Cooler Master MB511 için fan tavsiyesi

Görüşleriniz doğrultusunda Noctua'dan vazgeçtim. Be Quiet alacağım BL083 veya BL040'dan birinden 3 tane alacağım üste 2, arkaya 1 tane olacak şekilde. 1000RPM yeterli olur sanırım ama BL083 alırsam da anakarttan fan ayarlamasını yaparım böylece yüksek devirde çalışıp ses yapmaz.
Görüşlerimize önem verdiğiniz için teşekkür ederim :) egzoz fanlarına fazla harcama yapılması gereksiz geliyor biraz mantıken. Ben de henüz karar veremedim ama BL083 alcağım sanırım. Direkt anakarta bağlayıp sıcaklık ile optimize edeceğimiz için zaten tam devir çalışmayacaklar sürekli. O yüzden ayarlar ile fazla uğraşmanıza gerek kalmaz. Arka fanı bilmiyorum dediğim gibi kasayı daha henüz kullanmıyorum. Ama aklıma gelmedi değil. Ona da ileride bakarım :) şuan tek sorun fanları üst kısma takına o kablolar ne olacak. Yarın sipariş verecdğim ben de.
Be Quiet için düşündüğüm modeller bunlardı fakat biri 1000RPM diğerinin de db değeri çok yüksek. Üstelik 1000RPM'De 19-20db iken Noctua 1500RPM'de 24.6db. O yüzden Noctua alacağım, internetten baktım sanırım içinden uzatma kablosu da çıkıyor. Yetecek gibi görünüyor. Belki arkadan dolaştıramam kabloyu önden uzatıp takarım. Eski kasamın iç ön tarafı full kablo yığınıydı bunda 2 tane kablo önden sarksa sorun olmaz her türlü eski kasamdan daha havadar içerisi.
Şuan telefonumdaki desibelmetre ile ölçüm yaptım. Eski kasama. Üstteki 2 fan ve öndeki 2 fan kontrolcüye bağlı. En düşük ayarda 36-37db ve aşırı sessiz. En yüksek ayara alınca da 47db civarı ve çok da sesli değil yine. O yüzden BL083 almaya karar verdim. 36DB gayet sessizmiş 😄

Son düzenleme:
Şuan telefonumdaki desibelmetre ile ölçüm yaptım. Eski kasama. Üstteki 2 fan ve öndeki 2 fan kontrolcüye bağlı. En düşük ayarda 36-37db ve aşırı sessiz. En yüksek ayara alınca da 47db civarı ve çok da sesli değil yine. O yüzden BL083 almaya karar verdim. 36DB gayet sessizmiş 😄

Ben de BL083 almayı düşünüyorum. Bu arada aynı şeyi düşünmüşüz ben de ses ölçer adlı bir uygulama indirip şu anki kasayı ölçtüm. MB511'in fanları biraz sesli gibi görünüyor. Önceden aldığım uğultu çoğunlukla işlemciden geliyor sanıyordum ama değil. Çünkü BIOS'dan işlemcinin devir hızını %20ye düşürdüğümde hala uğultu devam ediyordu. Mb511'in arkasındaki egzoz fanı yukarıya taktım, eski kasamdaki arka egzoz fanı da arkaya taktım. Bahsettiğim uygulamada 60-65db değer gösterdi bana. Be Quiet etkili olacak hem sese hem serinliğe kesinlikle.

Bir de konu dışı soru soracağım. Twitch/Discord gibi uygulamalarda Giray61 (6161 değil) nickini mi kullanıyorsunuz?

Ben de BL083 almayı düşünüyorum. Bu arada aynı şeyi düşünmüşüz ben de ses ölçer adlı bir uygulama indirip şu anki kasayı ölçtüm. MB511'in fanları biraz sesli gibi görünüyor. Önceden aldığım uğultu çoğunlukla işlemciden geliyor sanıyordum ama değil. Çünkü BIOS'dan işlemcinin devir hızını %20ye düşürdüğümde hala uğultu devam ediyordu. Mb511'in arkasındaki egzoz fanı yukarıya taktım, eski kasamdaki arka egzoz fanı da arkaya taktım. Bahsettiğim uygulamada 60-65db değer gösterdi bana. Be Quiet etkili olacak hem sese hem serinliğe kesinlikle.

Bir de konu dışı soru soracağım. Twitch/Discord gibi uygulamalarda Giray61 (6161 değil) nickini mi kullanıyorsunuz?
60-65 DB bayağı fazlaymış. Arka ve üst fanlar bir şekilde ayarlanır da öndeki fanlar direkt psu dan güç alıyor onların sesi ne olacak bilmiyorum, hani nasıl bi ses onu da bilmiyorum. Bazı yerlerde tek 61 bazılarında 6161 kullanıyorum.

60-65 DB bayağı fazlaymış. Arka ve üst fanlar bir şekilde ayarlanır da öndeki fanlar direkt psu dan güç alıyor onların sesi ne olacak bilmiyorum, hani nasıl bi ses onu da bilmiyorum. Bazı yerlerde tek 61 bazılarında 6161 kullanıyorum.

Öndeki fanlardan pek bir ses alamadım ama Be Quiet gelince ortaya çıkar onlar da. Eğer onlar da ses yaparsa 3 pinli iyi bir fan bulmak gerekecek.

Anladım. Tek 61 kullanan tanıdığım biri var da o aklıma geldi. Normalde Kobeyrat nickini kullanıyorum. O musunuz diye sorayım dedim. 🙂

Öndeki fanlardan pek bir ses alamadım ama Be Quiet gelince ortaya çıkar onlar da. Eğer onlar da ses yaparsa 3 pinli iyi bir fan bulmak gerekecek.

Anladım. Tek 61 kullanan tanıdığım biri var da o aklıma geldi. Normalde Kobeyrat nickini kullanıyorum. O musunuz diye sorayım dedim. 🙂
Oo amcam sen misin tesadüfe bak 😄 Ben öndeki fanları değişmem muhtemelen ya. Şuanki kasada kırmızı ledli gamepower fan var, Cooler Master ondan daha dandik değildir diye düşünüyorum. Kasayı bi çalıştırsam hayırlısıyla.

Oo amcam sen misin tesadüfe bak 😄 Ben öndeki fanları değişmem muhtemelen ya. Şuanki kasada kırmızı ledli gamepower fan var, Cooler Master ondan daha dandik değildir diye düşünüyorum. Kasayı bi çalıştırsam hayırlısıyla.

İnsanlar birbirini Facebook'da bulur biz Technopat'da. Facebook da kimmiş? 😀 Ben de düşünmüyorum öndeki fanları değiştirmeyi şimdilik, olur da ses rahatsız eder o zaman bakarız ama şimdilik gelen uğultu arkadaki egzoz fandan. O da zaten yeni fanlar gelince ortadan kalkıyor.

İnsanlar birbirini Facebook'da bulur biz Technopat'da. Facebook da kimmiş? 😀 Ben de düşünmüyorum öndeki fanları değiştirmeyi şimdilik, olur da ses rahatsız eder o zaman bakarız ama şimdilik gelen uğultu arkadaki egzoz fandan. O da zaten yeni fanlar gelince ortadan kalkıyor.
Sorma abi ya, koskoca forumda denk geldik. Aynen abi duruma göre bakcaz. Sürekli tam devir çalışmaları nolursa olsun kulağımı tırmalar gibi, ama alışırım heralde bakıcaz. Muhtemelen arkadaki egzoz fan kalitesizdir o yüzden ses yapabilir. Ben de şimdilik 2 tane üst kısma alıcam. Olmadı bir tane de arkaya alırım sonra. Be Quiet fanların videosunu izledim de kablo uzunluğu iyi gibi. Yani bana yetecek muhtemelen ama senin kartın en altına belki yetişmeyebilir.

Silent Wings serisinin de fiyatı yüksek, Noctua da yüksek idi ama Noctua'ya karşı olan sempatim almaya teşvik etmişti. Be Quiet Pure Wings 2 BL083 siparişini verdim 3 tane. Memnun kalırım umarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı