Çözüldü Cooler Master MF120R HALO montajını doğru mu yaptım?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Öncelikle sistemim;

Soğutucu olarak: COOLER MASTER SEIDON 120V V3

Anakart olarak: Asus Rog Strix Z270H

Kasa olarak: Everest Rampage Majesty Gaming

Fanları 3'lü kit olarak satın aldım. Önceki soğutucumun 2 adet fan desteği vardı (ancak fanlardan bir tanesi uzun zaman önce arızalandı). Fanlardan bir tanesini CPU_FAN soketine, diğerini CPU_OPT soketine taktım. Ancak CPU_OPT soketinde soğutucumun 3 pinli radyatörü bağlıydı. Radyatörü ise 4 pinli AIO_PUMP girişine bağladım. Bunlar dışında kasamın üstünde 2 adet fan vardı. Bunlardan bir tanesini egzoz fanları takabilmek için çıkardım.

Bilgisayarı açtığım zaman ilk önce BIOS'tan fan değerlerine baktım. Önceki fanım normalde çok gürültülüyken yük altında stabil oluyordu. Ben de Turbo modda çalıştırıyordum. Fanlar Turbo modda 800-900 RPM arasında dönüyorlardı. Full Power modunda ise 1800 RPM'i görüyordum. Sormak istediklerim;
  • Fanları ve radyatörü doğru soketlere mi taktım?
  • Radyatör soketini değiştirmem bir etki yaratır mı?
  • Anakartım ARGB desteklemediği için ışıkları kullanamıyorum. Kasamın arkasındaki 4 pinli fan girişlerine 3 pinli (aslında 4 pin girişi var ancak pinlerden bir tanesi boş) ARGB soketlerini bağlarsam ne olur?
  • ARGB girişini PSU'ya bağlamak için hangi kablolara ihtiyacım var? Ya da direkt olarak ARGB kullanabilmek için nelere ihtiyacım var?

Çözüm
Güzel görünüyor. Bir problem olmaması lazım şu anda.

Köşedeki süngerelere montaj esnasında mı bir şey oldu acaba?
Reset tuşu için fan setinin içinden çıkan minik kontrolcünün Switch bağlantısı ile yapabilirsiniz.

SATA kablosu için PSU kutusundan çıkan modüler kabloyu şu kısıma bağlamanız gerekiyor.
Eki Görüntüle 750637
Teşekkür ederim. Ben SATA kablosunun kutuda olduğunu sanıyordum meğer (kablolardan bir tanesi) HDD/SSD'ye bağlıymış. ARGB montajını tamamladım.

CPU_OPT ve AIO_PUMP soketlerinin görsellerini yarın yüklemeye çalışacağım. Bu arada, radyatörün normalde yanması gereken kırmızı ışığı, soketini AIO_PUMP soketine bağladıktan sonra yanmaya başladı.

Merhaba @Mithat Berhan, fotoğrafları çektim ve paketin 3. fanını kasamın üstüne, havayı üfleyecek şekilde monte ettim.

İlk görselde fanları taktığım soketleri işaretledim. CPU_FAN üstte, CPU_OPT soketi altta. Burada ek olarak sormak istediğim bir soru var. Fanların köşelerindeki titreşimi emmek için ekledikleri materyal görebileceğiniz şekilde çıkmış. Elimle tekrar yapıştırmaya çalıştım bilgisayarı açmadan önce ama ne kadar etkili olur bilmiyorum 😄. Bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım?
IMG-202011261-WA0016.jpg

Yakın çekim için;
IMG-20201126-WA00131.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burası AIO_PUMP soketi. Radyatörün soketini değiştirdiğim yer.
IMG-20201126-WA00051.jpg

Bu da yakın çekim için;
IMG-20201126-WA00141.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kasa üstüne taktığım fan. Havayı dışarıya üfleyecek şekilde ve CHA2_FAN soketine taktım doğru değil mi?
IMG-20201126-WA0011.jpg

Fanların eski değerleri. Güncel olarak Standart hızda çalışıyorlar.
0.jpg1.jpg2.jpg3.jpg

Güncel hızları.
IMG-20201126-WA0017.jpg

@Mithat Berhan Montaj esnasında özellikle dikkat etmiştim. Vidalara aşırı kuvvet uygulamadım. İsterseniz daha da gevşetebilirim. Daha önce BIOS'tan fan hızlarını Turbo modunda çalıştırdığım için böyle olmuş olabilir mi? Normalde 1800 RPM sınırken 2400'de çalışıyorlardı.

Oyunda 5 dakika için sıcaklık değerleri.
20201126101946_1.jpg

Oyunun 15. dakikalarındaki sıcaklık değerleri.
20201126102824_1.jpg

Oyunun 2. saatinde fanlar 1900-1950 RPM'de sabit kalırken, sıcaklık değerler 75-80 derece arasındaydı. Anlık da olsa 80 dereceyi geçtiği oldu.

Geri
Yukarı