Core i9-12900K, Cinebech R20’de Ryzen 9 5950X’i Geride Bıraktı

11. nesil faciasından sonra 12. nesil işlemcilerin aynı 4 ve 8. nesiller gibi efsane olması bekleniyordu. İntel normalde Ryzen 5. nesli 11. nesilde geçmeliydi, 12. nesil Ryzen 6. neslin rakibi olmalıydı ama 11. nesil işlemciler facia oldu. Bu yüzden İntel ancak 12. nesilde AMD'yi geçebildi.

Aradaki performans farkını da düşününce aradaki maksimum 45W'lık fark pek de düşük gelmiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet. Ama yine de AMD sonraki adımlarını dikkatli atmalı çünkü Intel ipleri eline alınca nefes aldırmayan bir rakip. Ryzen 1000 ve 2000 serilerindeki işlemci stabilitesi, soğutucu kalitesi ve rekabetçi fiyatları son iki seride yok. AMD'yi en başarılı bulduğum yer APU işlemcileri. PC olsun konsol olsun kusursuz iş yapıyorlar.

Intel tarafında güzel bir gelişme gibi ancak Zen 4 ile muhtemelen yarışamayacak. Zen 4'ten önce AMD'nin 3D cache kullanacağı Zen 3+ 6nm işlemcileri göreceğiz muhtemelen ve bu, en azından %15 performans artışı demek. Intel'in uzun zamandır tasarladığı bu mimariyi AMD mevcut mimaride ufak oynamalar yaparak geçebilecekse Zen 4'e nasıl rakip olabilecek ki? Intel ileriyi göremiyor sanırım. Intel'in kullandığı 10nm litografi TSMC'nin 7nm'sine yakın bir transistör yoğunluğuna sahip ancak TSMC'nin 5nm'si mm2 başına 173 milyon transistör sağlayabilirken Intel 10nm ile 100 milyon transistör sağlayabiliyor. Nasıl karşılaştırılabilir ki? TSMC sağ olsun AMD'nin payından herhangi bir şey kaybedeceğini sanmıyorum.

Evet. Ama yine de AMD sonraki adımlarını dikkatli atmalı çünkü Intel ipleri eline alınca nefes aldırmayan bir rakip. Ryzen 1000 ve 2000 serilerindeki işlemci stabilitesi, soğutucu kalitesi ve rekabetçi fiyatları son iki seride yok. AMD'yi en başarılı bulduğum yer APU işlemcileri. PC olsun konsol olsun kusursuz iş yapıyorlar.
PC'ye çıkan son APU'lar GPU gücü anlamında pek başarılı sayılmaz. AMD, rakibi olmadığı konularda kendini asla geliştirmiyor.

Biliyorum fakat Intel şaşırtmayı seven bir şirket ve 11900K'nın PL2 değeri için 250W denilmesine karşın 600W'a varan anlık tüketime ulaşan bir işlemci. 12900K'nın PL2 değerine ise 228W denilmiş, ben bu iki işlemcinin birbirine güç tüketimi konusunda çok yakın olacağını düşünüyorum.

Doğru, umarım Rocket Lake gibi bir facia yaşatmazlar bize. Umarım 2000'lerin başında ki gibi güçlü bir rekabet olur. İki tarafında çıkaracak güçlü işlemcilerini merakla bekliyorum. Çift kutupluluk her zaman iyidir.
Intel tarafında güzel bir gelişme gibi ancak Zen 4 ile muhtemelen yarışamayacak. Zen 4'ten önce AMD'nin 3D cache kullanacağı Zen 3+ 6nm işlemcileri göreceğiz muhtemelen ve bu, en azından %15 performans artışı demek. Intel'in uzun zamandır tasarladığı bu mimariyi AMD mevcut mimaride ufak oynamalar yaparak geçebilecekse Zen 4'e nasıl rakip olabilecek ki? Intel ileriyi göremiyor sanırım. Intel'in kullandığı 10nm litografi TSMC'nin 7Nm'sine yakın bir transistör yoğunluğuna sahip ancak TSMC'nin 5Nm'si MM2 başına 173 milyon transistör sağlayabilirken Intel 10nm ile 100 milyon transistör sağlayabiliyor. Nasıl karşılaştırılabilir ki? TSMC sağ olsun AMD'nin payından herhangi bir şey kaybedeceğini sanmıyorum.

Zen mimarisi ilk çıktığında tek çekirdekte Intel ile yarışamıyordu. Bence Intel alttan başlayarak bu yarışı tekrar kazanmaya odaklanacak. Ama esas soru o süre zarfında bir kaide elde edebilecek mi? 2000'li yıllarda ki gibi de gidip chipset üreticilerini AMD ile iş birliği yapmayın yoksa sizle iş birliği yapmam gibi de bir tehdit düşüncesine giremez. AMD artık devler liginde kartları dağıtan konumda. Adamların hakkı da çok yendi maalesef. Intel'e iyi oluyor aslında.

Son düzenleme:
shify.png

Satın alması ile İntel, Amdyi yolundan çıkarmaz İnşallah.

Eki Görüntüle 1114387
Satın alması ile Intel, AMD'yi yolundan çıkarmaz inşallah.

90'lı yıllar Retro. :) kahkaha attım. Bu saatten sonra peygamber inse az da olsa işi zor Intel'in. Böyle dalga geçiyorum şaka maka. Intel DDR5 de acayip saldıracaktır. Neyse fiyatlar benim için önemli gerisi hikaye bu ülkede.

@Strider0628 İlk nesilden bu yana çok yol katettiler. 12. neslin Zen 4 ile başa çıkabileceğini pek sanmıyorum ama rekabet ortamı oluşması muhteşem olur. AMD, ortada rakip olmayınca 5000 fiyatlarında zam yoluna gitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı