Corona Virüs Zamları

Pc.meraklisi

Hectopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Bazı kanallardan yapılan bilgi aktarımlarını kısaca sizlerle paylaşmak istedim.Malum Corona Virüsü sebebiyle Çin'deki teknoloji üreticilerini sekteye uğratması yani üretimlerin askıya alınması sebebiyle önümüzdeki günlerde başta bilgisayar bileşenlerine büyük zamlar gelebilir,mining çılgınlığı dönemindeki gibi tedarik sıkıntılarından da öte bir durumla karşı karşıya kalabiliriz, özelikle ekran kartı - anakart - bellek - depolama birimleri gibi kalemlerde şuanda büyük distrübütörlerin ürün depoladığı yönünde söylentiler var (stokçuluk). Bu durum bizleri baya kötü etkileyecek şayet virüse bir çözüm bulunamayıp bahsettiğim olaylar gerçekleşirse. Bir yandan da kurların yükselişi cabası. Sizlerinde edindiğiniz bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Onu bunu bilmem ama kur sürekli artıyor olan bize oluyor. Yurtdışında adamlar bizim “ağzımızın açık kaldığı” sistemleri bedavaya alıyorlar neredeyse. Biz onların 1000 dolara aldığı sistemi 6 katı fiyatına alıyoruz.

Bahsi geçen zam mevzusu global bazda sadece Türkiyeyi ilgilendiren bir durum değil. Nasıl ki bir dönem crypto mining işi patladığında aşırı taleplerden fiyatlar uçmuştu,bu seferki daha vahim üretim yapılamadığı için stokların erime olasılığıyla iş daha da ciddi duruyor,Çin'deki bir fabrika 1 ay kapalı kalsa tekrar üretim hazırlığıydı kadroların toparlanmasıydı derken bu durum piyasayı bir kaç ay geriye atar.Umarım biran önce herşey normale döner tamda bu yıl yeni sistem toplamaya karar vermiştim intel 400 serisi chipset ürünleri bekleyelim derken başımıza gelene bak .

Arz düşüyor ama talep de düşerse piyasa dengelenir zam gelmez. İnsanlar can derdine düşmüşken işlemcilere saldıracağını sanmıyorum.
3 ay içinde virüs tehdidi biterse o zaman artış olabilir ama uzun vadede piyasa dengelenir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı