ki ne olduğunu anlayasınız. Çünkü ben almadan önce bir türlü anlamamıştım :) :
1X -> aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
8X -> aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Demek istediğimi anladınız şimdi. Ancak bu bazı oyunlarda sıkıntı yaratabiliyor.

Klavyemiz 125 HZ yenileme hızına sahip.

Ek olarak 26 tuşa kadar Anti-Ghosting destekliyor. Ancak belirtmem lazım (Her ne kadar ben yaşamasam da...) bazı arkadaşlar bir kaç tuşa basıldığında algılamadığından bahsetmiş. Oyun oynarken Anti-Ghosting olmayan bir tuşla kombinasyon yaptığınızda olabiliyor bazen. Dediğim gibi ben yaşamadım ancak tuş kombinasyonlarını deneyip ona göre yapabilirsiniz. Bu fiyattaki klavyelerde mecburen olacaktır bu, yani sadece bu klavyeye özel değil. "Full Key Anti-Ghosting" desteklemediği sürece bu beklenebilir bir şey.

Ayrıca klavyemizin belli bir seviyede su geçirmezliği bulunuyor.

Ayrıca klavyemizi oyun moduna alabiliyor ya da tamamen kilitleyebiliyoruz. "FN + F11" kombinasyonu klavyeyi tamamen kilitlerken "FN + F12" ise oyun moduna alıyor yani Windows tuşunu kilitliyor. Bu sayede oyun oynarken yanlışlıkla Windows tuşuna eliniz deyip oyunu alta almıyorsunuz.

B) Switch'ler :

Klavyenin en büyük özelliği tabiki "Switch"leri.

Cooler Master bu klavyede "Mem-Chanical Switch"ler kullanmış. Peki nedir bu "Switch"lerin olayı?
250 TL gibi bir fiyata mekanik bir klavye bulmak çok zor. Bulduğunuz Rampage, Gamepower, James Donkey gibi markalar mekanik klavyelerinde dandik Çin işi "Outemu" ya da diğer "Switch"leri kullanıyor.*
*Önemli not :
İllaki Çin işi diye dandik olmasına gerek yok bu konu hakkında daha fazla bilgi için Technopat'ın şu videosunun 6:35'ten sonrasına göz atmanızı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ve genellikle bu "Switch"ler 1 sene sonra bozuluyor. Güya 50 milyon tuş ömrü olması lazım. Ya da bu klavyeler en iyi ihtimalle lehim atıyor.
İşte burada devreye Cooler Master'ın "Mem-Chanical Switch"leri devreye giriyor. Bu tipte zar hâla korunmakta ancak üzerinde mekanik klavyeleridekine benzer bir yapı bulunmakta.
Açık söyleyeyim, bu işi becermişler. İlk bakışta dandik bir şey gibi görünüyor olabilir ancak gerçekten iyi iş çıkarmışlar. Peki neden?

Yukarıdaki iki resimde gördüğünüz gibi "Mem-Chanical Switch"ler normal "Membrane"ye göre 2 kat daha dayanıklı. (Tabii Cooler Master'ın iddiasına göre.) klavyenin 12M tuş ömrü bulunmakta ki bu bayağı fazla bir sayı ediyor.
İkinci olarak klavyenin tuş hissiyatı gerçekten iyi diyebilirim. Yukarıda bahsettiğimiz Çin işi dandik "Switch"lerin hissiyatından daha iyi mekanik klavye hissiyatı veriyor. Bunu CK108 kullandığımdan biliyorum. Hissiyat olarak gerçekten iyi iş çıkarmışlar.
Üçüncü olarak sesleri ne çok gürültülü ne de çok sessiz diyebilirim. İkisinin ortasında bir sesi var.
Switch'lerin şuraya özel bir iki fotoğrafını bırakmak istiyorum.
Sırada klavyenin ışıkları bulunmakta.

C) RGB ışıklandırma :

Klavyemiz RGB 16.7M renk desteklemekte fakat...
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Kaynak :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pahalı klavyelerde gördüğümüz gibi her tuşta ayrı aydınlatma bulunmuyor, bölgesel aydınlatmamız bulunuyor. Bu bir eksi çünkü klavyenin renklerini istediğimiz gibi özelleştiremiyoruz. Bu arada özelleştirme demişken klavye ve farenin herhangi bir yazılımı bulunmuyor. Bu bir eksi mi tartışılır. Artı olmadığı kesin ancak uygun fiyatlı bir klavyede zaten yazılım beklemek doğru olmaz diye düşünüyorum.
Aydınlatmamız bölgesel dedik, Corsair K55, Apex 150 veya Hyperx Alloy Core RGB'nin aksine Cooler Master Materkeys Lite L'de 6 bölgeli aydınlatma bulunuyor. Bu K55'de 3 bölgeli, Apex 150'de 5 bölgeli ve Hyperx Alloy Core RGB'de de 5 bölgeli aydınlatma olarak değişiyor. Peki bölgenin fazla veya az olması ne demek?
Bölgesel aydınlatmada ne kadar çok bölge olursa efektler o kadar güzel ve her tuşta olan aydınlatmadakine yakın sonuçlar verir. Ayrıca daha fazla özelleştirilebilir bölge anlamına geliyor.
Klavyemizde ışık parlaklığı ayarı bulunmuyor. Aslına bakarsanız ışık seviyesi zaten yeterli, yani ne çok düşük ne çok yüksek. Tek sıkıntısı sabahları doğrudan güneş ışığı alıyor odam ve o zaman biraz zor gözüküyor diyebilirim. Ancak bana soracak olursanız ışık parlaklığı yeterli. Gene de düşük fiyatlı bir üründe parlaklık ayarı beklemiyorum zaten ancak olsa iyi olurmuş.
Işık konusunu kapatmadan önce bir tablo bırakacağım. Zaten ışık efektleriyle ilgili bir sürü video var ancak neredeyse hepsinde yarım bahsedilmiş. Bu tabloda ışık efeklerin "TAMAMI" gösteriliyor.
18.png

D) Malzeme kalitesi :

Klavyemizin malzeme kalitesi iyi diyebilirim. Metal değil ancak kaliteli bir plastik kullanılmış ve klavyeyi elinize aldığınızda zaten ağırlığından anlıyorsunuz. Bana göre malzeme kalitesi fiyatına göre gayet iyi.

E) Klavyenin eksikleri :

Klavyemizi övdük, teknik detaylarından falan bahsettiğimize göre gelelim kötü yanlarına. Bilmiyorum siz bunu kötü yan olarak alır mısınız ama ben alıyorum.

Klavye toz ve parmak izi tutuyor. Yani klavyeyi penceresi açık odamda tutuyorum (Sürekli açık mecburen.) ve 1 hafta sonra aşırı toz oluyor üstü. Parmak izi de cabası. Silmek gerekiyor sürekli. Ve açıkcası bu beni deli ediyor.

Diğer bir kötü yanımız ise medya tuşlarımız ve bilek desteğimiz bulunmuyor. Daha önceki klavyemde bilek desteği bulunmakta idi. Ancak bir süre sonra bu klavyeyi bilek desteksiz kullanmaya alıştım. Açıkcası buna alışamayan ve bilek desteksiz kullanamayan/rahat etmeyen arkadaşlar da var onlara tavsiyem başka klavyelere yönelmek ya da evinizde ufak bir el becerisi ile kendiniz yapmanız.

Klavyemizde medya tuşları bulunmuyor ancak FN kombinasyonları ile kullanabiliyoruz. Örneğin "FN + Page Up" ile sesi yükseltiyor ve "FN + Page Down" ile sesi kısıyor ya da ileri ve geri yapabiliyoruz... Bu kombinasyonlar klavyenin üzerinde yazıyor yani merak etmeyin.

Son eksimiz ise yukarıda bahsettiğim gibi klavye ve farenin yazılımı bulunmuyor.

3) Fare :

Sırada fare incelememiz var. Ancak belirteyim ben internette setin satışını bulamadım. Üretimden kalkmış olabilir. Ama unutmayın fare ayrı "SATILMIYOR". Yani "CM Mastermouse Lite S" ya da "Mastermouse S" falan değil. Setin içinde gelen özel bir fare.
Açıkcası fareden "Ultra" bir şey beklemeyin. Klavyeyi tek alıp yanına başka bir fare almak (SS Rival 110, Corsair Harpoon veya G102 gibi...) daha mantıklı. Ancak bu demek değildir ki fare iş görmüyor. Yayıncı değilseniz veya iyice profesyonelleşmek için uğraşmıyorsanız ve benim gibi günlük eğlenmek için oyun oynayan biriyseniz fare gayet yeterli diyebilirim. Daha üstünü aramadım şimdiye kadar. Bu Fortnite, PUBG ve CS:GO gibi oyunlar için de geçerli.
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg

A) Teknik Özellikler :

Teknik özellikler tablosunu tekrar bırakıyorum buraya.
Ancak bu tabloda gördüğünüz gibi farenin teknik özellikleri "Eksik". Bu yüzden eksik olan parçaları ben tamamlayacağım.
"High Speed Motion Detection at typical of 60 IPS and acceleration up to 20G." Bunu Avago'nun sitesinde aldım.

Ayrıca faremizin yenileme hızı 1000 HZ.

