Core i5 3570K oyun canavarı PC

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

_MoRTaL_

Hectopat
Foruma yeni üye oldum. Recep abi ve tüm foruma selamlar.

Ben bu hafta üniversite sınavına gireceğim. Ve haftaya bu eziyet bitince yeni bir pc toplamak istiyorum. Çok eski ve yavaş bir bilgisayarım var. Sistemim şöyle;

Kod:
intel core 2 duo 1.86 Ghz
Radeon HD x1650 ekran kartı
windows XP SP3

Kafamda toplama bir pc yaptım ama bu pcden tam verim alabilmek için önerilerinizi bekliyorum.
Oluşturduğum sistem bu;

• Anakart: MSI Z77A-GD55 Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2667MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
  • Ekran Kartı: MSI GTX680 Lightning

Sanırım kartın tanıtımı COMPUTEX'de yapıldı. Kartın Türkiye'ye ne zaman geleceğini biliyor musunuz? Türkiye'ye geldiğinde yaklaşık fiyatı kaç lira olur?

• RAM: GSKILL 16GB(4x4GB) RipjawsZ DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
  • İşlemci: INTEL Core i5 3570K Soket 1155 3,4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci

Bu işlemci anakart ve ekran kartıyla uyumlu mudur? Ve i7 alsam çok fazla fark olur mu oyunlarda?

• SSD: CORSAIR 120GB Force 3 GT Serisi Sata 3.0 SSD (555MB Okuma / 515MB Yazma)
  • Sabit Disk: WD 3.5" 2TB Caviar Black SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

SSD'ye işletim sistemini kurmayı düşünüyorum. Çok fazla oynayacağım oyunları SSD'ye yüklesem hız olarak çok fark olur mu?

Güç kaynağı, kasa ve monitör konusunda çok kararsızım. Ekran kartından tam verim alabilmek ve ileride sli yapabilmek için önerilerinizi bekliyorum. Hatta 5+1 hoparlör de önerirseniz daha çok sevinirim. Kasanın full tower olması tercihimdir. Tabi sizin tercihleriniz benim için önemli. Şimdiden yardım eden arkadaşlara çok teşekkürler ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD tabanlı bir sistem de kurabilirsin. Hatta daha iyi olur. İntel işlemciler çok pahalı. Ama yukarıdaki model gayet iyi. Açıkçası Ram biraz abartı olmuş. 8GB bile yeter artar. (2x4GB) Anakart muhteşem ona diyecek bir şey yok. 1066/1333/1600/1866*/2000*/2133*/2200*/2400*/2600*/2667*/2800*(OC) Bellek MHz'lerini destekliyor. 22nm işlemci de seçtiğin için daha yüksek MHz'li bir bellek ara bence 16GB'dansa 8GB olsun ama MHz'i yüksek olsun. (1866 da gayet iyi ama diğerlerini de bir araştır.) Ekran kartı iyi ama belirttiğin gibi ne zaman geleceği belli değil. Forumdada onunla ilgili bir konu açılmıştı. Bilgi yok daha hakkında. SSD zaten iyi PC'ler için şart oldu. +80 sertifikalı bir güç kaynağı almak lazım tabi. Onu sistemin parçaları bir rayına otursun uygun bir PSU tavsiye ederler.

Bu arada ben de haftaya giriyorum LYS'lere. Başarılar.

Önerilerin için teşekkürler. Bu bilgisayarım çok yavaş olduğundan Ram'i biraz abarttım sanırım ama ileriye dönük bir sistem olsun istedim. GSKILL 8GB(4GBx2) RipjawsX DDR3 2133MHz CL9 1.65V Dual Kit Ram veya
GSKILL 16GB(4x4GB) RipjawsZ DDR3 2133MHz CL11 1.6V Dual Kit Ram hangisini almalıyım. Bu arada LYS'de sana da başarılar.Umarım istediğin bölümü kazanırsın.

Öncelikle 2133 mhz ram almanın hiçbir manası yok. Recep abi gelince de bunları diyecektir. 1600 mhz işini çok fazlasıyla görür. 8 GB ram yeterli. AMD sistem toplarsan f/p açısından daha iyi olur. Bütçeni yazarsan daha iyi olur. Ona göre birşeyler çıkartırız.

-RAM'leri 1600 Mhz CL7 almalısınız. 1866 Mhz alırsanız sistem onları otomatik olarak 1600'e düşürür ve hiç bir anlamı kalmaz ^^
-CL7 olması önemli, i5 3570K güzel bir seçim herhangi bir sorun yaşamassınız,
-Ekran kartı olarakta MSI GTX 680 Lightning Türkiye'ye gelmesi 1-2 ayı bulabilir o konuda pek bi fikrim yok ama varolan GTX680'lerden daha pahalı olacaktır o yüzden tavsiyem ASUS GTX 680 DCII almanız.
-SSD'ye sistemi kurduğunuz zaman bilgisayarın açılış ve kendine gelme hızları arasında çok büyük bir fark olur tahminen 8-9 sn.'lere düşecektir bu rakam, SSD'ye yüklediğiniz oyunlarda ise bölümler arası yükleme süreleri, dokularım geliş hızı ve objelerin gelmeleri arasında gözle görülür bir artış olur.
-Güç kaynağı+kasa ikilisi önerim şudur böyle bi sistemde bütçenin sıkıntı olmayacağını düşünerek bu ikiliyi öneriyorum ^^:
RAIDMAX - Raidmax BLACKSTORM MBL Siyah-Mavi Psu'suz Kasa - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş
CORSAIR - Corsair CMPSU-700GEU Gaming Series GS700 80 Plus 700W Psu - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş
-Monitör tavsiyem ise şudur arkadaşıma önerdim aldı ve çok memnun HDMI+2MS bu fiyatada çok iyi:
SAMSUNG - Samsung S22B350H 21.5" 2ms Full HD HDMI Geniş Gül Siyah Led Monitör - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş
-Ses sistemi olarakta çevre birimlerinin uzmanı favori markam Logitech'den şudur:
LOGITECH - LOGITECH X530 70W RMS 5.1 Hoparlör 970114-1914 - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Her şeyi göz önüne alırsak tam istediğin gibi bir bilgisayar oldu. Bütün parçalar uyumlu ve tam kapasite çalışacaktır(önerdiğin parçaları seçersen ^^) Bütün sorularına cevap vermeye çalıştım aklına takılan her konuda yardımcı olmaya çalışırım ^^

Arkadaş bütçesini verse onlarca sistem yazılacak.

Bu arada monitor için tavsiyem muhakkak almadan önce monitörü gör. Hatta test etme imkanı bulabilirsen çok iyi olur. Samsung'ları görüntü açısından beğenmiyorum. :)
Bir ara monitör almak için baya kafayı patlattım. Gezip gördüm her tarafta. Samsung'un kalitesi güzel gelmedi. Televizyon için da aynı şeyler geçerli. Sony'nin kalitesi yanında Samsung'unki sönük kalıyor. Asus ML239H aldık o yüzden.

Para sorunu yoksa monitör için kesenin ağzını biraz aç. Çünkü güzel bir sisteme kötü bir monitör koymak, ferrariye şahin kasası takmak gibi bir şey olur diye düşünüyorum :) Asus monitörleri özellikle tavsiye ederim. Güzel görüntü kalitesi var. Şık duran ve kaliteli monitörleri var. Şu konuyu da bir incele

https://www.technopat.net/forum/led-lcd-ve-3d-monitorler/3446-ekonomik-oyun-monitoru-onerisi.html

Bu arada ramla ilgili :
39736.png

Çok bir fark yok arada %5 civarı fark ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de kafam çok karıştı RAM konusunda. CL7 CL9 Farkları? bu linkte kafamın karışmasına neden oldu. Bütçe 5000 TL ve gerekirse daha da zorlayabilirim. Ama gereksiz yere de para harcamak istemiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı