Cooler Master Masterliquid ML360 ıllusion ARGB fan ışık gelmiyor

aliipekmg12

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul,Beşiktaş
Daha fazla  
Meslek
Barista/Amatör Yayıncı
Cooler Master Masterliquid ML360 ıllusion kullanıyorum. Daha yeni aldım fakat ne yaptıysam fan ve pompanın ışıklarını kontrol edemiyorum. Fakat bir arkadaştan aldığım Cooler Master masterfan MF120 Halo 3'lü paket ürününün ışıkları çalışıyor. Kabloda bir problem olabilir fakat kabloların ismini tam olarak bilmediğim için yanlış almak istemiyorum. Şimdiden yardımcı olan kişi ve kişilere teşekkür ederim.

Fanlardan bir PWM kablo, bir de ARGB kablo çıkar PWM kabloyu PWM kontrolcüye takabilir veya anakarttaki LED girişleri hariç herhangi bir 4 pin yerine takabilirsiniz, ARGB kablosunu ise ARGB kontrolcüsüne, onu da anakartın add gen portuna takmalısınız, eğer 3 tane add gen girişi var ise anakartada takabilirsiniz ama kontrolcü üzerinden 3 fanıda tek fan gibi kontrol etmek kolaylık olur.

ARGB kablosunu anakartta doğru yere taktınız mı, anakartınızda 2 tane ARGB bağlantısı yeri var mı? Yoksa diğer sistemin bağlı olduğu girişe çoklayıcı kablo kullanarak takın.

İçinden ARGB kontrolcü çıkması lazım sadece ledleri çalıştırmak için. Fanlar zaten çoklayıcı ile çalışıyordur. Eğer ARGB kontrolcü anakart destekli ise ondan sürmen gerekiyor. Yoksa direkt anakarta bağlayacaksın. Denemek için sadece fanlardan birini anakartının dijital RGB (3 pinli) soketine tak dene. Eğer çalışıyorsa ve kontrolcü yoksa D-RGB 3 Pin çoğaltıcıya ihtiyacın olacak. İnternetten bu şekilde araştırırsan rahatlıkla bulabilirsin.

Kabloyu anakarta değil kontrolcüye taktım. Daha sonrasında anakarta taktım fkat pek değişen bir şey yok.

Anakartım ASUS TUF B550M-E iki ARGB girişi var.

Bu şekilde de fotoğrafları atayım gece çekememiştim.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-03-23 142339.png
    Screenshot 2023-03-23 142339.png
    79,8 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_0028.JPEG
    IMG_0028.JPEG
    124,3 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_0029.JPEG
    IMG_0029.JPEG
    202,8 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

16.sayfada bağlantı şeması var. Kontrol eder misiniz? İçindeki kontrolcü bununla aynı mı bunu da teyit edelim.

Çalışmazsa ARGB kablosunu direkt anakarta takmayı deneyin. Önce 1 fan deneyin sonra hepsini.

Bugün deneyeceğim kabloyu tekrardan takmayı yazarım çalıştımı diye.

16.sayfada bağlantı şeması var. Kontrol eder misiniz? İçindeki kontrolcü bununla aynı mı bunu da teyit edelim.

Çalışmazsa ARGB kablosunu direkt anakarta takmayı deneyin. Önce 1 fan deneyin sonra hepsini.

Kılavuzdaki gibi taktım fakat değişen bir şey olmadı.

Az önce anakarta taktım çalıştı bilgisayarı açınca kapandı.

Acaba güç yetmiyor desem PSU 750W sistem o kadar kullanmıyor ki.

Anakarta takınca birde bir tane fan dönmemeye başladı.

Fanı hallettim kablo çıkmış da ışık yine de gelmiyor fanlardan

Son düzenleme:
Bugün deneyeceğim kabloyu tekrardan takmayı yazarım çalıştımı diye.

Kılavuzdaki gibi taktım fakat değişen bir şey olmadı.

Az önce anakarta taktım çalıştı bilgisayarı açınca kapandı.

Acaba güç yetmiyor desem PSU 750W sistem o kadar kullanmıyor ki.

Anakarta takınca birde bir tane fan dönmemeye başladı.

Fanı hallettim kablo çıkmış da ışık yine de gelmiyor fanlardan
Anakarta takınca çalışıyorsa MSI Center yazılımını yükleyin. Mystic Light menüsünden bir kontrol edin bakalım açık mı kapalı mı? Mod değiştirin.

Anakarta takınca çalışıyorsa MSI Center yazılımını yükleyin. Mystic Light menüsünden bir kontrol edin bakalım açık mı kapalı mı? Mod değiştirin.
Ekleme: Sizin kontrolcü Cooler Master yazılımı ile çalışan versiyon olabilir en son o yazılımı da indirip deneyin.

Diğer kabloyla denedim çalışıyor kabloyu değiştirmem lazım sanırım.

Asus kullanıyorum.

80179FD9-65C0-4C30-A1F2-87C92915E837.jpg

Bir de bu kablo girişinin adı ne? Bundan lazım bana nerede aratsam bulamadım.

@Cooler Master Türkiye.

Fan kablo.png

R ile gösterilen kabloyu nasıl temin edebilirim acaba?

Son düzenleme:
Dediğiniz kablo bu:

Türkiye'de pek satışta gibi gözükmüyor.

3 pin 5V RGB to SM 3 pin olarak geçiyor başlığın ismi. Eğer bu kablo sıkıntılıysa aldığınız yerle veya Cooler Master ile irtibata geçmenizi öneririm. Sonuçta cihazın garantisi var.

Uğraşmam diyorsanız ve el beceriniz varsa kablo başlığını kendiniz de alıp yapabilirsiniz. Benden destek olmamı isterseniz boş vaktimde ben de yapabilirim.

Ek olarak anakart Asus demişsiniz. Armoury Create üzerinden veya Cooler Master kendisi de yazmış, Masterplus + yazılımı üzerinden çalıştırılabilir diye. Kontrolcü ile sürüyorsanız, önce bu yazılımı indirip deneyin derim. Belki pinlerinin yerini değiştirip kontrolcüye göre ayarlamış olabilirler. Şahsen kendi anakartımda aynı durumu yaşadım. (Farklı bir Cooler master cihazla.)

Ekleme: Kablo olarak nokta atışı yapalım.
TRY 9.92 19%OFF | RGB 5V 3Pin 12V 4Pin 1 için 1/2/3/4/5 SM 2.54MM 3P 4Pin erkek kadın PC anakart AURA Fan LED şerit işık kontrol adaptörü kablosu

İlk seçenek "1 to 4"
İkinci seçenek "5V 3 pin SM 3P M" olacak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı