Cooler Master Masterliquid ML240L fan sesi

Evet bende de öyle bir sorun var. Bu yüzden bütün parçalarını söktüm çalıştırdım ve hiç bir hata bulamadım. En sonunda kasaya monte etmeden çalıştırdım sonra baktım ki sadece rüzgar sesinden başka ses gelmiyor üstelik fanları %100 çalıştırmama rağmen. Anladığım kadarıyla sorun; ızgarayı kasaya takınca titreşimden dolayı bu sesi yapıyor. Çünkü fanlar gerçekten güzel hava üretiyor ve baya da titreşim üretiyorlar. Fanların üzerinde titreşim engelleyici plastik var fakat ızgarayı kasaya bağladığımız yerlerde yok. Çözüm olarak vidalara plastik bir conta alıp deneyeceğim.

Fan devrini anakart bios dan düşürün. Ne yaparsanız yapın fanlar %60 ve üstü sesli çalışıyor. Radyatör üzerindeki fanların anakart üzerinde CPU_FAN kısmına bağlı olduğunu varsayarak CPU fan eğrisini bu şekilde ayarlarsan oldukça sessiz çalışır.

CPU Q-Fan Control [PWM Mode]
CPU Fan Smoothing Up/Down Time [0 sec]
CPU Fan Speed Lower Limit [200 RPM]
CPU Fan Profile [Manual]
CPU Upper Temperature [75]
CPU Fan Max. Duty Cycle (%) [80]
CPU Middle Temperature [65]
CPU Fan Middle. Duty Cycle (%) [50]
CPU Lower Temperature [40]
CPU Fan Min. Duty Cycle (%) [18]

Son düzenleme:
Söylediğiniz ayarları eve gidince yapıp sonucu buraya yazarım teşekkürler. Sesin sebebi fanların radyatöre yapışık olması mı acaba? Farklı markalarda da böyle midir?

Cooler master fan kullanıyorum. Yaklaşık aynı ses geliyor ve etraf sessiz olduğu zaman oda inliyor resmen. Cooler Master kasa ve PSU alırım ama daha fan almam.

Cooler master fan kullanıyorum. Yaklaşık aynı ses geliyor ve etraf sessiz olduğu zaman oda inliyor resmen. Cooler Master kasa ve PSU alırım ama daha fan almam.

Katılıyorum CM nin fanları biraz sesli çalışıyor. Bir miktar düşük devirde çalışması ayarlanırsa da oldukça sessiz çalışır. Geceleri sessiz bir ortamda bile sesi rahatsız etmez.

Fan devrini anakart bios dan düşürün. Ne yaparsanız yapın fanlar %60 ve üstü sesli çalışıyor. Radyatör üzerindeki fanların anakart üzerinde CPU_FAN kısmına bağlı olduğunu varsayarak CPU fan eğrisini bu şekilde ayarlarsan oldukça sessiz çalışır.

CPU Q-Fan Control [PWM Mode]
CPU Fan Smoothing Up/Down Time [0 sec]
CPU Fan Speed Lower Limit [200 RPM]
CPU Fan Profile [Manual]
CPU Upper Temperature [75]
CPU Fan Max. Duty Cycle (%) [80]
CPU Middle Temperature [65]
CPU Fan Middle. Duty Cycle (%) [50]
CPU Lower Temperature [40]
CPU Fan Min. Duty Cycle (%) [18]
Hocam ben bu ürünü yaklaşık 2 gün önce montaj yaptım ve gigabyte bios menüsünden tüm fanları sessize çektim ama bir oyuna girdiğimde vs çok ses yapıyor bunu oyun esnasındada 50-60 dereceye kadar hiç sessiz çalışmasını nasıl sağlayabilirim bu arada ana kart X570 Aorus Elite

Gigabyte fan yazılımı aç o 2 fanın bağlı olduğu fan ayarını rpm fixed mode yazıyor ona geç. Bende öyle yapınca düzeliyor. Herhalde sabitliyor hızı

Geri
Yukarı