Çözüldü Cooler Master MB511 egzoz fanı çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

quarest

Hectopat
Dün aldığım hazır sistemdeki Cooler Master MB511 kasanın egzoz fanı çalışmıyor. Kablo boşda değil, bir porta bağlanmış ama hiçbir şekilde çalışmamakta.

Dosya Ekleri

• 16683402210638489456404792968823.jpg
    16683402210638489456404792968823.jpg
    296,3 KB · Görüntüleme: 48
Çözüm
Fan gördüğüm kadarıyla 3 pin girişli, anakart üzerindeki de 4 pin. Fanın kablosunu çıkartın ve anakart üzerindeki fan çıkışının plastik kısmını içine alacak sekilde tekrar takın çalışacaktır. Resimde gösterdim.
Porta başka fan da takıp deneyin. Çalışırsa fan arızalı demektir.

Fan gördüğüm kadarıyla 3 pin girişli, anakart üzerindeki de 4 pin. Fanın kablosunu çıkartın ve anakart üzerindeki fan çıkışının plastik kısmını içine alacak sekilde tekrar takın çalışacaktır. Resimde gösterdim.

Dosya Ekleri

• 20221114_032127.jpg
    20221114_032127.jpg
    105,4 KB · Görüntüleme: 35
Çözüm
Diğer türlü de deneyin. Olmazsa değişim yaparlar.

Diğer türlü de deneyin. Olmazsa değişim yaparlar.
Teşekkürler.

Çalıştı hocam, teşekkür ederim. Fakat anakarttaki 3 pin daha büyük olduğu için egzoz fanındaki 3 pin girişi yalnızca 2sine girdi. Bir de kasanın üst kısmına 120mmlik 2 adet fan almayı düşünüyorum, sizce gerek var mı? Varsa önerebileceğiniz bir fan var mı? İleride sıvı soğutmaya geçmeyi düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutmayı üste monte edecekseniz, 2 adet 120 mm fan gereksiz masraf olur. Çünkü sıvı sogutmayı üste taktığınızda fanları egzoz görevi görür.

Hocam sıvı soğutma düşünmüyorum kaliteli bir kule tipi soğutma yeterli olur bence, 3'lü fan seti ile hem üste 2 adet fan eklemeyi hem de egzoz fanını değiştirmeyi düşünüyorum ve soğutma için ID 224 XT almayı düşünüyorum kalan parayla da ekran kartı dikey tutma aparatı alabilirim gerçekten çok güzel duruyor ancak kablosu gerçekcen çok pahalı. Kısacası sıvı soğutma yerine 3'lü fan seti + ID-Cooling 224XT daha iyi olmaz mı? Para artarsa ekran kartı dikey tutma aparatıda alabilirim.

Kaliteli bir kule tipi soğutucuda tabii ki işinizi görecektir. ID-Cooling fiyat performans olarak gayet iyi olur. Üçlü fan seti alırsanız bir çoğaltıcı yardımıyla anakarta bağlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı