Core 2 Duo E7300 3.2 GHz'den yukarı çıkmıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Murat Yılmaz

Hectopat
Intel core 2 duo E7300 işlemcime overclock yaptım. Fakat işlemciyi 3.2 ghz den yukarı çıkarttığımda ne kadar voltaj versem bir türlü stabil çalışmıor. PC açıldıktan 5 dakika sonra mavi ekran gelip kapanıyor. Bunun nedeni nedir ? (İşlemciyi BIOS tan OC yapıyorum)

Sistemim :

• Asus P5G41T-M LX
  • İntel Core 2 Duo E7300
  • GSKILL 1333 mhz CL7 (2GB x2)
  • THERMALTAKE TR2 550W
  • HIS Radeon HD5770
  • İşlemci soğutucusu : XIGMATEK BALDER

Recep abi OC konusunu çok araştırdım . Ve gayet tecrübeli olduğumu biliyorum. Turbo key ile OC yaptım zaten. Çok az bi etki ediyor. E7300'ü 4 GHz'lere kadar çıkaranlar var. Benim işlemcimin neden daha yukarı çıkamadığını öğrenmek istiyorum. Bana biraz bilgi verebilir misin?

Gerek Vcore , gerek VTT Voltage bunları epey yukarı çıkarttım fakat gene olmadı. 3.2 GHz'den yukarı çıkmıyor. Ramlere OC yapmak için Voltajı mı yükseltmem gerek ?

OC konusunu gayet iyi araştırıp tecrübe edindiysen iki konuyu öğrenmiş olmak gerektirdi ;)

1: Anakartın OC için yeterli değil.
2: Her işlemcinin farklı OC eşiği vardır.

Sistemin belki RAM'lere voltaj yetmediğinden reset atıyor, belki de PCI Express frekansı OC ile birlikte yükseldiğinden... Ya da sen doğrudan 4 GHz üstüne çıkmaya çalışıyorsun, ki OC mantığına tamamen ters bir durum. OC, deneme yanılmadır ;)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı