Cooler Master MasterLiquid ML240L Isınma Sorunu

Orodruin

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Sirius
Cooler Master Masterlite 5 RGB kasama Master Liquid ML240L Sıvı soğutma aldım geçen gün. Montajı sorunsuz olarak gerçekleştirdim.

Kasa fan dağılımı aşağıdaki gibidir.
* KIRMIZI RENK: Radyatör ve Radyatör önüne gelen fanlar.
* MAVİ RENK: Radyatör arkasında konumlandırdığım ve kasanın ön yüzünde üst kısımdaki temiz hava girişi sağlayan fan. (Radyatör önündeki ve üstteki fan Coolermaster Air Balance model fanlar)
* YEŞİL RENK: Egsoz fanı. (Yeşil egsoz fanı ile radyatör arkasında kalan mavi fanlar ise Air Balance tipi kasa ile gelen fanlar.)

base.jpg

Kasanın tasarım elvermediği için 240'lık radyatörü ön alt kısıma monte edebiliyorum ancak.

Lakin asıl sorum şu, bu kasanın ön kapağı plexi ile kapalı. Havayı üst ve alt kanallardan alıyor. Normal çalışma esnasında ortalama sıcaklık 40 derece ile 46 derece arasında gidip geliyor. Stres testi gibi tam yükte oyunda veya render işlemleri sırasında ise işlemci sıcaklığı çekirdeklerde 75 derece civarına kadar çıkmakta. Pompa hızı 2250RPM değerinde işlemci fanı ise normal hızda 1200 rpm civarında seyrediyor.

Belirtmeliyim ki; montaj bağlantılarında bir sorun yok, pompa bloğu işlemci üzerine tam oturuyor ve Xigmatek PTI-3606 Termal macunu da işlemci yüzeyine eşit ve yeterli düzeyde sürdüm.

Sizce ısınmayı düşürmek için ne yapılabilir? Kasa ön kapağını çıkarmadan bir çözüm bulabilir miyiz?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kasayı tercih etmememin sebebi üst kısımda fan yuvaları olmamasıydı. Benim Soğutucu Corsair H100i GTX. Radyatörü soğutmak için 2 tane CM Masterfan Pro Air Pressure 120 RGB kullanıyorum. Radyatörün üst kısmında 2 adet Corsair SP120 fan kullanıyorum, 4 fanlı bir kurulum yaptım. Egzoz olarakta CM Masterfan Pro Air Flow 140 RGB kullanıyorum. Kasamda heryer fan doldu açıkcası. Bu halde boşta 35-40 derece arası oluyor. Stres testinde ise 70'leri görüyorum. Bence değerleriniz normal. Boşta 600-700, yükte 1000-1200 RPM arası dönüyor benim fanlarda. Ben bu ısınma sorununun kasanın yapısından dolayı olduğunu düşünüyorum. Radyatör sıcak havayı dışarı doğru atsa daha iyi bir soğutma olabilirdi diye düşünüyorum. Bu şekilde ekran kartıda olumsuz etkileniyor 3-5 derece arası fazla ısınma ihtimali var. Eğer kasaya sığarsa radyatöre benim yaptığım gibi ekstra olarak 2 fan daha takabilirsiniz. Devasa performans arttırmıyor orası ayrı konu ama sıcaklık azda olsa düşüyor 2-5 derece arası. Bir diğer önerim ise; radyatör için daha performanslı fanlar kullanmanız. Aklıma başka birşey gelmiyor. Ne olurdu yani kasanın üstüne 2 tane fan slotu ekleselerdi. Termal macun olarak Cooler Master Mastergel Maker Nano öneririm.

Bu kasayı tercih etmememin sebebi üst kısımda fan yuvaları olmamasıydı. Benim Soğutucu Corsair H100i GTX. Radyatörü soğutmak için 2 tane CM Masterfan Pro Air Pressure 120 RGB kullanıyorum. Radyatörün üst kısmında 2 adet Corsair SP120 fan kullanıyorum, 4 fanlı bir kurulum yaptım. Egzoz olarakta CM Masterfan Pro Air Flow 140 RGB kullanıyorum. Kasamda heryer fan doldu açıkcası. Bu halde boşta 35-40 derece arası oluyor. Stres testinde ise 70'leri görüyorum. Bence değerleriniz normal. Boşta 600-700, yükte 1000-1200 RPM arası dönüyor benim fanlarda. Ben bu ısınma sorununun kasanın yapısından dolayı olduğunu düşünüyorum. Radyatör sıcak havayı dışarı doğru atsa daha iyi bir soğutma olabilirdi diye düşünüyorum. Bu şekilde ekran kartıda olumsuz etkileniyor 3-5 derece arası fazla ısınma ihtimali var. Eğer kasaya sığarsa radyatöre benim yaptığım gibi ekstra olarak 2 fan daha takabilirsiniz. Devasa performans arttırmıyor orası ayrı konu ama sıcaklık azda olsa düşüyor 2-5 derece arası. Bir diğer önerim ise; radyatör için daha performanslı fanlar kullanmanız. Aklıma başka birşey gelmiyor. Ne olurdu yani kasanın üstüne 2 tane fan slotu ekleselerdi. Termal macun olarak Cooler Master Mastergel Maker Nano öneririm.

Aşağı yukarı aynı değerleri alıyoruz o zaman. Benim kasada da 6 fan var çizimde belirttiğim gibi. 4 Tane radyatörde, 1 tane ön üstte, 1 tane de arkada egsoz fanı. Kasa gerçekten çok güzel ama üst kısmında bir fan ya da yuva olmaması gerçekten büyük hendikap. Bu arada Masterlite'in arka kısmına 14 santimetrelik fanlardan takılabiliryor mu ?
Radyatörün önünde ve arkasında master air balance fanlar var. Bunların yerine CM Air Pressure alsam bir değişiklik olur mu sizce ?

Aşağı yukarı aynı değerleri alıyoruz o zaman. Benim kasada da 6 fan var çizimde belirttiğim gibi. 4 Tane radyatörde, 1 tane ön üstte, 1 tane de arkada egsoz fanı. Kasa gerçekten çok güzel ama üst kısmında bir fan ya da yuva olmaması gerçekten büyük hendikap. Bu arada Masterlite'in arka kısmına 14 santimetrelik fanlardan takılabiliryor mu ?
Radyatörün önünde ve arkasında master air balance fanlar var. Bunların yerine CM Air Pressure alsam bir değişiklik olur mu sizce ?
Bende ek olarak ön panelde 3 tane Corsair AF120 takılı. Bu kasanın arkasına 140mm fan takılamıyor. Air Pressure fanlar bayağı güzel hocam tavsiye edebilirim. Air Pressure fanlar sıvı soğutmaların üzerinde gelmiyor. Biraz özel fanlar ama ne desem yalan olur denemeden farkı göremeyiz. Ben memnunum ses ve performans olarak tatmin edici. Ama dediğim gibi bu değerler bence normal. Yaz aylarındayız. Kışın o değerler daha düşük olacak. Bu kış işlemcimin 22 dereceleri gördüğünü hatırlıyorum boştayken. Ama şuan yer yer 40 derecelere kadar çıkabiliyor. Zaten yapılabilecek en iyi kurulumu yapmışsınız. Air Pressure fanları alabilirsiniz ama istediğiniz performansı vermezse para boşa gitmiş gibi olacak.

Üst tarafı 240MM radyatör desteklemeyen kasaları önermiyorum. Eğer 240MM radyatör kullanacaksanız, üst kısmına radyatörü monte edebileceğiniz kasa almalısınız. Bu şekilde ön kısımda olduğunda radyatördeki sıcak havayı kasanın içine vermiş oluyorsunuz. Hiç sağlıklı değil.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı