Core 2 Quad Q8300 ve R9 270X Darboğaz Olur mu?

Oğuzhan Altay

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, Core 2 Quad Q8300 işlemci kullanıyorum. Yeni bir ekran kartı almaya karar verdim. R9 270X çok fazla darboğaz yapar mı?

Darboğaz olacağını sanmıyorum. Problem yaşarsanız OC yaparsınız.

İşlemci hız aşırtma OC yapılabiliyorsa 3GHz civarına çekersen büyük ihtimal darboğaz olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
4GHZ civarı OC olursa bileşenlerde iyi 4 çekirdekli bir CPU tüm güncel oyunlara uyumlu sorun çıkarmaması lazım. İşemcin zamanın İ5'i sayılır. Çok güçlü bir işlemci.

Athlon X4 860K darbogaz yapıyor Q8300 kesinlikle yapar. Fakat oynanmaz seviyelere düşürmez FPS yi.

4 GHz gibi bir değerde kullanacağım. P45 yonga setli anakartım ve Cooler Master Hyper T4 işlemci soğutucum var. @Asım Demir

Yalnız öyle bir şey yapmanız imkansız. Neden mi ? Çünkü Q8300 333FSB*7,5 Çarpan ile çalışıyor. Buda 333*7.5'den 2.5 Ghz yapar. Yani 1333 mHZ FSB.

Fakat yeryüzündeki 775 Anakartların hepsi maksimum 1600 Mhz FSB destekler. Bu da demek oluyor ki sizin işlemciniz çarpan kilidi açık olmadığı için sadece FSB arttırma yolu ile O.C yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Yani 400*7,5'dan en fazla 3 Ghz'e O.C yapabilirsiniz. Fazlasını anakartınız kabul etmez çünkü maksimum 1600 FSB destekliyor.

Tabii bu değere çıkabilirseniz. Çıkarsanız da DRam Ratio'yu 12:10 yapmayı unutmayın.

4GHZ civarı OC olursa bileşenlerde iyi 4 çekirdekli bir CPU tüm güncel oyunlara uyumlu sorun çıkarmaması lazım. İşemcin zamanın İ5'i sayılır. Çok güçlü bir işlemci.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı