Core i3 10100 ve GTX 1650 SUPER Sistem Toplama

Direk Vatan'ın kendisi F/P olmadığı için sistem o yönden ölü doğmuş. 800 lira anakart, 400 liraya kaliteli denemeyecek PSU, gereğinden pahalı RAM... 550 liraya B450M-S2H alırsın, 400 liraya FSP hv Pro 550W alırsın ki bundan çok daha iyi, 300 liraya Adata D30'un 8 GB 3200'lüğü var. Technopat kalitesi yüksek nadir forumlardan, ancak sistem toplama kısmında ben açıkçası onlar da para kazanmalı deyip geçiyorum. Sponsorlar olmasa burası da olmaz.

Adata değil de daha kaliteli RAM markaları kullanılabilir ama.

Arkadaşlar daha önce de söylemiştim ama tekrarlayayım, fiyat arama sitelerinde bir model için arama yapınca bu parçaların ucuz alternatiflerini bulabiliyorsunuz. Orada göremediğiniz şey ise stok.

Buna benzer bir yorumu bilmeden yıllar önce ben de yapmıştım, sonra üreticilerle konuşunca eol olan bazı ürünlerin son 2-3 tanesinin ucuz listelenmesinden kaynaklandığını öğrendim. Her zaman değil ama genellikle stok sonu indirimi olan ve stoğu bitmek üzere olan ürünleri görüyorsunuz internette. Fırsat alışverişi yapacak tek bir kullanıcı için kesinlikle iyi fırsatlar bunlar, alın, kullanın.

Ancak milyonlarca okur ve izleyiciye yayınlayacağınız bir sistem tavsiyesinde stok olması gerekiyor. Bazı rehberlerimizdeki sistemler Türkiye'de onbinlerce adet alındı, toplandı. Yani adetli miktarda, Türkiye'de bulunan parçaların benzer fiyatta devam edebileceği sistemler tavsiye olarak toplanıyor. Örneğin biz bundan 300 TL ya da 500 TL daha ucuz bir sistemi benzer özelliklerde toplayabiliriz ancak sadece 3-10 kişi satın alabilir, sonra her almaya kalkan o parçaların piyasada olmadığını görür, rehber de işe yaramaz hale gelir. Bazı satıcılar bunu umursamadan sadece 10 tane ucuza sistem satıp reklamını yapabilir, sonra fiyatları artırabilir, bazen fırsatçılıktan, bazen de kendileri de tahmin edemedikleri stok sorunlarından bunu yaparlar. Biz zaten satıcı değiliz ve hiçbir satıcıya da kalıcı bir bağımız yok, düzgün iş yaptıkları sürece reklamlarını yapıyoruz.

Böyle yapmasaydık çok fazla "hocam tavsiye ettiniz ama bir aydır sistem elime ulaşmadı." "Satıcı iptal etti para iadesi yaptı, dolar kuru o esnada fırladı." "Bir günde bütün bileşenler sizin topladığınzdan farklı olarak değişmiş." Sorunları yaşardınız. Hani kırkta bir neyse de devamlı ve sık sorun olmasını istemiyoruz.

Benzeri şekilde ciddi şekilde daha ucuz bir sistemde artık potansiyel teknolojik çöp kategorisinde, ülkeye gümrükten bile sokulmaması gereken seviyede disk, PSU ve kasa kullanılmasına doğru gitmiş oluruz. Orada da gelecek olan uzun vadeli eleştirilere değmez. Türkiye'de rating ya da reklam için bu tarz işlere atlayacak insan sıkıntısı da yok, en ucuz sistem toplama yapmaya çalışan bir ton insan gelir ve gider, eskiden de böyleydi bu durum, çoğu mağazanın adını hatırlayan dahi yok.

Özetle ucuz alternatifte kalite daha iyiyse az stok da olsa bireysel olarak elbette alın, konusunu açın. Ancak Technopat neden böyle toplamış diye sorduğunuzda cevap sponsor falan değil, biz kararları sponsora göre alsaydık emin olun ucuzun ucuzuna yüklenirdik zira Türkiye'de tavsiye etmeyeceğimiz ürünlerin çok sattığını ve çok reklamının yapıldığının farkındayız. Bu sistemde bile bazı parçalar kalite standardı olarak üst seviye ya da orta seviye değil, hesaplı seviyede ancak, altını siz düşünün.

Ali abi Intel sistem toplamak birilerine fena halde batıyor bu sitede onlara aldırış etmeyin 10100F çıksın onla da yaparlar ondan artan para ile SSD harcıyorlar PSU harcıyorlar kendilerine kalmış.

Adata değil de daha kaliteli RAM markaları kullanılabilir ama.
Adata da gayet kaliteli bir markadır. Topladığım onlarca sistemde hep Adata kullandım, hem uygun hem iyi. Eğer OC ile uğraşmayacaksan, XMP açıp geçeceksen tam F/P ama OC konusunda çipleri nasıldır falan bir şey diyemem.

Anakart Vatan Bilgisayar'da 804 TL olarak gözüküyor. Neresi F/P anlamadım gitti. Neredeyse kendisine eşit, hatta daha iyi olan H410 anakartlar 550 TL internet sitelerinde. Hadi onları geçtim bu niçin kullanılmadı?

Mesela 416 TL'lik Xigmatek PSU yerine 371 TL'lik Corsair VS550 kullanılabilirdi. Fiyat ne kadar düşerse o kadar iyi değil mi?

Belirttiklerim haricinde iyi ama biraz pahalı bir sistem olmuş. Bunun sebebi de Vatan politikaları sanırım. Rehberi de izledim, ellerinize sağlık. Son olarak belirtmem gerekir ki, kullanılan kasaya ba-yıl-dım. Gerçekten harika.

Son düzenleme:
EOL olan ürünler ne demek.
Güzel sistem olmuş bence beğenmeyen almasın.
EOL End of Life, yani fabrika o seriyi artık üretmeyecek demektir. Bazen fırsat oluyor bunlar, yurtdışında Black Friday'de kapışılıyor. Bizde ise ABD kadar stok olmadığı için bir avuç kalmış oluyor, öyle dev bir indirim göremiyoruz. Sorun yaşarsanız stokta değiştirecekleri muadil olmayabiliyor, para iadesi, kur farkı derken bazen feci sonuçlanıyor. Bunlar hep ihtimal hesabı elbette.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eol end of Life, yani fabrika o seriyi artık üretmeyecek demektir. Bazen fırsat oluyor bunlar, yurtdışında Black Friday'de kapışılıyor. Bizde ise ABD kadar stok olmadığı için bir avuç kalmış oluyor, öyle dev bir indirim göremiyoruz. Sorun yaşarsanız stokta değiştirecekleri muadil olmayabiliyor, para iadesi, kur farkı derken bazen feci sonuçlanıyor. Bunlar hep ihtimal hesabı elbette.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Direk Vatan'ın kendisi F/P olmadığı için sistem o yönden ölü doğmuş. 800 lira anakart, 400 liraya kaliteli denemeyecek PSU, gereğinden pahalı RAM... 550 liraya B450M-S2H alırsın, 400 liraya FSP HV Pro 550W alırsın ki bundan çok daha iyi, 300 liraya Adata D30'un 8GB 3200'lüğü var. Technopat kalitesi yüksek nadir forumlardan, ancak sistem toplama kısmında ben açıkçası onlar da para kazanmalı diyip geçiyorum. Sponsorlar olmasa burası da olmaz.

Bu konuları onlarca kez açıkladılar. Neden parça kalitesinde belirli seviyelerin altına inmediklerini, neden belirli mağazaları kullandıklarını, neden Sosyal'de toplanan sistemler kadar agresif davranmadıklarını...

Mevcut bütçede parçaları yurtdışından, oradan buradan getirerek, 2. El ya da refurbished alarak bile kat be kat iyi bir sistem toplayabilirsin? Peki kaç kişi tarafından ulaşılabilir olur? Ya da stok durumu?

Vatan'ın F/P olmama yorumuna da pek katılmıyorum, diğer e ticaret siteleri de gayet bindirmeli indirimler yapıyorlar. Vatan'ın sevilmeyen yönleri olsa da, yüz yüze müşteri desteği, elden teslim alabilme gibi avantajlar var. Kaldı ki cidden ucuza gelebiliyor, fırsatlarla. Vatan'dan birçok monitör, laptop ve sistemimi aldım. Çoğu uyguna geldi. Üstelik mağazada denemek de cabası.

Yani Sosyal'de ve hele ki kişiye özel olunca, çok daha agresif sistemler toplanabilir. Bu gayet doğal ve anlaşılabilir bir durum. Stok durumu ve sorumluluk almış olmak da önemli.

Sistem toplama bölümündeki kıymetli arkadaşlar, her toplanan sistemi eleştirmeden önce bu kriterleri göz önünde bulundurmalı. :)
EOL olan ürünler ne demek.

Üretimi durmuş veya yenisi çıkmış ürünler için. Vatan bilgisayar'da birçok kez bu durumdan faydalanmıştım mesela.

Zamanında Corsair ML120 Pro fan alacaktım. Piyasa'da satıldığından yaklaşık yarısı fiyatına almıştım Vatan'dan. Zira İstanbul'da sadece iki mağazasında kalmıştı.

İnternetten satmıyorlar ama, gidip mağazadan alıyorsun. Bazen "Mağazalarda" diye ibareler oluyor, bunu işaret ediyor.

Bizdekiler indirim yapmıyor, ama bazen kur farkını eklemeyebiliyorlar.

Adata'da gayet kaliteli bir markadır. Topladığım onlarca sistemde hep Adata kullandım, hem uygun hem iyi. Eğer OC ile uğraşmayacaksan, XMP açıp geçeceksen tam F/P ama OC konusunda çipleri nasıldır falan bir şey diyemem.

Ben Adata XPG RAM kullanıyorum. Overclock sonuçlarımı incelememe yazdım. RAM'lerin çiplerini üreten üç firma var zaten Samsung, SK Hynix ve Micron.

Ben Adata XPG RAM kullanıyorum. Overclock sonuçlarımı incelememe yazdım. RAM'lerin çiplerini üreten üç firma var zaten Samsung, SK Hynix ve Micron.

RAM olarak Technopat sunucu toplarken Kingston marka RAM'leri öneriyordu. Uzun ömürlülük açısından en iyisi bu diyorlardı. Ben de Kingston HyperX marka RAM'leri kullanıyorum. 10 yıldır maşallah hiçbir şeyleri yok. Tabi Adata kötü demek değil bu. Bu modellerinin çıkalı çok olmadı sanırsam. Kullanıcı yorumlarına göre ileride şekillenir :)

Geri
Yukarı