Faremizin tutuş şeklinen bahsedeyim. Bilmeyenler için tutuş şekillerinin fotoğrafını bırakayım.
17.png
Faremizin tutuş şekli hepsinin ortası gibi bir şey diyebiliriz. Açıkcası ben Claw ve Fingertip Grip arasında bir şey kullanıyorum ve ne çok rahat ne de çok rahatsız edici diyebilirim.

Fare ne çok küçük ne çok büyük. Elim büyük sayılır benim ve açıkcası rahatsız edicek kadar küçük değil bana sorarsanız. Eğer tam elinize nasıl oturacağını merak ediyorsanız ölçülerini G300S gibi küçük ve Rival 110 gibi büyük bir fareyle karşılaştırırsanız net bir sonuç elde edersiniz.

B) RGB ışıklandırma :

Farenin ışıkları 2 bölgeli. Birincisi fare tekerleğinin üzerinde ikincisi ise arkada yere temas eden kısımda. Faremiz RGB ancak sadece 2 modu bulunmakta, statik ve renk değişimi. RGB olmasına rağmen statikte sadece önceden atanmış belli renkleri kullanabiliyorsunuz. Renk değişiminde ise önceden belirlenen renkler arasında değişim yapıyor. Renk değişim hızını ayarlayabiliyorsunuz. Işık çok sönük de değil çok parlak da değil. Güneş ışığında görünecek kadar parlak ve bu seviye yeterli bana sorarsanız.

C) Malzeme Kalitesi :

Malzeme kalitesi konusunda ise fare sınıfta kalmaz ancak iyi de değil açıkcası. Oturduğumuz yer aşırı sıcak oluyor (40 derece aşağı yukarı.) ve bu sıcakta doğal olarak her şey terliyor. Bu yüzden terleme konusunda çok yorum yapmayacağım. Kışın terleme sorunu olmuyor elbette. Ancak tıpkı klavyedeki gibi toz tutma konusunda kötü diyebilirim. Gene de klavye toz tutmuyor. Ancak şaşırtıcı kısım fare öyle fazla parmak izi de tutmuyor. Yani bu bir artı. Ancak klavyenin toz ve parmak izini çok tutması ve farenin de tozu çok tutması bana kalırsa bu klavye ve farenin en büyük eksiği.

Farenin çok detaylı testlerine ulaşmak istiyorsanız şu siteyi ziyaret etmenizi öneririm. Fare kısmına bakabilirsiniz. Bunun fotoğrafını koymak doğru olmaz diye siteyi koymayı tercih ettim :

4) Sonuç, klavye alınır mı?

Öncelikle sadece klavyeden bahsedeceğim ve neden önce sadece klavyeden bahsettiğimin nedenini aşağıya yazacağım. Klavye kesinlikle alınır. "Switch"leri olsun, ışıklandırması olsun kalvye gayet güzel ve fiyatı da yeterince uygun. Elbette kendisine göre eksileri var. Bu eksileri göz önünde bulundurup eğer beğenmezseniz Corsair K55, SS Apex 150 veya Hyperx Alloy Core RGB'ye yönelebilirsiniz.

5) Sonuç, set alınır mı?
Set ise alınmaz çünkü satılmıyor :D. Bu yüzden önce klavyeden bahsettim. Ancak eğer ikinci el alıcaksanız benim gibi, uygun fiyata aldığınız sürece sorun yok. Ben klavye ve fare setini 150 TL'ye almıştım 6-7 ay önce ve garantisi bulunmaktaydı. Ve gene parasını hak ediyor diyebilirim.

Son düzenleme:
Ellerinize, emeğinize sağlık hocam. Ben de bu klavyeden almak istiyordum. Mekanik klavyeler aşırı pahalı ama bu klavye fiyat/performans olarak çok şahane gözüküyor. İnceleme için teşekkür ederiz.

Hocam peki incelemedeki klavyeye kıyasla onu mu tercih etmeliyim? Marka takıntım yok ama biraz tedirginim doğrusu.
Siz tercih eder misiniz bilmem ama ben CM'den vazgeçip buna döndüm. Membran aldıktan sonra evdekinden ne farkı kalacak ki? Her tuşa farklı farklı renk ve macro atayabiliyorsun da. Yazılımı gayet güzel. Vatanda da inceledim malzeme kalitesi ve yazım hissi muhteşem. CM nasıldır bilmem ama Vatanda membran veya yarı mekanik diye geçen klavyelerin hepsine baktım ve A101'den aldığım 30TL'lik Piranha klavyeden hiçbir farkını göremedim.

@Ömer Murat KARACA Çünkü nasıl mekanik klavyelerin taklidi yapılıyorsa yarı mekaniklerin de taklidi yapılıyor. 30 TL'ye de "GÜYA" yarı mekanik klavye satıyorlar, 250 TL'ye de... Sanırım siz Masterkeys Lite L gibi yarı mekanik bir klavye kullanmadınız hiç.

Ayrıca belirtmem lazım ki her mekanik klavye bir olmuyor tıpkı yukarıda söylediğim gibi. Özellikle de Çin üretimi switchler kullanıyorsa. Yanlış anlaşılmasın Çin üretimi olup kaliteli olan da var, örneğin Cooler Master CK350 gibi (Her ne kadar Cherry MX'in yerini tutmasa da.). Bu klavyeyi ürettiren firmaya da bağlı tıpkı yukarıda dediğim ve Technopat'ın videosunda bahsettiği gibi.

Açıklamayı yaptıktan sonra soruna gelirsek, bahsettiğin klavyeyi bilmiyorum ancak Trust markasının ürettirdiği Çin switchlerinin Motospeed, James Donkey veya Gamepower'dan farklı olduğunu düşünmüyorum. @Ömer Murat KARACA arkadaş da Masterkeys Lite L'i kullanmadığı için böyle bir yorum yaptığını düşünüyorum. Ancak benim fikrimi sorarsanız Masterkeys Lite L derim.

@Ömer Murat KARACA Çünkü nasıl mekanik klavyelerin taklidi yapılıyorsa yarı mekaniklerin de taklidi yapılıyor. 30 TL'ye de "GÜYA" yarı mekanik klavye satıyorlar, 250 TL'ye de... Sanırım siz Masterkeys Lite L gibi yarı mekanik bir klavye kullanmadınız hiç.

Ayrıca belirtmem lazım ki her mekanik klavye bir olmuyor tıpkı yukarıda söylediğim gibi. Özellikle de Çin üretimi switchler kullanıyorsa. Yanlış anlaşılmasın Çin üretimi olup kaliteli olan da var, örneğin Cooler Master CK350 gibi (Her ne kadar Cherry MX'in yerini tutmasa da.). Bu klavyeyi ürettiren firmaya da bağlı tıpkı yukarıda dediğim ve Technopat'ın videosunda bahsettiği gibi.

Açıklamayı yaptıktan sonra soruna gelirsek, bahsettiğin klavyeyi bilmiyorum ancak Trust markasının ürettirdiği Çin switchlerinin Motospeed, James Donkey veya Gamepower'dan farklı olduğunu düşünmüyorum. @Ömer Murat KARACA arkadaş da Masterkeys Lite L'i kullanmadığı için böyle bir yorum yaptığını düşünüyorum. Ancak benim fikrimi sorarsanız Masterkeys Lite L derim.
Vatanda Trust'ı test ettim ve muhteşem geldi. Belkide bendeki 10TL'lik klavyeden sonra çok iyi gelmiştir. İçindeki switchler outemu switchler. Cherry Mx tabii ki etmez ama Mx'ten sonra en çok tercih edilen switch bu switch. Kalitesiz olduğunu bu yüzden düşünmüyorum. Pazartesi sipariş edeceğim Cada'yı. İnşAllah beni pişman etmez.

Vatanda Trust'ı test ettim ve muhteşem geldi. Belkide bendeki 10TL'lik klavyeden sonra çok iyi gelmiştir. İçindeki switchler outemu switchler. Cherry Mx tabii ki etmez ama Mx'ten sonra en çok tercih edilen switch bu switch. Kalitesiz olduğunu bu yüzden düşünmüyorum. Pazartesi sipariş edeceğim Cada'yı. İnşAllah beni pişman etmez.

Sanırım incelemede bahsettiğim kısmı görmediniz. Açıklayayım o zaman.

Mesajımda da belirttiğim gibi her Çin üretimi switchler dandik değil. Örnek olarak Outemu switchleri alıyorum. Ali Bey'in videoda belirttiği gibi kaliteli Outemu switchler de üretiliyor ancak bu onu ürettiren markaya bağlı. Gamepower, James Donkey VS. diye uzayıp giden markalar en düşük maliyete çekebilmek için aşırı kalitesiz ürettiriyorlar. Bu yüzden güya mekanik olan klavye mekanik hissiyatını bile veremiyor. Ancak Cooler Master'ın son çıkan klavyesi (CK350)'de olduğu gibi kaliteli Outemu switchler de var. Bu ürettiren markanın nasıl istediğine bağlı. Yani ne kadar çok para o kadar ekmek gibi. Elbette her ne kadar Cooler Master'ın kullandığı Outemu swtichler diğerlerine göre kaliteli de olsa bir Cherry MX olmuyorlar.

İşte bu yüzden Çin işi switch kullanan klavyeyi alırken klavyenin markası çok önem arz ediyor. Ve bu konuda Trust'ı Gamepower, James Donkey ve Motospeed ile aynı kefeye koyuyorum.

Elbette varsa eklemek istediğiniz, buyrun. Bashettiğiniz klavyeyi kullanmadığım için "BİZZAT" net bir yorum da yapamıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı